stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ekologia i akustyka
Jaki jest nasz wpływ na pejzaże dźwiękowe, którymi na co dzień rezonuje świat? Czy musimy je bezwarunkowo przyjąć, czy też mamy obowiązek stać się ich świadomymi kompozytorami?
Dźwięk jest jednym z najważniejszych składników kultury. Ekologia akustyczna to współczesny kierunek myślenia w muzyce, który bierze pod uwagę każdy dźwięk - "muzyczny" i "niemuzyczny", w dowolnym miejscu i czasie. Nie chodzi tu wyłącznie o zagrożenia związane hałasem, a o całe spektrum fascynujących dźwiękowych zjawisk: słuchanie przestrzeni jak muzyki, możliwość akustycznego projektowania środowiska, czy spacery dźwiękowe.

lis 24

niedziela, g. 18:00

bilety 85 - 165 zł
gru 20

piątek, g. 19:00

bilety 48-121,5 zł
ulgowy 27-100 zł
Kup bilet
Artyści tegorocznej edycji festiwalu instrumentów historycznych CAPPELLA ANGELICA przygotowali premiery inspirowane podejściem ekologicznego, głębokiego słuchania. Podczas czterech koncertów muzycy poruszać się będą w obszarach nagrań terenowych, studium ciszy i dźwięków dyskretnych i krajobrazów dźwiękowych. Wszystko to w unikatowym klimacie akustycznym Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Dawne instrumenty, współczesne konteksty
Jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć? To pytanie, wokół którego od ponad 10 lat koncentruje się ten intymny i nieszablonowy festiwal.
Anioły Mariackie to grające na różnych instrumentach figury z XVIII-wiecznego prospektu organowego Bazyliki, zawieszone w powietrzu w bezgłośnym koncercie. Udźwiękawiają je muzycy zespołu instrumentów historycznych Silva Rerum arte i zaproszeni goście, pod kuratorskim okiem flecistki Mai Miro-Wiśniewskiej. Kapela gra muzykę barokową w duchu wykonawstwa historycznego, łącząc dźwięki z epoki z improwizacją, muzyką współczesną i tradycyjną.

W tym roku usłyszymy recykling kompozycji Jana Sebastiana Bacha na skrzypce i kontrabasy, mariaż brzmień barokowych i nagrań terenowych Bałtyku, tradycyjne pieśni o ziołach i chwastach oraz najmniejsze formy dawnej muzycznej świadomości - fantazje Telemanna. Wśród zaproszonych gości znajdzie się zafascynowany muzyką obrzędową zespół Pokrzyk (nagroda Złotych Gęśli w tegorocznej edycji festiwalu Nowa Tradycja), lider światowej sławy zespołu instrumentów historycznych Arte dei Suonatori, Aureliusz Goliński, artysta dźwiękowy zanurzony w ekologię akustyczną, Krzysztof "Arszyn" Topolski, czy kontrabasiści grający barok i jazz, Adam Żuchowski i Michał Bąk.

Koncerty będzie można usłyszeć w soboty lipca, 2-24.07.2021, o godz. 20:30 w Bazylice Mariackiej. Bilety w cenie 35/25 zł dostępne są na platformie ekobilet lub przed koncertem. W tym roku ilość miejsc jest znacznie ograniczona, sugerujemy zakup online.
______________________________________________________________________

Program Festiwalu CAPPELLA ANGELICA 2021

3/07/2021 godz. 20:30
BACH RECYCLED

Inwencje dwugłosowe na skrzypce, a także improwizowany recykling dźwięków z suit wiolonczelowych na kontrabasy
Danuta Zawada / skrzypce barokowe
Paweł Miczka / skrzypce barokowe, altówka barokowa
Adam Żuchowski / kontrabas
Michał Bąk / kontrabas

10/07/2021 godz. 20:30
OSTINATO WAVES

Hipnotyzujące chaconny, passacaglie i nagrania terenowe dźwięków Bałtyku
Krzysztof Topolski (Arszyn) / nagrania terenowe
Silva Rerum arte & fund na instrumentach historycznych:
Maja Miro-Wiśniewska / traverso
Danuta Zawada / skrzypce barokowe
Karolina Koślacz / viola da gamba
Małgorzata Skotnicka / klawesyn
Klaudyna Żołnierek / teorba

17/07/2021 godz. 20:30
AKUSTYCZNY TECHNOZIELNIK

Dobra muzyka tradycyjna o ziołach i chwastach
Pokrzyk:
Daria Butskaya / skrzypce, śpiew
Kamila Ovv Owsianików / flet
Katarzyna Dudziak / basy, śpiew
Paweł Iwan / cymbały, śpiew
Michał Biel / baraban, bęben obręczowy

24/07/2021 godz. 20:30
TELEMANN HAIKU

Maja Miro-Wiśniewska (Silva Rerum arte) / traverso
Aureliusz Goliński (Arte dei Suonatori) / skrzypce barokowe
Julia Karpeta (Overtone) / viola da gamba


strona internetowa festiwalu: www.cappellaangelica.pl
zapowiedź festiwalu: https://youtu.be/sSuzF8Iag6I
Organizator: Fundacja Silva Rerum
Partner Główny: Bazylika Mariacka w Gdańsku
Dyrektor artystyczna: Maja Miro-Wiśniewska
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Pomorze KulturyPartnerzy: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Zakład Konserwacji Obiektów Zabytkowych Jan Wiśniewski, Metropolitalna Karta do Kultury