stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Chór Mieszczan Gdańskich kolejny już raz organizuje koncerty prezentujące twórczość kompozytorów związanych z Miastem Gdańsk. Ma to na celu ukazanie Gdańszczanom muzyki, która powstawała, i wciąż powstaje w ich mieście.

lis 22

piątek, g. 19:00 - 21:00

bilety 37-90 zł
ulgowy 27-80 zł
Kup bilet
Pierwsze koncerty, do których repertuar zaczerpnięty został ze skarbca twórców gdańskich, odbyły się w listopadzie 2011 r. podczas realizacji projektu Gdańsk XIV-2016, współfinansowanego przez Miasto Gdańsk.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Tegoroczny projekt nosi nazwę MUSICA QUADRAGESIMALIA (łac.muzyka wielkopostna). Podczas dwóch przewidzianych koncertów chór wykona dzieła kompozytorów gdańskich takich jak: Franziscus de Rivulo, Andreas Hakenberger, Marek Czerniewicz.

W programie znajdą się również anonimowe opracowania chorałów ewangelickich. Tym razem nie tylko Miasto Gdańsk jest ogniwem, łączącym wszystkie kompozycje - utwory łączy tematyka wielkopostna. Do udziału w koncercie ponownie został zaproszony Bogusław Grabowski, który wykona improwizacje organowe. Z Chórem Mieszczan Gdańskich wystąpi także Schola Cantorum z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w której skład wchodzą studenci specjalności Muzyka Kościelna.

Oprócz utworów wielogłosowych, zespół ten wykona fragmenty proprium missae pochodzące z mszy przeznaczonych na okres wielkiego postu. Wraz z Chórem Mieszczan Gdańskich, studenci wykonają polichóralny utwór Andreasa Hakenbergera Dulcis Jesu, pie Deus oraz wezmą udział w prawykonaniu kompozycji Marka Czerniewicza Po stronie Twojego krzyża. Kompozycja ta powstała na specjalne zamówienie organizatorów projektu. Wnętrza, w których zdecydowano się wykonać koncerty nie zostały wybrane przypadkowo. Oba są wnętrzami sakralnymi, będącymi najlepszym miejscem do wykonywania takiej muzyki.

O wykonawcach:

Bogusław Grabowski, ur. 1955 r. w Sopocie, organista, kompozytor i pedagog. Profesor zwyczajny. W Akademii Muzycznej w Gdańsku jest kierownikiem Katedry Muzyki Kościelnej oraz prowadzi klasę organów i improwizacji. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. Od 1985 główny organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 600 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów.

Schola Cantorum
jest zespołem działającym w ramach Katedry Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Ze względu na specyfikę specjalności studiów schola wykonuje wyłącznie muzykę religijną: chorał gregoriański oraz dawną muzykę wielogłosową. Scholę Cantorum prowadzi ks. dr Tomasza Rakowski oraz dr Tadeusz Formela.

Chór Mieszczan Gdańskich
to chór śpiewaków-amatorów, wykonujących na co dzień najrozmaitsze zawody pasjonatów dobrej muzyki. Istnieje już 12 lat dzięki grantom projektowym Urzędu Miasta i uprzejmości Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Na stałe wpisał się w gdański krajobraz kulturalny-co roku bierze udział w majowym Święcie Miasta, grając własną rolę, czyli gdańskich mieszczan, oraz w Gdańskiej Wigilii, śpiewając kolędy z innymi gdańszczanami. Co najmniej dwa razy w roku organizowane są większe projekty, takie jak wykonanie arcytrudnego Dixit Dominus Jerzego Fryderyka Haendla z orkiestrą i solistami (2009), prapremiera Mszy Szwedzkiej barokowego kompozytora Johana Helmicha Romana (2002, 2003), Missa de Angelis Jana Jancy (2008), Josepha Haydna "Missa Brevis Sancte Joannis de Deo" oraz Marca Antoine'a Charpentiera "Le Reniment de St Pierre" (2005) i wielu innych utworów. Chór ma też w repertuarze utwory rozrywkowe, np. Beatlesów podczas projektu NCK w 2008 r.

W 2010 roku chór wziął udział w Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w spektaklu Mura, gdzie grał rolę pielgrzymów, śpiewając średniowieczne i renesansowe pieśni.

W roku 2011 Chór przygotował program muzyki z czasów Jana Heweliusza, który był wykonywany podczas uroczystych urodzin Jana Heweliusza, Jarmarku Dominikańskiego, gdańskiego Areopagu oraz konferencji poświęconej Janowi Heweliuszowi w gdańskim oddziale Polskiej Akademii Nauk.
Próby odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, o godz. 19.00 w Ratuszu Starego Miasta dzięki gościnności Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Nowych chórzystów serdecznie zapraszamy!

Chór od sześciu lat prowadzi Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka i studentka dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.