stat
Impreza już się odbyła

Casting na Panienkę z okienka i Dyla Sowizdrzała

lis 8

piątek, g. 17:30, 20:30

bilety 105-147 zł
Kup bilet
sty 21-22

wtorek - środa, g. 19:00

Gdynia,
bilety 90, 110 zł
ulgowy 70, 90 zł
"Majowa metamorfoza w Dworze Artusa"


CO?
- Casting na "Panienkę z okienka" oraz "Dyla Sowizdrzała"

GDZIE?
- Wielka Hala Dworu Artusa

KIEDY?
- 23 maja 2009, w ramach obchodów Święta Miasta.
Obrady rozpoczną się o godzinie 1100, kandydaci i kandydatki powinny zjawić się na godzinę 10.00

WIEK?
- Zapraszamy osoby pełnoletnie lub prawie pełnoletnie.

WYMAGANIA?
- Kryterium oceny kandydatów i kandydatek będzie autoprezentacja, pomysł na siebie oraz dobry kontakt z publicznością. W przypadku Dyla Sowizdrzała dodatkowym atutem będzie wyjątkowe, komiczne, pomysłowe przebranie.

Zarówno od "Panienki z okienka" jak i od "Dyla Sowizdrzała" oczekiwać będziemy zaangażowania w działalność Muzeum, godnego reprezentowania Instytucji, udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez Muzeum lub miasto Gdańsk.

NAGRODY?

Na zwycięzców castingu czekają atrakcyjne nagrody między innymi: roczny kurs wybranego języka obcego, kurs na prawo jazdy, kurs spadochronowy i lot widokowy nad Gdańskiem, wybielanie zębów, zabiegi kosmetyczne w salonie SPA, słodki upominek, kosmetyki... Podkreślamy, że obie funkcje mają charakter społeczny i nie podlegają żadnemu finansowemu wynagrodzeniu.

ZGŁOSZENIA?
Casting składa się z III etapów:

I etap - do 15.05.2009 roku należy przysłać drogą mailową autoprezentacja (liczy się pomysł i oryginalne forma). Osoby zakwalifikowane do II etapu zostaną poinformowane 15.05.2009 roku.

II etap - należy przygotować 2min 30 s. wystąpienie, które zostanie zaprezentowane przed "dziecięcym jury" oraz przed "wysokim jury".

III etap - to czas na pytania "wysokiego jury" kierowane do finalistów. Zwycięzcą może być tylko jedna panienka z okienka i jeden Dyl Sowizdrzał.

Informacje ogólne o castingach

Minęło już osiem lat odkąd figura Panienki z okienka wita przechodniów swoim promiennym uśmiechem. Czas ten wypełniły kadencje laureatek kolejnych castingów, organizowanych niemal corocznie przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Panie i dziewczęta godnie reprezentowały miasto Gdańsk i Muzeum podczas coraz liczniejszych uroczystości. Mamy nadzieję, że Szacowne Jury również w tym roku dokona pomyślnego wyboru.

Kandydatki tegorocznej edycji castingu przejdą metamorfozę i na kilka godzin przemienią się w siedemnastowiecznej gdańszczanki, w odpowiednich strojach, z pięknymi fryzurami i makijażami.

Równolegle do wyborów Panienki z okienka Jury przedstawieni zostaną kandydaci na Dyla Sowizdrzała. Dyl Sowizdrzał jest od początku 2008 roku ważną postacią realizowanego przez Dział Edukacji MHMG programu edukacyjnego. Jego swawolna i przesycona pogodnym humorem postać doskonale przemawia do dzieci i zachęca do wspólnej zabawy z historią. Mamy nadzieję, że i tego literackiego bohatera uda nam się skutecznie ożywić.

W tym roku pojawi się nowy "juror zbiorowy", którym będą dzieci uczestniczące w naszej pracy edukacyjnej. Dzieci dokonają preselekcji i wręczą wybranej przez siebie kandydatce na Panienkę z okienka oraz kandydatowi na Dyla Sowizdrzała "Bilet do Finału".

