Jan Sebastian Bach
Wariacje Goldbergowskie
w wykonaniu Baltic String Quartetmuzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Był rok 1741. Cierpiący na bezsenność hrabia Herman Karl von Keyserling, rosyjski dyplomata przebywający na drezdeńskim dworze, nie mógł spać. I dla niego właśnie skomponował utwór Jan Sebastian Bach, za który najprawdopodobniej dostał największe w swym życiu wynagrodzenie. Były to "Wariacje Goldbergowskie", bo grał je dyplomacie nocami na klawesynie pochodzący z Gdańska muzyk - Johann Gottlieb Goldberg.
Wariacje Goldbergowskie J. S. Bacha to niezwykły utwór, bardzo popularny, ale też rzadko wykonywany, głównie ze względów na trudności techniczne. Tomasz Pozorski, altowiolista kwartetu, zaaranżował to dzieło na kwartet smyczkowy. Poprzez ten zabieg utwór nabiera nowego charakteru. Instrumenty smyczkowe nadają dziełu ciekawe, zaskakujące brzmienie. Można powiedzieć, że dzieło jest na nowo odczytane. Aranżacja Wariacji Goldbergowskich na kwartet to unikat w skali świata. BSQ jest jedynym kwartetem, który wykonuje to dzieło.
Baltic String Quartet już od dwóch lat organizuje w trójmieście cyklicznie koncerty, które nazywają się Chillout Classic. Koncerty te mają służyć "wyluzowaniu się słuchaczy". Naszym celowym działaniem jest odpoczynek i zatrzymanie się w codziennym pędzie. Chillout Classic odbywają się w klubo-restauracjach przy zgaszonym świetle a publiczność ma do wyboru tylko sofy i leżaki plażowe. Pomysł na koncerty kameralne Chillout Classic to nowość na rynku polskim.
Zainspirowani historią powstania dzieła J. S. Bacha Baltic String Quartet proponuje, na zakończenie sezonu Chillout Classic, wykonanie Wariacji Goldbergowskich w Filharmonii. Koncert będzie miał charakter zbliżony do Chillout Classic. Będzie zmieniony układ sceny, przygaszone światło a nawet dzięki uprzejmości restauracji Miasto Aniołów będą do dyspozycji leżaki plażowe (15 szt.)
więcej o kwartecie BSQ na stronie
www.baltickwartet.pl