stat
Impreza już się odbyła

Carboland. Dzień otwarcia wystawy

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na całodzienne otwarcie wystawy "Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939"

17 kwietnia - 8 maja 2024, g. 18:00

maj 18

sobota, g. 16:00 - 23:59

Gdynia,
Tego dnia wszyscy odwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wystawy stałej Muzeum Emigracji w cenie biletu ulgowego. Dodatkowo gadżety towarzyszące wystawie "Carboland" objęte zostaną rabatem -20%.

Carboland to wyobrażona kraina węgla i świat wiecznej pracy, symboliczne określenie miejsc, do których 100 lat temu udało się ponad pół miliona polskich obywateli. Skuszeni obietnicą zatrudnienia w bogatym przemyśle górniczym jechali z nadzieją na duży zarobek i szybki powrót do kraju. Jednak zbyt wolne tempo rozwoju odradzającej się Polski i związane z tym ryzyko przekonywało ich do pozostania i budowania życia rodzinnego w górniczych miastach i w przykopalnianych koloniach.

Ekspozycja prezentuje ponad 350 obiektów zdjęć, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związanych z Polakami pracującymi w północnym rejonie Francji Nord-Pas-de-Calais oraz we wschodniej części Belgii. To właśnie tam istniały ośrodki przemysłowe zatrudniające najwięcej Polaków. Choć emigracja do Francji była kilkunastokrotnie większa niż do Belgii, wynosiła ponad 600 tys., nie można było na wystawie pominąć losu blisko 40 tys. polskich robotników zatrudnionych w przemyśle belgijskim.

Przedstawiona na wystawie historia to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, o łączącej nas wszystkich potrzebie posiadania własnego domu, rodziny oraz godnego życia wśród życzliwych ludzi. To także nieodłączna część naszego wspólnego doświadczenia, tak bardzo ważnego, bo wciąż aktualnego. Mamy nadzieję, że wystawa pozwoli również lepiej zrozumieć motywacje współczesnych pokoleń ruszających w drogę, aby znaleźć bezpieczne miejsce, także tych setek tysięcy imigrantów szukających szansy na lepsze życie w Polsce.

Kurator: Maksymilian Bochenek

Wystawie towarzyszy instalacja artystyczna m2/maison minière autorstwa Roberta Kuśmirowskiego.

Dom rodziny polskich emigrantów w Belgii z przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Bryła budynku w swojej formie nawiązuje do budownictwa mieszkalnego typowego dla kolonii robotniczych zamieszkiwanych przez rodziny górników zatrudnionych w lokalnych kopalniach węgla. Wnętrze i najbliższe otoczenie domu tworzy imaginarium kultury materialnej tamtego okresu. Robert Kuśmirowski z pieczołowitością odtwarza wygląd poszczególnych pomieszczeń, wyposażając je w meble, naczynia, przedmioty kultu religijnego i pamiątki przywiezione przez emigrantów z odległej Polski. We wnętrzu domu odnajdziemy ślady ludzkiej obecności, jakby dom tylko na chwilę został opuszczany przez swoich mieszkańców, którzy udali się właśnie na niedzielną mszę, albo na świąteczny festyn organizowany przez sąsiedzką wspólnotę.

Drobne przedmioty codziennego użytku, sprzęty domowe, meble naczynia, firanki, makatki, obrusy i narzuty, rustykalne widoczki i święte obrazki wiszące na ścianach, te wszystkie oryginalne przedmioty znalezione na strychach starych domów przeznaczonych do rozbiórki, wyszperane na składowisku niepotrzebnych rupieci, zakupione na targach staroci poddane wpływem artystycznym działaniom Kuśmirowskiego, stają się przedmiotami estetycznego namysłu, nie tracąc nic ze swej materialnej i użytkowej roli tworzą kompletne dzieło sztuki.

Wystawa wraz z instalacją czynna od 4 września 2020 do 31 stycznia 2021.

Instytucje partnerskie:
ADAGP, Archives départementales Pas-de-Calais, Biblioteka Polska w Paryżu, Centre Historique Minier, Lewarde, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Gaumont-Pathe Archives, Institut national laudiovisuel, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Roger-Viollet, Stichting Erfgoed Eisden

Partnerzy medialni:
Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Notes Na 6 Tygodni, Magazyn Szum

Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto i wideo) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.

Informujemy, że dla zachowania bezpieczeństwa sanitarnego Muzeum wprowadziło nowy regulamin zwiedzania. Więcej informacji: https://www.polska1.pl/pl/dzialania/aktualnosci/zmiany-w-regulaminie-zwiedzania