stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Chiny blisko demokracji? Spotkanie z Oliverem Walkerem w Krytyce Politycznej

Zapraszamy na spotkanie z brytyjskim artystą Oliverem Walkerem towarzyszące wystawie "Mr Democracy" w CSW Łaźnia oraz na premierę najnowszego numeru pisma "Krytyka Polityczna. Chiny blisko"

lip 8

poniedziałek, g. 18:00

bilety 180 zł
sie 17

sobota, g. 12:00

Gdańsk,
bilety 35 zł
ulgowy 25 zł
O współczesnym handlu, globalizacji, demokracji i prawach człowieka rozmawiać będą: artysta Oliver Walker i krytyczka sztuki Kamila Wielebska. Prowadzenie: Jakub Bożek (KP).

Przed debatą artysta zaprezentuje główne założenia swojego projektu, przybliżając historię tego, jak zamówił i wyprodukował brytyjską ustawę zasadniczą w Chinach, by importować ją do Wielkiej Brytanii.

Obce, egzotyczne i nieznane Chiny dzięki półkom sklepowym przerodziły się w Państwo Środka produkujące tanie towary. Koszt tak niskiej ceny, niestety już mniej interesuje potencjalnego klienta. Jest on jednak ważny dla Olivera Walkera, który przygotował projekt "Mr Democracy". Artysta porusza w nim podstawowe zagadnienie: czy kapitalizmowi potrzebna jest demokracja, czy przestrzeganie praw człowieka jest konieczne w globalnym świecie. Trzeba zapytać, czy bogate kraje, które przestrzegają praw człowieka, dały Chinom siłę do tego, aby Państwo Środka ich nie przestrzegało? Dlaczego przez wiele lat zachodni, konsumpcyjny świat nie interesował się przestrzeganiem praw człowieka w Chinach, a teraz rości sobie prawo do tego, aby uczyć innych, jak to robić? Czy coś dobrego Europa wnosi do Chin? Czy Chinom potrzebna jest demokracja?

Oliver Walker - (1980) w swej pracy twórczej posługuje się performancem, nowymi mediami i interwencjami do tego, by śledzić społeczne i polityczne systemy oraz by znaleźć swoją pozycję w tych zależnościach. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Bristolu, od 2006 roku studiuje na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie. Z projektem Mr Democracy można zapoznać się również na platformie internetowej.

Kamila Wielebska - jest krytyczką i historyczką sztuki, kuratorką wystaw, redaktorką poświęconej sztuce strony Intertekst wydawanej przez CSW Łaźnia w Gdańsku. Współredagowała (wraz z Kubą Mikurdą) książkę Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim (2010). Publikowała m.in. w "Odrze", "Czasie kultury", "Ha!arcie", "Panoptikum", "Obiegu", "Intertekście", "ARTMargins", "Flash Art" oraz w katalogach wystaw.


O nowym numerze pisma "Krytyka Polityczna":

Chiny blisko? Do tej pory były dla Europy raczej tym, co najdalsze, najbardziej egzotyczne i obce. Dziś Chiny są blisko w jak najbardziej dosłownym sensie. Wystarczy przejść się do dowolnego sklepu i sprawdzić, gdzie wyprodukowano większość dostępnych w nim towarów. Pogrążającą się w kryzysie Europę mają ratować chińskie nadwyżki budżetowe, chiński kapitał z impetem godnym XIX-wiecznych europejskich kolonizatorów penetruje Afrykę w poszukiwaniu surowców naturalnych, gleby, paliw.

Zebrane w numerze teksty próbują odebrać Chinom ich "chińskość", spojrzeć na współczesność i najnowszą historię tego kraju jak na symptom ogólnych trendów. Wśród autorów m.in. Giovanni Arrighi, Wang Hui, Jane Hardy, Ai Weiwei.

Poza tym Andrzej Leder pyta o zapomnianą polską rewolucję mocniejszą niż wszystkie rewolucje francuskie razem wzięte. Mariusz Sieniewicz przedstawia fragment swojej najnowszej powieści, drukujemy też po raz pierwszy po polsku wielką nadzieję węgierskiej prozy - Noemi Kiss. Przedstawiamy także dalsze losy Ruchu Oburzonych, który z Hiszpanii wychodzi nie tylko na całą Europę, ale i na Stany Zjednoczone czy Izrael. Kwestionariusz Żiżka wypełnia najbardziej znany obecnie włoski filozof - Gianni Vattimo.