stat
Impreza już się odbyła

Chór Armii Aleksandra Pustovalova Opinie (11)

Zapraszamy na koncert Chóru Armii Aleksandra Pustovalova do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

paź 20

niedziela, g. 12:00

bilety 30 zł
ulgowy 25 zł
lis 17

niedziela, g. 12:00

bilety 16 - 32 zł
Kup bilet
Alexander PUSTOVALOV, dyrektor chóru, urodził się w 1937 r. w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg). W swoim rodzinnym mieście zdobył bardzo rozległe wykształcenie muzyczne, ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną na wydziałach dyrygentury oraz kompozycji i aranżacji, jego wykładowcami byli profesorowie o światowej sławie.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Swoją karierę artystyczną rozpoczął w ówczesnej Armii Czerwonej, gdzie przez 25 lat prowadząc chór, zdobył niezliczoną ilość medali i odznaczeń za wielkie osiągnięcia na niwie kultury oraz stopień pułkownika. Z Chórem Armii Czerwonej odwiedził niemalże cały świat, wszędzie wzbudzając zachwyt i uznanie. W tym okresie prowadził chóry w Rydze, obecnej stolicy Łotwy oraz w Kijowie, stolicy dzisiejszej Ukrainy. Po rozpadzie ZSRR, wszystkie byłe Republiki powołały do służby własne armie, ubrane we własne mundury, gdzie siłą rzeczy powstały oddzielne chóry z narodowym repertuarem.

Alexander Pustalov chcąc kontynuować stworzoną przez siebie artystyczną drogę chóru Armii Czerwonej, zaangażował najlepsze głosy z wielu miast byłego ZSRR, między innymi z Moskwy, Sankt Petersburga, Kijowa, Charkowa i Odessy, powołał do życia chór sygnowany własnym nazwiskiem, Chór Alexandra Pustalova. Ideą słynnego dyrygenta jest ochrona przed zapomnieniem najpiękniejszych pieśni wojskowych, ludowych i popularnych. Również sceniczne kostiumy są takie, jak dawniej, wierne kopie historycznych mundurów Armii Czerwonej. Dbałość Alexandra Pustalova o utrzymanie najwyższego poziomu koncertów jest powszechnie znana, to jego dewiza.

Chór Aleksandra Pustovalova liczy ok. 60 artystów: śpiewaków, muzyków i solistów. W jego składzie zawsze śpiewa kilku solistów o głosach uznanych na światowych scenach operowych. W instrumentarium, oprócz klasycznego zestawu instrumentów orkiestry symfonicznej są również : akordeon i bałałajka. Tworzy to niesamowite brzmienie. W wykonaniu chóru usłyszymy dynamiczne, marszowe pieśni wojskowe, rzewne pieśni rosyjskie i ukraińskie oraz ballady ludowe.