WYSTAWA CHIŃSKIEJ ARMII TERAKOTOWEJ
Polsko-Chińska Izba Gospodarcza w dniach od 6 lipca do 24 września przedstawia w Centrum Gemini w Gdyni wystawę replik znanych na całym świecie wykopalisk Chińskiej Armii Terakotowej. Wystawa ma przyczynić się do poznania powstania państwa chińskiego, które w obecnym wieku jest na najbardziej atrakcyjnym partnerem handlowym i gospodarczym większości państw świata.
Przypadkowo odkryte, w 1974 roku, przez kopiących studnię rolników, w pobliżu miasta Xian, figury starożytnych żołnierzy chińskich, stały się według zgodnej opini archeologów, największym odkryciem archeologicznym XX wieku. Niezwykłe to wykopalisko wiernie oddaje zwyczaje, zwłaszcza wojenne, panujące na dworze pierwszego cesarza zjednoczonych Chin, wielkiego imperatora Qin Shi Huanga. Wstąpił on na tron w bardzo młodym wieku (ponoć miał lat 13), a pomimo to stoczył zwycięską wojnę ze wszystkimi chińskimi królestwami i doprowadził do jej zakończenia , podporządkowując je sobie (koniec epoki walczących królestw). Nakazał zburzyć okalające te państwa mury i rozpoczął budowę jednego dla wszystkich muru obronnego. Był cesarzem mądrym, ale też i okrutnym tyranem. Prawdopodobnie przy budowie cesarskiego grobowca i strzegącej go armii pracowało ponad 700 000 ludzi.Wszyscy wykonawcy figur, rzeźbiarze, architekci i rzemieślnicy, zatrudnieni przy tworzeniu tego mauzoleum, prawdopodobnie zostali w nim pogrzebani, zabierając jedną z największych tajemnic historii z sobą do grobu.
Wystawa jaką można obejrzeć w Centrum Gemini, obrazuje jedynie część wykopaliska nazwanego VIII cudem świata i największym podziemnym muzeum wojskowym. Składa się na nią 100 postaci wojowników, 2 karoce z brązu (do tej pory wykopano zaledwie dwie), waza z brązu, monety, zamki, groty itp.
Bilety:
10 zł
25 zł - rodzinny (Rodzice z dziećmi)
Dla grup powyżej 20 osób, bilet 5 zł na osobę
dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny