stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

6 lipca - 31 grudnia 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
Madrigal de Brasilia, Brazylia, Brazylia
Chór Madrigal de Brasilia, obecnie pod artystycznym kierownictwem dyrygenta Edera Camuzisa, powstał w 1963 roku z inicjatywy dyrygenta Levino Ferreira de Alcantara, który połączył w całość grupę śpiewaków i przeniósł ją do nowej stolicy Brazylii w czasie jej inauguracji. W ciągu tych lat chór Madrigal De Brasilia podążał ścieżką sukcesów w dziedzinie kameralnej muzyki klasycznej. Jego poziom techniczny plasuje go na jednej z pierwszych pozycji w Brazylii, a bogaty repertuar zawiera literaturę wokalną wszystkich okresów muzyki zachodniej.
W roku 1994 chór wydał swoją pierwszą płytę CD. W tym samym roku zdobywa I miejsce
w kategorii Chór Ludowy oraz Srebrny Medal na III Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Atenach, Grecja w kategorii „Chór mieszany”.
W roku 1995 doceniono wysoki poziom twórczości chóru, przyznając mu Kulturalną Nagrodę Luisa Estevano w kategorii „Muzyka klasyczna”.
W roku 1998 z zaproszenia Izby Ustawodawczej Brazylii chór nagrał płytę, zawierającą hymn państwowy Brazylii oraz hymn oficjalny pod dyrygenturą Emilia De Cesara nagrany przy obecności autora hymnu prof. Neusa Franca. W tym samym roku chór wydał nową płytę CD zatytułowaną „Canto Brasilis”.
Chór Madrigal de Brasilia jest aktywnym uczestnikiem ruchu brazylijskiej muzyki chóralnej. Grupa reprezentowała też Brazylię na VII Ogólnoświatowym Festiwalu Chórów w Puebla, w Meksyku, gdzie została uhonorowana tytułem „Najlepszy chór festiwalu”.
Chór Madrigal de Brasilia wydał ostatnio swoją trzecią płytę CD „Canto Brasilis 2”, gdzie zaprezentował repertuar brazylijski, którym raz jeszcze wzbudził entuzjazm słuchaczy w Brazylii oraz w innych krajach.

Herlufsholm Kirkes Kammerkor, Naestved, Dania
Kameralny chór przy kościele Herlufsholm w duńskim mieście Naevstved został założony w 1997 roku przez organistę i kantora Karsten Gyldendorf. W skład chóru wchodzi około 25 osób. Chór bierze udział w mszach i kościelnych recitalach oraz jest często proszony o dawanie koncertów również w innym kościołach. Wśród wielu dzieł, które wykonuje chór, są takie jak oratorium „Elias” Mendelssohna, „Requiem” A. L. Webbera, „Rejoice in the Lamb” Brittena oraz kantaty Buxtehude'a i Bacha. W swoim repertuarze grupa ma również wiele dzieł współczesnych kompozytorów duńskich.
Naestved jest miastem partnerskim Sopotu.

Chór Akademii Muzycznej w Gdańsku, Gdańsk, Polska
Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku tworzą studenci wszystkich lat specjalności dyrygentura chóralna oraz edukacja muzyczna, na co dzień śpiewający w dwóch odrębnych zespołach: chórze żeńskim Gaudium per Canto oraz Chórze Męskim Wydziału IV. Oba chóry czynnie uczestniczą w życiu artystycznym macierzystej uczelni, swym śpiewem uświetniając wszelkiego rodzaju uroczystości, sympozja, występując często jako chór mieszany. Współpracują także z orkiestrą akademicką i innymi chórami Pomorza. Chór żeński Gaudium per Canto, prowadzony od 1995 r. przez prof. Annę Fiebig, zdobył wiele nagród na konkursach w Polsce i za granicą (m.in. w Marktoberdorfie, Złoty Medal w Ołomuńcu, III miejsce w Legnicy). Chór Męski od roku 2005 prowadzi asyst. Michał Kozorys. Pod jego kierunkiem chór zdobył I nagrodę w kategorii chórów akademickich na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (2006) oraz srebrny dyplom w kategorii muzyka sakralna na festiwalu Mundus Cantat w Sopocie (2007).