KONCERT Z CYKLU CHOPIN NAD WODAMI MOTŁAWYmuzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Salon Gdański
Chopin nad wodami Motławy
Wystąpi:
Michał Mossakowski - fortepian
Krzysztof Dąbrowski - prowadzenie
W programie:F. Chopin
Barkarola Fis-dur op. 60
Mazurki op. 59 (a-moll, As-dur, fis-moll)
Sonata h-moll op. 58
K. Szymanowski
"Maski" op. 34
W odbywających się codziennie w Salonie Gdańskim PFB recitalach fortepianowych udział wezmą laureaci konkursów pianistycznych, a także absolwenci i profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
-----
MICHAŁ MOSSAKOWSKIPianista urodzony w 1992 roku w rodzinie o muzycznych tradycjach. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Włodzimierza Wiesztordta. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich, a także pedagogiem katedry fortepianu w macierzystej uczelni.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Do jego najważniejszych osiągnięć konkursowych należą:
- Tytuł laureata "Estrady Młodych" oraz dwie nagrody specjalne - nagroda im. J. Waldorffa, a także nagroda Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego podczas 48. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2014)
- II nagroda na 7. Nordic Piano Competition w Malmo (2014)
- II nagroda na 2. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. L. Godowskiego w Warszawie (2014)
- I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie "Grand Prize Virtuoso" w Salzburgu (2016)
- III Nagroda na 8. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Hartford, CT w Stanach Zjednoczonych (2017)
Jest pianistą, który prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie gry solowej jak i kameralnej. Wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami, odwiedzając m.in.: Austrię, Francję, Niemcy, Włochy, Szwecję, Rosję, Chiny, Stany Zjednoczone. Jego największymi osiągnięciami koncertowymi są liczne występy w: Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Wrocławskiej. Udział w Letnim Festiwalu Muzycznym w Moskwie (2013) oraz trzytygodniowym tournée w Chinach (2014), gdzie w dziesięciu miastach wykonywał koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Tam też dokonał nagrania dla chińskiej telewizji. W maju 2016 wystąpił na koncercie wybitnych absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej w Filharmonii Bałtyckiej wykonując I Koncert Fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa. Występował również w Wieener Saal Mozarteum w Salzburgu (2016), a także w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku (2017).
Koncertował z wieloma orkiestrami wykonując koncerty W. A. Mozarta, F. Chopina, J. Brahmsa i S. Rachmaninowa. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Kai Bumann, Zygmunt Rychert, Massimiliano Caldi, Alexander Humala. Swoje umiejętności doskonalił również na licznych kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez takich pedagogów jak: Dina Yoffe, Andrzej Jasiński, Piotr Paleczny, Jerzy Sulikowski, Waldemar Wojtal, Alberto Nosè, Aleksiej Orłowiecki, Dang Thai Son, Lee Kum Sing.
Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymywał stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od października 2016 studiuje również w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów dra Jarosława Tarnawskiego. Jako organista otrzymał wyróżnienie za wykonanie Fantazji nt. B-A-C-H op. 46 Maxa Regera na V Akademickim Konkursie Organowym "Romuald Sroczyński in memoriam" (2016).