stat
Impreza już się odbyła

Cel pobytu | pokaz pracy artysty Yuriya Bileya

W ramach cyklu interwencji artystycznych SUPLEMENT, zapraszamy na prezentacje artystycznych dzieł sztuk wizualnych o tematyce migracyjnej, które zostały czasowo włączone w narrację wystawy stałej Muzeum Emigracji.

20 marca - 30 grudnia 2024, g. 8:00 - 18:00

Wstęp wolny

6 - 31 grudnia 2024, g. 9:00

Wstęp wolny
Cel pobytu? pytanie słyszane przy przekraczaniu polskiej granicy zainspirowało artystę Yuriya Bileya do stworzenia pracy, opowiadającej o ukraińskich korzeniach i życiu na emigracji. Instalacja składa się z ponad 160 przedmiotów przywiezionych w trakcie przeprowadzki z Ukrainy do Polski i dotyka tematu tożsamości, wspomnień oraz zbiorowej pamięci. Ulubione ubrania, znoszone buty, książki i albumy, monety, zdjęcia, dokumenty, stara maszyna do pisania czy dzieła sztuki otrzymane od przyjaciół tworzą subiektywny, sentymentalny i za razem intrygujący biograficzny autoportret artysty.

Yuriy Biley urodzony w 1988 roku w Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina) w swojej działalności  skupia się na tematach związanych z doświadczeniem emigracji.  Biley tworzy instalacje, cyfrowe kolaże i grafiki, prace o charakterze postkonceptualnym, realizuje działania post artystyczne. Poza tematem emigracji, prace są reakcją na bieżące wydarzenia społeczne i polityczne. 

Patroni medialni:
@Gazeta Wyborcza Trójmiasto
@Radio TOK FM
@Trojmiasto.pl
@SZUM
@NN6T

"SUPLEMENT"
kurator: Maksymilian Bochenek
Muzeum Emigracji w Gdyni / ostatnia sala wystawy stałej

"Halka/Haiti. 18°4805N 72°2301W"
Joanna Malinowska & C.T. Jasper
05.06.-10.07.2022

Cel pobytu
Yuriy Biley
17.07- 02.10.2022

SUPLEMENT to kuratorski cykl prezentacji dzieł artystów sztuk wizualnych, zajmujących się problematyką wykluczeń i uprzedzeń w procesie migracji. Zaproszone do projektu twórczynie i twórcy prezentują prace, które stanowią rodzaj interwencji artystycznych w przestrzeń wystawy stałej Muzeum Emigracji. Realizacje uzupełniają treści wystawy o aktualne tematy, zjawiska i zdarzenia wpisujące się we współczesną debatę o roli historycznych i współczesnych migracji. Historii opowiadanej na wystawie stałej nie da się zamknąć w jednej opowieści. Przemieszczanie się jako stały element dziejów człowieka, jest podstawowym czynnikiem zmian zachodzącym w naszym świecie. Od samego początku wędrówki i migracje kształtowały otaczającą nas rzeczywistość; społeczeństwo w którym żyjemy i relacje, jakie w jego ramach tworzymy. W ciągu ostatnich 20 lat doświadczyliśmy ogromnych zmian dynamiki i skali migracji, jej przyczyn i kierunków. Z kraju emigracyjnego staliśmy się krajem imigracyjnym. Z kraju, z którego ludzie wyjeżdżali, szukając lepszego życia, staliśmy się krajem, do którego przyjeżdża się w jego poszukiwaniu. Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego rozdziału w narracji o kilku wiekach migracji z ziem polskich. Zmiana jaka się w jego ramach dokonała wymaga ponownego namysłu nad naszą rolą i odpowiedzialnością wobec przybywających do nas z różnych krajów nowych mieszkańców.

Kurator
Maksymilian Bochenek