Nowa formuła ceremonii otwarcia nawiązuje do XV-wiecznych postaci "piszczków" miejskich i wieżowych, których obowiązkiem było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta. Miejskim muzykiem był także nastawiacz wieżowego carillonu. Od momentu zatrudnienia przez Radę Miasta Gdańska piszczków i trębaczy, niezmiennie uroczystemu otwarciu i zamknięciu Jarmarku towarzyszyła muzyka. Dziś powracamy do tej tradycji.
Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieszczać będzie światu specjalnie napisany - w oparciu o gdańskie muzykalia - hejnał, odgrywany przez trębaczy i ratuszowy carillon. Trębaczy (aż szesnastu!) wypatrywać należy w oknach i na dachu Dworu Artusa. A skoro Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 757-lecie, to hejnał skomponowany został z 757 nut. Cały witz polega na tym, że każdego roku dopisywana będzie do niego kolejna nuta. I tak hejnał będzie się "starzał" razem z Jarmarkiem.
By obyczajom stało się zadość, zgromadzonych gdańszczan i gości z całego świata witać i zabawiać będzie korowód barwnych postaci, pośród których prym wieść będą Hermes (patron kupców) i karmazynowy kogut (symbol jarmarku). W tak historycznej i niespotykanej oprawie Prezydent Miasta Gdańska przekaże kupcom klucz do bram miasta. Realizacja: Gdański Archipelag Kultury Plama, reżyseria: Elwira Twardowska, trąbki: grupa Tubicinatores Gedanenses, autor hejnału: Paweł Hulisz, ratuszowy carillon: Monika Kaźmierczak
29 lipca / 20 sierpnia
ZWIEDZANIE DOMINIKAŃSKIEGO KOŚCIOŁA ŚW. MIKOŁAJAul. Świętojańska 72
pon.-pt. 10.00-11.00, 14.00-15.00, 16.00-17.00
sob. 10.00-11.00