Zapraszamy na kolejną odsłonę miniatur tanecznych pt. "Czerń", będących częścią multidyscyplinarnego projektu o tym samym tytule.
"Czerń - najciemniejsza z barw
Przeciwbarwa
Miejsce tak ciemne, że niwelujące każdy odcień.
Pochłaniające światło.
Ta czerń, to czarny wiatr i czarne włosy.
Ta czerń, to czarne mapy z plamami czarnego złota.
To czarny las Aokigahara porastający zastygłą lawę.
--
Czerń jak czarna dziura zasysa.
Anihiluje, ale rozszerza i rozprzestrzenia.
Pociąga, wciąga, pcha."
Projekt
CZERŃ realizowany jest w cyklu odsłon, stąd podtytuł. Każda odsłona to układ krajobrazów, gdzie katastrofy ekologiczne, naturalne czy ludzkie stają się poetycką strukturą. Roponośne złoża, cierpienie ptaka, pragnienie śmierci, szaleństwo - jak mroczna namiętność.
Dotychczasowe realizacje w ramach projektu "Czerń":
29.01.2016, Galeria Manhattan, Łódź, Czerń - odsłona pierwsza
2016, wystawa Taniec butoh - fotografie
9.12.2016, Teatr w Oknie, Gdańsk, Czerń - odsłona druga
8.4.2018, festiwal "KLAMRA", Toruń, Czerń - odsłona druga // vol.2
Koncept, choreografia, taniec:
TO-ENDźwięk:
Tautvydas Bajarkevičius (remix)Kostium:
oluhiScenografia:
Maciej GłowackiVideo:
TO-ENPo spektaklu zapraszamy na spotkanie z TO-EN, które poprowadzi dr Katarzyna Kręglewska - teatrolog i literaturoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego.TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 r., w Sztokholmie, odbyła się solowa premiera TO-EN pt. WHITE - biały. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site - specific, improwizacje, warsztaty, wystawy, wykłady. TO-EN oznacza po japońsku "Ziemia-Ogród", "Ogród - Ziemski" (EARTH - GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.
Taniec Butoh jest współczesną formą tańca, który narodził się w Japonii pod koniec burzliwych lat 50-tych XX w. Za głównego prekursora gatunku uważa się charyzmatyczną postać -tancerza i choreografa Tatsumiego Hijikaty, który kompletnie zmienił podejście do sztuki oraz do środków artystycznego wyrazu. Taniec Hijikaty gwałtownie uderzał w estetykę panującą w tamtym czasie na scenach Japonii. Nowatorski pod względem środków wyrazu i przekraczający granice gatunku, taniec butoh wprowadził odmienne spojrzenie na ciało na scenie. W Europie butoh wciąż zaskakuje swą stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej, a także ugruntowując swą pozycję we współczesnej sztuce scenicznej.
UWAGA! Ze względu na charakter pokazu, obowiązują miejsca siedzące i stojące.Projekt zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska