Przegląd Kina Feministycznego odbędzie się od 28 listopada do 4 grudnia w Kinie Kameralnym Cafe. Prezentujemy filmy, które zgłębiają różnorodne aspekty współczesnej tożsamości kobiet. Tegoroczny przegląd koncentruje się na tematach związanych z ciałem, sportem, relacjami międzyludzkimi, a także na przenikaniu się kina z literaturą.
Tworzymy przestrzeń do refleksji, spotkań, wymiany myśli i doświadczeń. Jednym z tematów filmów prezentowanych w tym roku podczas przeglądu są kobiety w sporcie - o tym też opowiada COPA 71, czyli historia Mistrzostw Świata Kobiet w 1971 roku.
3 grudnia, godzina 18:00bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/475298 "COPA 71"reżyseria: James Erskine, Rachel Ramsay
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Wielka Brytania
czas trwania: 91 min.
Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych, który został zapomniany i wymazany z kart historii. Fakt, że zdecydowana większość fanów piłki nożnej nie wie nic o Copa 71 świadczy o tym, jak niewygodnym wydarzeniem była dla władz światowego futbolu. Turniej zorganizowano i rozegrano w blasku fleszy oraz kamer telewizyjnych, z udziałem sponsorów, gdzie rok wcześniej odbyły się finały mistrzostw świata mężczyzn. Podczas imprezy zawodniczki traktowane były przez media jak gwiazdy rocka.
Film odkrywa przed nami bogactwo archiwalnych materiałów dotyczących turnieju, nazywanego Pucharem Świata Kobiet, w którym wzięły udział zespoły z Argentyny, Meksyku, Danii, Włoch, Anglii i Francji. Mecze na słynnym stadionie Azteca zgromadziły 100 000 widzów, co do tej pory było nieosiągalne na zawodach sportów kobiecych. Poznajemy bohaterki tamtych meczów, które do tej pory nie miały okazji do podzielenia się wspomnieniami z szeroką publicznością. Zdradzają, co działo się na boisku i poza nim. Często, w swoich miastach i rodzinach, spotykały się z seksizmem i lekceważeniem. Pomimo dyskryminacji, spełniły swoje marzenia na oczach całego świata. Te kobiety odkryły, czym są władza, wolność i spełnienie. W filmie występują również złote medalistki igrzysk olimpijskich w piłce nożnej: Brandi Chastain i Alex Morgan a za jego produkcję odpowiadają między innymi Venus i Serena Williams.
Po filmie odbędzie się spotkanie dyskusyjne z udziałem zaproszonych gościń - Elżbiety Jachlewskiej, Gai Jachlewskiej - kobiet powiązanych ze sportem od różnych jego stron, oraz Marianny Palider, psychoterapeutki związanej z Gdańskim Centrum Równego Traktowania.
Elżbieta Jachlewska - europeistyka, ekonomistka, od 25 lat zarządza finansami w firmach i organizacjach. Od 14 lat jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia WAGA współkierując m.in. Gdańskim Centrum Równego Traktowania (GCRT), Pomorskim Centrum Równego Traktowania oraz Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej jednym z najprężniej działających ośrodków społecznych ośrodków w Gdańsku. Przez 6 lat prowadziła Ich Własną Ligę stowarzyszenie sportowe, które promuje eliminowanie dyskryminacji kobiet w sporcie. Jest jedną z inicjatorek corocznych wydarzeń Forum Sportu Kobiet oraz Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Dziewczyny Grają Fair.
Gaja Jachlewska - piłkarka nożna, trenerka i prezeska w stowarzyszeniu sportowym Ich Własna Liga. Działaczka społeczna uhonorowana przez Prezydenta Pawła Adamowicza tytułem Młodzieżowego Społecznika Roku 2019. Od kilku lat prowadzi treningi dla dorosłych kobiet, osób z niepełnosprawnością intelektualną i dzieci. Zainspirowała powstanie Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Dziewczyny Grają Fair, który współrealizowała w tym roku już po raz piaty.
Marianna Palider psycholożka, psychoterapeutka, trenerka z wieloletnim doświadczeniem. Ukończyła cykl szkoleń Przygotowanie kadr do prowadzenia edukacji z zakresu równych szans, przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, uczestniczyła w pracach nad Modelem na rzecz Równego Traktowania w grupie Edukacja; od 2019 r. specjalistka ds. wsparcia w ramach Gdańskiego Centrum Równego Traktowania; współtworzyła projekty na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn, w tym ogólnopolską kampanię społeczną Etat Tata; specjalistka w zakresie diagnostyki i terapii osób ze spektrum autyzmu; certyfikowana psychoterapeutka Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Sopocie i członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.
Wydarzenie Przegląd Kina Feministycznego współfinansowane przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Matronat: Centrum Praw Kobiet - Oddział w Gdańsku
Partnerzy: Stowarzyszenie WAGA, Herbooks.pl - Fundacja i Księgarnia Feministyczna, Fundacja Widzialne, Fundacja Awareness, diversityPL
---------------
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl