stat
Impreza już się odbyła

W pierwszą sobotę lipca odbędą się na placu przy fontannie dwa wyjątkowe koncerty - kwintet instrumentów dętych zagra z carillonem (instrumentem składającym się z dzwonów). Drugi z koncertów dopełni pokaz fontanny.

sty 26

niedziela, g. 17:00

Gdynia,
bilety 100, 150, 180 zł
ulgowy 80, 130, 160 zł
Kup bilet
sty 31

piątek, g. 19:00

bilety 75 zł
Gdańskie carillony

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Gdańsk jest jedynym w Polsce miastem, które posiada carillon. W dodatku ma ich aż trzy! Największym z nich jest 49-dzwonowy instrument umieszczony na wieży kościoła świętej Katarzyny, drugi na Ratuszu Głównego Miasta - 37 dzwonów i najbardziej nietypowy - carillon mobilny "Gdańsk". Są to instrumenty w pełni wirtuozowskie, na których można zagrać praktycznie wszystko - od repertuaru barokowego po rozrywkowy.

Carillon to zespół co najmniej 23 zestrojonych ze sobą dzwonów, na których można grać za pomocą specjalnej klawiatury oraz w trybie automatycznym. Na świecie obecnie funkcjonuje około 600 carillonów. Naturalnym środowiskiem są dla nich wieże, zarówno świeckie jak i kościelne, gdzie pojawił się ponad 500 lat temu. Carillony mogą mieć do 78 dzwonów i ważyć kilkadziesiąt ton!

Stosunkowo nowym wynalazkiem, datowanym na około połowę XX wieku, są carillony mobilne czyli jeżdżące. Jest ich na świecie zaledwie kilka. Jednym z nich jest 48 - dzwonowy carillon mobilny "Gdańsk". Jego najcięższy dzwon waży ok. 860 kg, najlżejszy - ok. 6 kg. Dzwony umieszczone są na przyczepie ciągniętej przez zabytkową ciężarówkę MAN. Instrument zarządzany jest przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Wszystkie gdańskie carillony zostały odlane przez niderlandzką ludwisarnię Eijsbouts z Asten (Holandia).


Monika Kaźmierczak jest gdańską carillonistką.

Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. Następnie podjęła studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Teoria Muzyki, ukończone stopniem magisterskim. Podczas studiów otrzymywała wiele stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału. W 2000 roku wzięła udział w organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kursach gry na carillonie, prowadzonych przez Gerta Oldenbeuvinga z Holandii. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu i od 2006 roku prowadzi Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.



Hevelius Brass - kwintet instrumentów dętych blaszanych

Wrażliwość, elegancja, nienaganny styl i szlachetne brzmienie zespołu sprawiają, że publiczność z wielkim ukontentowaniem uczestniczy w jego koncertach. Młodzi muzycy z dużym wyczuciem potrafią zagrać zarówno utwory klasyczne rodem z baroku i renesansu, jak i oryginalne transkrypcje standardów jazzowych i muzyki popularnej. Mimo krótkiego stażu muzycy Hevelius Brass uczestniczyli już w wielu poważnych projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Grali dla różnych audytoriów, od koncertów kameralnych po wielkie imprezy plenerowe, m.in. na zamku w Kalmarze w Szwecji, podczas Dni Pomorza Gdańskiego w Bremie, w ramach festiwalu "Muzyka i Architektura" w Toruniu, "Wigierskie Ogrody Sztuki" na Wigrach, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Kostrinella w Kostrzyniu, podczas I Międzynarodowego Zjazdu Miast Hanzeatyckich - Goleniów 2005, gali rozdania nagród XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni transmitowanej w Programie II TVP. W 2007 reprezentowali Polskę podczas uroczystości związanych z 50-leciem podpisania Traktatów Rzymskich w Berlinie.

Są laureatami prestiżowego VI Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Instrumentów Dętych, organizowanego wspólnie przez prof. Romana Siwka i warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina pod patronatem Ministerstwa Kultury. Koncertowali z Illinois Brass - najstarszym i jednym z najbardziej znanych kwintetów dętych blaszanych na świecie, którego członkami są profesorowie i wykładowcy uczelni amerykańskich, m.in. Ronald Rohm, współtwórca słynnego Canadian Brass. Są laureatami I miejsca II edycji Forum Młodych. Brali udział w kursach mistrzowskich w ramach Blekinge International Brass Academy w Karlskronie w Szwecji.

Hevelius Brass na stałe współpracuje z wybitnym gdańskim kompozytorem Markiem Czerniewiczem, który dał poznać się szerszej publiczności dzięki współpracy artystycznej z Andre Hubner Ochodlo i Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Zespół współpracuje także z Moniką Kaźmierczak- gdańską carillonerką tworząc unikalny na skalę europejską projekt muzyczny. Hevelius Brass wraz z M. Kaźmierczak brał udział w Festiwalu "Tour de Carillon 2007", Kaunas Jazz Festival na Litwie, Światowym Kongresie Carillonowym Gdańsk 2006.

Zespół gra w składzie:
Paweł Hulisz - trąbka, trąbka piccolo, flugelhorn
Piotr Kowalkowski - trąbka, trąbka piccolo, flugelhorn
Michał Szczerba - waltornia
Bogdan Kwiatek - puzon
Łukasz Gruba - tuba

www.heveliusbrass.pl