stat
Impreza już się odbyła

Chopin nad wodami Motławy: Bogdan Kułakowski i Julia Iwaszkiewicz

Wydarzenie w ramach

mar 14

piątek, g. 19:00

bilety 99 - 119 zł
Kup bilet
maj 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
CHOPIN NAD WODAMI MOTŁAWY

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Salon Gdański na Ołowiance
CYKLE KONCERTOWE
Chopin nad wodami Motławy

Wystąpią:
Bogdan Kułakowski
Julia Iwaszkiewicz - sopran

Konrad Mielnik - prowadzenie.

W programie:

Fryderyk CHOPIN
Nokturn Es-dur Op. 9
Polonez As-dur Op. 53
Pieśni: Życzenie, Piosnka litewska, Śliczny chłopiec

Fryderyk CHOPIN - Paulina VIARDOT
siedem Mazurków

Richard STRAUSS
2 pieśni

Giuseppe Verdi
Aria Violetty z Traviaty


Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

-----

BOGDAN KUŁAKOWSKI
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. B. Zielińskiej. W latach 1977 - 1982 odbył studia pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego, kończąc je również z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił na kursach po kierunkiem takich artystów jak m.in.: S.Perticaroli, F. Scala i D. Zehlin. Po studiach rozpoczął pracę w macierzystej uczelni, którą kontynuuje po dzień dzisiejszy na stanowisku adiunkta II stopnia.
Jest laureatem konkursów TiFC-u na stypendia artystyczne (1979, 1980), laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1992), zdobywcą wielu nagród w dziedzinie kameralistyki (1986 Nowy Sącz, 1992, 1995 Olsztyn i in.).

Prowadzi ożywioną działalność koncertował zarówno jako solista jak i kameralista. Występował m.in. z orkiestrami symfonicznymi Słupska, Gdańska, Zielonej Góry i in. Odbył kilka tournee koncertowych m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych. Występował w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Anglii.
Współpracuje z wybitnymi solistami środowiska gdańskiego (Kwintet Bałtycki, Natalia Stolarska i in.) oraz ze znakomitym skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia Gdańsk i Telewizji Gdańsk. W jego repertuarze znajdują się utwory z wszystkich epok dziejów muzyki, ze szczególnym upodobaniem muzyki romantycznej; łącznie z nowoczesnymi opracowaniami utworów jazzowych i ragtime'ów Scotta Joplina.

Bogdan Kułakowski posiada w swym dorobku prawykonania (Koncert fortepianowy Elżbiety Sikory prezentowany podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku pod batutą Jerzego Maksymiuka) oraz nagrania płytowe (wraz ze skrzypaczką Natalią Stolarską nagrał płytę Clair de Lune z muzyką C. Francka i C. Debussy'ego).
Od roku 2001 jest także wykładowcą Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, od r. 2004 także dyrektorem Szkoły Muzycznej I i II st. w Słupsku. W roku 2005 został wybrany na stanowisko rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

JULIA IWASZKIEWICZ
Kształciła głos w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny i Aleksandry Kucharskiej-Szefler. W czerwcu 2001 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonaliła jako uczestniczka kursów mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych śpiewaków i pedagogów takich jak: Renata Scotto, Ryszard Karczykowski, Helena Łazarska czy Katia Ricciarelli. Ukończyła także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk. Jeszcze jako studentka otrzymała angaż do Cappelli Gedanensis - zespołu muzyki dawnej, z którym koncertowała w kraju i za granicą.

Od swojego debiutu w 2003 roku współpracuje z Operą "Nova" w Bydgoszczy, gdzie można ją zobaczyć w roli Adeli w Zemście Nietoperza Straussa, Olimpii w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, tytułowej Lakmé w operze Delibes'a, Królowej Nocy w Czarodziejskim Flecie Mozarta oraz Adiny w Napoju miłosnym Donizettiego. Od roku 2005 artystka współpracuje z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Kreuje tu m.in: postacie Hanny w Strasznym dworze Moniuszki, Frasquity w Carmen Bizeta, Walentyny w Wesołej wdówce Lehara, Krysi w Ptaszniku z Tyrolu Zellera, Arseny w Baronie cygańskim Straussa oraz Rozyny w Cyruliku sewilskim Rossiniego. W roli Berty, w tej samej operze, występowała podczas tournée w Holandii i Belgii w 2005 roku, organizowanym przez Supierz Artists Managment.

Rok 2007 przyniósł współpracę z kolejną sceną operową - gdańską Operą Bałtycką, gdzie oprócz roli Gildy (nominacja do nagrody Sztorm Roku 2007) w Rigoletto Verdiego śpiewaczka wykonywała partie Zerliny w Don Giovannim Mozarta, Arseny w Baronie cygańskim Straussa oraz Lucii w Gwałcie na Lukrecji Brittena. W sezonie 2008/2009 występowała jako Violetta w operze Traviata Verdiego (TM w Lublinie) i Zuzanna w Weselu Figara Mozarta (Opera Bałtycka), zaś kolejne sezony przyniosły role Zerbinetty w Ariadnie na Naxos Straussa, Paminy w Czarodziejskim flecie oraz ponownie Violetty Valery, tym razem w Operze Bałtyckiej. Szczególne uznanie zyskały kreacje lubelskie, czego wyrazem było przyznanie w 2009 roku Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego. Rola Konstancji w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta zapoczątkowała w 2011 roku współpracę artystki z Warszawską Operą Kameralną.

Julia Iwaszkiewicz ma na swoim koncie liczne koncerty i recitale solowe. Poza wspomnianymi wyżej partiami operowymi ma w swoim repertuarze również utwory oratoryjne, m.in.: Mesjasza Haendla, Stabat Mater Pergolesiego, Exsultate, jubilate Mozarta i Jauchzet Gott in allen Landen Bacha. Chętnie wykonuje także songi musicalowe oraz muzykę współczesną.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10-20 zł
  • Kontakt
    58 320-62-62
Bilety w cenie: 10-20 zł
Bilet rodzinny - 35 zł