Salon Gdański
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Recital fortepianowy
Chopin nad wodami Motławy - Sławomir Wilk
Wystąpi:
Sławomir Wilk - fortepian
Zapraszamy na wieczorne serenady z muzyką Fryderyka Chopina, Beethovena, Schumanna, Brahmsa i innych kompozytorów. Koncerty codziennie, od 3 do 31 lipca, zawsze o godz. 20.30 w Salonie Gdańskim w foyer od strony Motławy.
Niepowtarzalny klimat zabytkowego wnętrza XIX-wiecznej elektrowni, lampka wina i puchar lodów "George Sand" doskonale współgrają z wodami Motławy i dźwiękami szlachetnego fortepianu.
Wystąpują laureaci konkursów pianistycznych oraz profesorowie Akademii Muzycznej
w Gdańsku Bogdan Kułakowski, Waldemar Wojtal, Bogdan Czapiewski.
Cena biletu nie obejmuje usług gastronomicznych.
-----
SŁAWOMIR WILK
Urodził się w 1982 roku w Szczecinie. Grę na fortepianie rozpoczął w szóstym roku życia. Jest absolwentem Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej i Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu, które ukończył z wyróżnieniem. Studia Muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala. W 1999 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (Czechy).
W 2001 roku zdobył IV nagrodę na Międzynarorodym Konkursie im. I.J. Paderewskiego oraz otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie Sonaty es-moll I. Paderewskiego. W 2002 roku otrzymał trzecią nagrodę na Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt i drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie przyznaną przez Towarzystwo im. F. Chopina. W 2004 roku dotarł do ćwierćfinału Międzynarodowego Konkursu pianistycznego w Sydney w Australii. W 2005 roku otrzymał tytuł Laureata "Estrady Młodych" Festiwalu pianistyki polskiej w Słupsku, a także został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W 2006 roku wraz z triem fortepianowym Darius Piano Trio zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańska oraz zajął trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Poertschach w Austrii.
Brał również udział w wielu mistrzowskich kursach interpretacyjnych prowadzonych przez Kevina Kennera, Bernarda Ringeissena, Wierę Nosinę, Ewę Pobłocką, Yoheved Kaplinsky, Johna O'Conora oraz Dinę Joffe. W 2003 roku ukończył Letnią Akademię Muzyczną w Lipsku zorganizowaną przez Hochschule fur Musik und Theater w Lipsku we współpracy z Juilliard School of Music w Nowym Jorku, a w 2005 roku Międzynarodowe Warsztaty Pianistyczne Tel Hai w Izraelu, których został laureatem. Latem 2007 wziął udział w Letniej Szkole Muzycznej i Festiwalu w Aspen Colorado w USA.
Był wielokrotnym stypendystą Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Szczecina, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Rządu niemieckiego. W 2001 roku otrzymał honorową nagrodę za działalność artystyczną Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, w 2002 roku Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska w dziedzinie Kultura, Nauka i Media oraz nagrodę artystyczną Prezydenta miasta Szczecina. Został wyróżniony drugą nagrodą dla najlepszego studenta Trójmiasta w 2003 roku. W 2005 roku otrzymał nagrodę od Prezydenta miasta Gdańska dla młodych twórców.
W swoim dorobku ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Dla wytwórni DUX nagrał wraz z Bartłomiejem Niziołem płytę z Koncertem podwójnym F. Mendelssohna. W 2003 roku występował z bardzo dużym powodzeniem w Szwecji grając wraz z Filharmonia Bałtycką Koncert e-moll F. Chopina. W 2004 roku wystąpił wraz z Orkiestrą Polskiego Radia pod batutą Jana Krenca w Studiu S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W Październiku 2007 zainaugurował obchody 60-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz otwarcie nowej Sali Koncertowej, wykonując II Koncert fortepianowy S. Rachmaninowa.
Obecnie pracuje jako asystent w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala, a także odbywa studia podyplomowe w Royal Irish Academy of Music pod kierunkiem Johna O'Conora.