stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Teraźniejszość to niewyobrażalnie krótki moment pomiędzy niezmierzoną przeszłością i przyszłością. Nadrzędną zasadą świata jest kruchość. Wszystko nieuchronnie przemija. Idee, które inspirowały polską sztukę barokową są też punktem wyjścia dla tegorocznej edycji festiwalu CAPPELLA ANGELICA. Jednak zagości na nim nie tylko melancholia. Jak co roku zapraszamy na wyjątkowe koncerty muzyki dawnej w Gdańsku.

mar 20

czwartek, g. 19:00

bilety 99 zł
Kup bilet
lip 2-5

środa - sobota

bilety 519 - 1089 zł
Kup bilet
Kilka słów o Festiwalu
Festiwal CAPPELLA ANGELICA odbywa się w soboty lipca i sierpnia w Bazylice Mariackiej. Festiwal prezentuje muzykę na instrumentach historycznych, skupiając repertuar wokół pytania: jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć?

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Festiwal, zlokalizowany w ramieniu transeptu, wśród grających barokowych figur muzykujących aniołów z dawnego prospektu organowego, ma z założenia kameralny i intymny charakter. Nie daje się też powtórzyć nigdzie indziej na świecie. W dotychczasowych koncertach festiwalowych udział wzięło około stu muzyków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej z wielu miast Polski m.in. Gdańska,Torunia, Warszawy, Krakowa, Katowic, Tarnowa, a także z Irlandii, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Japonii, Niemiec, Czech i Anglii. Co roku przyciągają one około 500 słuchających.

Co czeka na nas w tym roku?
Włączamy wątek dawnej muzyki polskiej. Nie zabraknie propozycji obsadowo większych, jak i kameralnych.
Tegoroczną edycję Festiwalu zainauguruje koncert POLONA XVII/XVII, w wykonaniu 20 muzyków, działających w zespole wokalnym SIMULTANEO i zespole instrumentów historycznych SILVA RERUM arte. Prezentowany program, złożony w całości z muzyki polskiej i inspirowanej kulturą polską, zamówiony został przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Haapsalu w Estonii, gdzie będzie miał swoją premierę dwa dni przed koncertem gdańskim. W tym przekrojowym programie usłyszymy siedemnasto- i osiemnastowieczną muzykę dedykowaną królom polskim, a także kompozycje Stanisława S. Szarzyńskiego, Bartłomieja Pękiela czy związanego z Gdańskiem Kaspara Förstera. Zespoły poprowadzi dyrygent Karol Kisiel.
/8.07.2017, godz. 20:30/

THE TEARS OF THE MUSES / ŁZY MUZ to program przygotowany przez związaną z krakowską akademią flecistkę Katarzynę Czubek i włoskiego lutnistę Michele Cinquina, odwołujący się tematycznie do wszechobecnego w barokowej sztuce polskiej wątku melancholii i przemijania. W programie znajdzie się przejmująca muzyka z przełomu XVI i XVII wieku, przepełniona łzami (m.in. Lachrimae Jacoba van Eycka) - także (sic!) kryształowymi (John Dowland Crystall Tears)
/22.07.2017, godz. 20:30/

Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie koncert RADOSNY CZAS STYPY z udziałem laureatów Grand Prix tegorocznej edycji konkursu "Nowa Tradycja" - duetu Grochocki_Odorowicz. W programie znajdą się tradycyjne pieśni pogrzebowe lubelszczyzny, śpiewane białym głosem przez Pawła Grochockiego, poszerzone brzmieniowo o przestrzenie dźwiękowe instrumentów historycznych. Dodatkowo w programie barokowe tombeaux i kompozycje inspirowane brzmieniem instrumentów ludowych, w wykonaniu Mai Miro-Wiśniewskiej, traverso, Danuty Zawady, skrzypce barokowe, Karoliny Koślacz, viola da gamba i Małgorzaty Skotnickiej, klawesyn.
/5.08.2017, godz. 20:30/

Festiwal CAPPELLA ANGELICA to inicjatywa Fundacji SILVA RERUM, której celem jest prezentowanie muzyki dawnej zgodnie z praktyką historyczną w interesujących kontekstach architektonicznych Gdańska. Zależy nam na wydarzeniach unikatowych, bez znamion masowości i komercjalizacji. Wokół naszych idei gromadzimy kreatywnych, interesujących specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego - muzyków, lutników, historyków sztuki. Spiritus movens festiwalu jest Maja Miro-Wiśniewska. Partnerami i patronami tegorocznej edycji festiwalu są: Bazylika Mariacka w Gdańsku, Radio Gdańsk, portal trojmiasto.pl, Pomorze Kultury, Metropolitalna Karta do Kultury oraz Mjjo Sztuka Relacji. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Zapraszamy na Festiwal!

Przeczytaj także