"Cel pobytu" - wernisaż i spotkanie z artystą Yuriym Bileyem Muzeum Emigracji Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

"Cel pobytu" - wernisaż i spotkanie z artystą Yuriym Bileyem

16 lipca o godz. 17:00 zapraszamy na pokaz pracy Yuriya Bileya pt. Cel pobytu oraz spotkanie z artystą, które poprowadzi historyczka sztuki, kuratorka i badaczka - Aleksandra Grzonkowska.

6 - 31 października 2022, g. 19:00

Gdańsk,

6 października - 9 grudnia 2022, g. 10:00 - 20:00

Gdańsk,
Wstęp na spotkanie oraz wystawę stałą w godz. 17:30 20:00 będzie bezpłatny. 
W ramach interwencji artystycznych SUPLEMENT, kontynuujemy rozmowy z artystami emigrantami o sztuce, wrażliwości na zmiany i trudnych sytuacjach migracyjnych. Praca artysty wizualnego i kuratora Yuriya Bileya pt. Cel pobytu opowiada o ukraińskich korzeniach, życiu imigrantów, jest zapisem wspomnień,  zbiorowej pamięci i dotyka tematu tożsamości. Tytuł nawiązuje do słów, jakie słyszy artysta za każdym razem, gdy przekracza polsko - ukraińską granicę, chociaż od lat ma tutaj swój dom. 

Na wystawie zobaczymy ponad 160 przedmiotów przywiezionych w trakcie podróży i przeprowadzki z Ukrainy do Polski. Ulubione ubrania, znoszone buty, książki i albumy, monety, zdjęcia, dokumenty, stara maszyna do pisania obok kilkudziesięciu dzieł sztuki otrzymanych od zaprzyjaźnionych artystów tworzą biograficzny autoportret artysty. Urodzony w 1988 roku w  Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina) artysta w swojej pracy skupia się na tematach związanych z doświadczeniem emigracji.  W 2011 roku ukończył studia na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i od 2015 roku mieszka we Wrocławiu. Tworzy instalacje, cyfrowe kolaże i grafiki, prace o charakterze postkonceptualnym. Poza tematem emigracji, prace są reakcją na bieżące wydarzenia społeczne i polityczne.

Miejsce spotkania: Magazyn Tranzytowy, przy wejściu na wystawę stałą. Praca Cel pobytu zostanie udostępniona zwiedzającym w ostatniej sali na wystawie stałej, która tego dnia będzie czynna do godz. 20:00. Wstęp wolny, wystarczy pobrać bilet w kasie muzeum. 

Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.

Patroni medialni:
@Gazeta Wyborcza Trójmiasto
@Radio TOK FM
@Trojmiasto.pl
@SZUM
@NN6T