stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

To popołudnie powinno pozostać na długo w Państwa pamięci. Głównie za sprawą Hanny Wit-Dolatko, która od 1993 r. na stałe przebywa w Danii. Artystka szlify zdobywała m.in. w Aarhus u Helge Frees Christiansena oraz Wiedniu i salzburskim Mozarteum u Edith Wiens, Wernera Hollwega a także u Heleny Łazarskiej.

sty 13

poniedziałek, g. 19:00

bilety 140 - 190 zł
Kup bilet
sty 13

poniedziałek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 120 zł
Kup bilet
Sopranistka występowała jako solistka z orkiestrami: Hjørring Kammerorkester, Aalborg Kammerorkester, Hjørring Bras Band, Frederikshavn Symfoniorkester, Vendsyssel Symfoniorkester, Camerata Musica, Aalborg Symfoniorkester. Dyrygenci: Herbert Møller, Søren Birch, Ari Rasilainen. Wykonuje również często muzykę kameralną. Jest stypendystką Det Obelske Familiefond oraz Odd Fellow Ordenen.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie usłyszą Państwo:
D. Buxtehude: Bux WV38 "Herr, wenn ich nur Dich Hab"
D. Buxtehude: Solokantaten Bux WV 98 "Singet Dem Herrn"
J.S. Bach: Kantata BWV 199 "Mein Herze Schwimmt im Blut"
W.A. Mozart: Divertimento F-dur
W.A. Mozart: Exultate Jubilate.

Swoistą "duńskość" koncertu wspomoże zdecydowanie pierwszy z kompozytorów. Otóż urodzony w 1637 r. w Odesloe - prowincja Szlezwik-Holsztyn - Dietrich Buxtehude jest tym, do którego przyznają się zarówno Niemcy, jak i Duńczycy. Na marginesie: sama domniemana miejscowość urodzenia kompozytora położona jest w Niemczech, ale bardzo blisko Danii. Kształceniem syna zajął się ojciec, a szlak nauki wiódł przez pobliską Skandynawię: w latach 1657-1660 Dietrich był organistą w kościele Mariackim w Helsingborgu (Szwecja), a do 1688 r. w kościele pod tym samym wezwaniem w duńskim Helsingørze. Później przyszła posada organisty w Lubece. Tam też poślubił córkę zmarłego poprzednika, Franza Tundera, z którą miał pięcioro dzieci.

Dużą popularność zyskały zainicjowane przez organistę koncerty, które przez pięć kolejnych niedziel prezentowały muzykę kościelną poza nabożeństwami. Sama twórczość Buxtehudego zaliczana jest do szczytowych osiągnięć północnoniemieckiej szkoły organowej, a on sam należy do jej czołowych współtwórców. Mało tego, organista wywarł później silny wpływ na samego Jana Sebastiana Bacha. Podstawę jego utworów instrumentalnych stanowi nieśmiertelny chorał. Artysta skomponował 112 kantat, wśród nich kantatę 38., która podczas koncertu zostanie wykonana przez Hannę Wit-Dolatko wraz z Cappellą Gedanensis. Słuchając przepięknego utworu warto mieć w sercu słowa, których źródłem są natchnione wersety Biblii. Śpiewane w języku niemieckim, a tłumaczone na język polski zabrzmią:

Panie, jeśli mam tylko Ciebie,
Panie, jeśli mam tylko Ciebie,
O nic nie pytam nieba i ziemi,
Bo mam tak jak ciało i dusza pokutować,
Jesteś Bogiem na zawsze,
Dla mojego serca i mojego zbawienia.
Alleluja.

Sławomir Czalej

Informacja o biletach

Na koncert 22 lutego wstęp wolny – po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej 58 302-26-58