Carcass, Napalm Death, Obituary i Voivod B90 Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Carcass, Napalm Death, Obituary i Voivod Opinie (23)

Carcass, Napalm Death, Obituary i Voivod na dwóch wspólnych koncertach w Polsce!
Cztery, niekwestionowane legendy muzyki metalowej wystąpią wspólnie w ramach trasy Deathcrusher Tour 2015. Zespoły zagrają 11 listopada w gdańskim B90 oraz 12 listopada w warszawskiej Progresji.

Relacja z imprezy

Za sprawą zestawu absolutnych legend, który zawita jesienią nad Wisłę, muzyka metalowa zabrzmi głośniej niż do tej pory. Każdy z zespołów ma tak wielkie zasługi na scenie tego gatunku, że trudno je przecenić oraz uszeregować. Dlatego przedstawianie gwiazd listopadowych wieczorów zaczynamy alfabetycznie, od Anglików z Carcass.
CARCASS (Wielka Brytania)

ciężkie brzmienia - koncerty w Trójmieście


W mieście, nad którym po wieki wieków będzie unosił się duch Beatlesów, Johna Peela, odwiedzającego regularnie stadion Anfield Road, na którym grał jego ukochany Liverpool, równo 30 lat temu Bill Steer i Ken Owen utworzyli formację Disattack. Dwa lata później zespół przybrał nazwę Carcass. Bill do dziś jest w odrodzonym w 2007 roku zespole, Ken niestety po ciężkich przejściach zdrowotnych do wyczynowego grania na bębnach już nie powrócił.

O zespole można by napisać pokaźnych rozmiarów dysertację. Przypomnijmy tylko, że kiedyś Carcass poruszał się po gruncie grind core'a/death metalu, by po paru latach zmienić swój styl na bardziej techniczny i melodyjno-deathmetalowy, którego ukoronowaniem był genialny album "Heartwork".

Po reaktywacji angielska formacja wydała w 2013 roku album "Surgical Steel", który zebrał świetne recenzje. W składzie Carcass niestety nie było już Michaela Amotta, który odbył z kolegami trasę reaktywacyjną, by później powrócić do własnej kapeli, Arch Enemy. Jego obowiązki przejął Ben Ash, zaś na perkusji gra Daniel Wilding. Bas i wokal niezmiennie obsługuje jedyny w swoim rodzaju Jeff Walker. Po powrocie zagrali już u nas koncert w Progresji i roznieśli ją w pył. Trudno podejrzewać, aby tym razem było inaczej. Miejmy tylko nadzieję, że Carcass zaprezentuje jesienią jakieś nowe utwory.

Carcass - "Unfit For Human Consumption" (official music video)
https://www.youtube.com/watch?v=S7LHwJ56G84

NAPALM DEATH (Wielka Brytania)
Mówimy grind core, myślimy w pierwszym rzędzie Napalm Death. To właśnie dzięki tej istniejącej od 1981 roku załodze, o graniu dla maniaków siedzących w undergroundzie usłyszał cały świat. To oni przetarli szlaki dla tysięcy innych, dla których ekstremalne tempa, ekstremalne wokale i ekstremalne kwestie poruszane w tekstach są jak kość dla psa. Wiadomo, że z oryginalnego składu nie ma obecnie w Napalm Death nikogo, ale ci muzycy, którzy w nim są, dostarczają nam niesamowitej muzyki już blisko 30 lat! Mark "Barney" Greenway niezmiennie piętnuje w tekstach polityków i korporacje za ich bezduszność i żądzę zysku ponad wszystko, wciąż wykonuje na koncertach swój pokręcony taniec, jakby ktoś podłączył go do prądu. Dzielnie asystują mu Shane Embury, Mitch Harris i Danny Herrera.
Napalm Death wyszedł od grind core'a, potem miał znaczący flirt z death metalem, zaś później rozwinął pielęgnowany do dziś styl, w którym jest miejsce na grind core'a, hard core'a, death metal, a nawet fragmenty uwielbianej przez Barneya alternatywy w stylu Swans. Anglików kochamy za to, że nie idą na kompromisy, mają gdzieś, co się lansuje i robią swoje. Barney mówił w jednym z wywiadów, że większość zespołów z upływem czasów łagodnieje. Ale nie Napalm Death. Dowodem na to jest kapitalna płyta "Apex Predator - Easy Meat" z 2015 roku, którą będą promować na polskich koncertach.