Podczas castingu będzie też można wysłuchać krótkiego koncertu klawesynowego w wykonaniu Katarzyny Kamińskiej. Muzyka płynąca z tego instrumentu będzie umilała przebieg całego castingu.

Serdecznie zapraszamy zarówno kandydatów i kandydatki na casting, jak również wszystkich, którzy mają ochotę obserwować przebieg konkursów.

O głównych bohaterach castingu

Panienka z okienka
Codziennie o godzinie 13.00 a w sezonie letnim (od maja do września) dodatkowo o godzinie 15.00 i 17.00 ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów postać wyobrażająca XVII-wieczną młodą gdańszczankę. Autorem projektu figury jest Ewa Topolan, artysta, rzeźbiarz wywodząca się z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Konstruktorem mechanizmu jest Tadeusz Nowosielski. Figura "Panienki z okienka" nawiązuje do znanych już w Gdańsku ruchomych figur w zegarze astronomicznym w Bazylice Mariackiej, ruchomych aniołów w Katedrze Oliwskiej, koziołków poznańskiego ratusza, czy innych podobnych postaci w wielu miastach Europy. Pomysł nawiązuje do powieści Jadwigi Łuszczewskiej - Deotymy (1834 - 1908) "Panienka z okienka". W 1959 roku powstała teatralna, a w 1964 roku filmowa adaptacja powieści. Ten "starodawny romansik" powstał po podróży 24-letniej Deotymy z rodzicami Wisłą do Gdańska w 1858 roku. Efektem była fascynacja naszym miastem i jego historią. W powieści Deotyma zawarła niezwykle sugestywnie koloryt Gdańska, a przede wszystkim postać młodej gdańszczanki Hedwigi, wyglądającej przez okno wspaniałej kamienicy, w "romansiku" nazywanej Bursztynowym Domem.

Panienka z okienka stała się postacią reprezentacyjną dla Gdańska i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i jest obecna podczas wszystkich uroczystości.

Dyl Sowizdrzał
Błazen i psotnik, pozorny głuptas, który płatał figle ludziom poprzez dosłowne wykonywanie ich poleceń. Był głosem rozsądku i uosobieniem tzw."chłopskiego rozumu" w pełnym sztuczności, napuszonym świecie. Przeciwstawiał sowizdrzalskie dowcipy wyrafinowanym miejskim obyczajom. Zyskał sławę największego w Europie wesołka.

Wielką Halę Dworu Artusa wypełniają dzieła sztuki, które mają własną ciekawą historię, a poza tym kryją wiele tajemnic. Jednym z nich jest Wielki Piec Kaflowy - najwyższy piec renesansowy w Europie (1545), nazywany Królem Wszystkich Pieców, autorstwa Georga Stelzenera. Składa się on z 583 kolorowych kafli, które przedstawiają władców europejskich czasów renesansu - od polskich królów po cesarza i książąt Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Jednak przyglądając się bliżej można zauważyć, że jedna z postaci umieszczona po środku cokołu pieca odbiega od pozostałych dostojnych bohaterów dzieła. Na wystającej kamiennej płytce znajduje się podobizna Dyla Sowizdrzała. Ów młodzieniec ma spuszczone spodnie i przegląda w okrągłym lustrze odbicie własnych pośladków.

W Gdańsku funkcjonował dowcip - obyczaj polegający na tym, że osobie pierwszy raz zwiedzającej Dwór Artusa sugerowano zmierzenie ramionami szerokość pieca. Turysta mierzący piec nie mógł uniknąć złożenia ceremonialnego pocałunku w Dylową gołą pupę. Kiedy jego usta dotykały już właściwego miejsca zgromadzeni śmiali się w głos. Był to stały element programu zwiedzania Gdańska.

Nasi sponsorzy

AVON Cosmetics Polska
Szkoła Języków Europejskich "Universus" w Gdańsku
Cukiernia Sowa
Profesjonalna Klinika Zdrowia i Urody Spameed
Aeroklub Gdański
Gdańskie Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej
Agencja Reklamowa Projektus
Klinika Stomatologiczna MMG
Wydawnictwo Marpress
Ośrodek Szkolenia Kierowców "Lech"
Salon fryzjerski Camille Albane