BUZZCOCKS na jedynym koncercie w Polsce.
Początki tej legendarnej i niezwykle wpływowej Manchesterskiej formacji sięgają 1975 roku kiedy to dwaj studenci Bolton Institute of Technology Peter McNeish (znany później jako Pete Shelley) oraz Howard Trafford (Howard Devoto) po przeczytaniu artykułu w New Musical Express i zobaczeniu Sex Pistols na żywo w Londynie postanowili założyć własny zespół. Ich sceniczny debiut miał miejsce w czerwcu 1976 roku w Manchesterze gdzie zagrali u boku swych idoli. Krótki występ Buzzcocks został uwieczniony na taśmie filmowej przez Dona Letts'a i pojawił się w filmie "Punk Attitude". We wrześniu 1976 r. zespół zaprezentował się na 100 Festival organizowanym przez Malcoma McLarena. Oprócz Buzzcocks wystąpili tam również: Sex Pistols, The Clash, The Damned, Siouxsie & The Banshees, Subway Sect i Stinky Toys z Francji.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w karierze grupy było wydanie własnym sumptem singla "Spiral Scratch" dla specjalnie powołanej w tym celu wytwórni New Hormones. Producentem singla był Martin Hannett (późniejszy właściciel Factory Records i producent płyt Joy Division). Kilka miesięcy po nagraniu singla Howard Devoto postanowił opuścić zespół i powrócić na uczelnię. Nie minął jednak rok jak Devoto powrócił na czele grupy Magazine. Funkcja wokalisty i gitarzysty w Buzzcocks przypadła Pete Shellowi, drugim gitarzystą i autorem większości utworów został Steve Diggle , na basie udzielał się Garth Smith, który miał problem z alkoholem i niedługo potem został zastąpiony przez Steve'a Garvey'a. Za zestawem perkusyjnym zasiadł John Maher. W tym składzie zespół zadebiutował singlem "Orgasm Addicts" w barwach koncernu United Artists Records. Chociaż szacowna stacja BBC odmówiła jego prezentacji to sprzedał się on całkiem dobrze. Kolejny singiel "What Do I Get?" ulokował się w pierwszej 40-stce angielskiej listy przebojów.
W okresie od 1978 do 1979 roku Buzzcocks nagrał trzy bardzo dobre albumy dla United Artists, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii punk rocka, są to: "Another Music in A different Kitchen", "Love Bites" oraz "A Different Kind Of Tension" . W 1980 roku muzycy podpisali nowy kontrakt z wytwórnią Liberty Records dla której nagrali trzy single. Nie odniosły one jednak spodziewanego sukcesu i wraz z nastaniem ósmej dekady XX wieku Buzzcocks zniknął na kilka lat ze sceny. Peter Shelley skoncentrował się na solowej karierze natomiast Steve Diggle powołał krótkotrwały projekt o nazwie Flag Of Convenience.
Buzzcocks powrócili na scenę w oryginalnym składzie w 1989 roku. Wkrótce jednak po reaktywacji Johna Mahera zastąpił były perkusista The Smith Mike Joyce natomiast nowym basistą w 1993 roku został Tony Barber z legendarnej londyńskiej grupy Chelsea. W 1994 roku Buzzcocks został zaproszony na wspólną trasę z Nirvaną natomiast w 2003 weterani punk rocka z Manchesteru otwierali koncerty Pearl Jam. Pierwszym album nagrany po kilku latach milczenia nosił tytuł "Trade Test Transmission" i nie ustępował poprzednim wydawnictwom grupy. Jednak dwie następne płyty "All Set" z 1996 r oraz "Modern" z 1999 były dowodem krótkotrwałego spadku formy i obniżenia lotów. Wraz z nastaniem XXI wieku Buzzcocks przystąpili do pracy nad nowym albumem, który nazywał się po prostu
"Buzzcocks". Zarówno najnowszy album "Flat Earth Philosophy" z 2006 jak i poprzedni longplay udowadniają, że spółka autorska Shelley/Diggle nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i po krótkim okresie poszukiwań zespół powrócił z nowymi nagraniami, które w niczym nie ustępują ich dokonaniom sprzed 30 lat. Ostatnim wydawnictwem Buzzcocks jest składankowy krążek zatytułowany "30". W 2005 roku Pete Shelley nagrał nową wersję klasycznego utworu Buzzcocks "Ever Fallen In Love", który ukazał się na składance poświęconej Johnowi Peelowi. Zyski ze sprzedaży tej płyty zostały przeznaczone na wspieranie działań Amnesty International.
+ DJ SENGA
dj Senga - swing, rock'n'roll, rockabilly, disco electro,
new romantic, ska, punkrock (wszystko w wersjach oldschool 60', 70' 80')