stat
Impreza już się odbyła

Chris Niedenthal - 'PracujeMY'

Chris Niedenthal

Urodził się w 1950 r. w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów. Studiował fotografikę w London College of Printing.
Do Polski przyjechał w 1973 r. Do 1984 roku korespondent "Newsweeka" w Polsce, a od 1985 roku fotoreporter tygodnika "Time".
Wraz z angielskim dziennikarzem Michaelem Dobbsem był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku z 1980 r.
Zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonał z ukrycia zdjęcie, przedstawiające czołg stojący na tle afiszu reklamującego film "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku Kina Moskwa w Warszawie.
W 1986 r. laureat Nagrody World Press Photo za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC – Jánosa Kádára, który trafił na okładkę "Time’a".
W 1999 r. zaprezentował, m.in. w dworku Sierakowskich, cykl zdjęć "Tabu. Portrety nie Portretowanych", przedstawiających dzieci niepełnosprawne umysłowo.
Wraz z Tadeuszem Rolke zrealizował w 2001 r. projekt "Sąsiadka", poruszający temat pogromu Żydów w Jedwabnem.
W 2004 r., nakładem wydawnictwa BOSZ Szymanik i Wspólnicy, ukazał się album "Polska Rzeczypospolita Ludowa. Rekwizyty", zawierający 130 zdjęć z lat 70. i 80. z komentarzem dziennikarza "Gazety Wyborczej", Jacka Hugo-Badera. W 2006 r. ukazał się kolejny zbiór fotografii z okresu stanu wojennego, zatytułowany "13/12. Polska stanu wojennego".

Prezentowana w ramach projektu „Sopot, ulica Sztuki” wystawa "PracujeMY" to portrety osób niepełnosprawnych, pracujących zawodowo w kołobrzeskich i warszawskich firmach. „Pokazuje OSOBY, indywidualności, w sytuacjach odpowiadających niezbywalnej godności każdego człowieka. Sekwencja MY w tytule podkreśla personalistyczną i wspólnotową zawartość przesłania: to MY chcemy i potrafimy pracować, MY mamy takie same prawo do pracy jak wszyscy, MY jesteśmy częścią społeczeństwa, a także MY czerpiemy z pracy siłę i radość” (Krystyna Mrugalska, wstęp do katalogu wystawy "PracujeMY").


Wernisaż odbędzie się 3 września o godz. 18.00. Wstęp wolny.