Napalm Death - "You Suffer" (Celebrating 20 Years of Scum)
https://www.youtube.com/watch?v=LBHSR-Uq2Pk

OBITUARY (USA)
Byli u nas na początku 2015 roku promując świetny dziewiąty studyjny materiał, ozdobiony genialną okładką "Inked In Blood" z jesieni 2014 roku. Dali show, jakiego pewnie wielu nie zapomni. Oni też wyglądali na wielce zadowolonych z przyjęcia, jakie im zgotowano. Mający jedyny w swoim rodzaju growling John Tardy i jego grający na perkusji brat, Donald, Trevor Peres i wielka postać deathmetalowych sekcji rytmicznych, Terry Butler (m.in. Death, Massacre, Six Feet Under) sprawiają wrażenie, i raczej nie jest to wrażenie mylne, że granie metalu cieszy ich tak bardzo jak parę dekad temu. Żadnej gwiazdorki, cały czas podziemny etos, który każde być blisko fanów, znaleźć czas, aby przybić z nimi "piątkę", strzelić fotkę czy dać autograf. Zwłaszcza, że Obituary mają fanom niemało do zawdzięczenia, bo "Inked In Blood" został w całości przez nich sfinansowany poprzez kampanię crowdfundingową na platformie Kickstarter.

Zespół powstał w amerykańskiej kolebce metalu, florydzkiej Tampie, 31 lat temu. Na koncie mają płyty, które składają się na kanon gatunku - "Slowly We Rot", "Cause Of Death", "The End Coplete". Wybór z klasyków plus nowsze numery złożą się na kolejny niezapomniany show amerykańskiej legendy.

OBITUARY - "Visions In My Head" (official track)
https://www.youtube.com/watch?v=WvxHqUrikhE

VOIVOD (Kanada)
Bez nich nie byłoby szeroko rozumianego alternatywnego, czy awangardowego metalu. Czerpiąc z Van Der Graaf Generator, starego Pink Floyd, wczesnego King Crimson, punka, hard core'a oraz Venom, kanadyjski Voivod stworzył swój własny niepowtarzalny i z miejsca rozpoznawalny styl muzyki, w którym królowały niestandardowe podziały i dysonanse. Nieżyjący już niestety Piggy (w 2015 roku obchodzimy 10-lecie odkąd genialny gitarzysta nas opuścił), Blacky (który w 2014 roku po raz kolejny pożegnał się z grupą) oraz wciąż tworzący pod szyldem Voivod Snake i Away odpowiadają za takie arcydzieła jak "Killing Technology", "Dimension Hatröss", "Nothingface", "Angel Rat", z których każda jest z nieco innej bajki, co świadczy o wielkiej wyobraźni Kanadyjczyków. Do tego dochodzi jeszcze wyjątkowa oprawa graficzna wydawnictw, za którą od samego początku odpowiada przesympatyczny Away. Obecne wcielenie Voivod uzupełniają: ten, któremu przypadło trudne zadanie wejścia w buty Piggy'ego, Chewy, czyli Daniel Mongrain, i nowy basista Rocky, czyli Dominique Laroche.

Kanadyjska kapela, choć od dawna nie ma już w niej Piggy'ego, udowodniła po jego śmierci, że nie zszarga dobrego imienia, na jakie przez lata ciężko zapracowała. Dowodem tym był świetny album "Target Earth" z 2013 roku. Miejmy nadzieję, że do jesieni 2015 roku Voivod ucieszy nasze uszy nowymi kawałkami. Ich muzyki nigdy nie za wiele.
VOIVOD - "Target Earth" (official audio)
https://www.youtube.com/watch?v=itHcrRaZhXs

Koncerty w ramach trasy Deathcrusher Tour 2015
Carcass, Napalm Death, Obituary, Voivod


11 listopada 2015
Gdańsk @ B90

12 listopada 2015
Warszawa @ Progresja

bilety na gdański koncert w cenie 120 zł (przedsprzedaż) / 140 zł (w dniu koncertu) do nabycia:

* online na http://tickets.sondrive.pl
* w dniu koncertu w kasie Klubu B90 (ul. Elektryków, Gdańsk Stocznia)

Na koncerty zapraszają Knock Out Productions i B90

www.knockoutprod.net/
http://www.b90.pl/