stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Zapraszamy serdecznie na tydzień wydarzeń w ramach spotkań wokół polityki narkotykowej.

W programie m.in. projekcje filmów, rozmowa i wykład o narkotykach w sztuce i popkulturze, międzynarodowa polityka narkotykowa na przykładzie Meksyku oraz prezentacja wyników badań Instytutu Spraw Publicznych o kosztach aktualnej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Szczegóły poniżej.

16 marca, wtorek, godz. 19.00, Narkotyczność sztuki

W ramach cotygodniowego Zaangażowanego Klubu Filmowego projekcja filmu Agnieszki Holland "Całkowite zaćmienie", do którego wprowadzeniem będzie rozmowa Katarzyny Krzywiec z filozofem i teoretykiem sztuki dr Andrzejem Leszczyńskim. Głównym jej wątkiem będzie kwestia wpływu substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków) na twórczość i kreatywność artystów. Interesujący jest również fakt zmian w społecznym postrzeganiu i akceptacji dla eksperymentów z różnymi używkami wśród ludzi sztuki, a nieprzyzwalanie już na homoerotyczną relację.

"Całkowite zaćmienie", reż. Agnieszka Holland, (Belgia, Wielka Brytania, Francja, 1995)
Głośny film Angnieszki Holland z brawurową rolą Leonardo Di Caprio. Opowieść o burzliwej i niejednoznacznej przyjaźni dwóch słynnych francuskich poetów: Artura Rimbaud i Paula Verlaine'a. Gdy drogi tych dwóch indywidualności krzyżują się, Rimbaud jest młodym buntownikiem poszukującym natchnienia w ekstremalnych doznaniach, zaś Verlaine to człowiek dojrzały wiodący spokojny żywot u boku kochającej żony. Pod wpływem Rimbauda, Verlaine decyduje się porzucić rodzinę i wraz z nim wyruszyć w awanturniczą podróż w poszukiwaniu prawdy, sensu i czegoś więcej ... [opis dustrybutora]

17 marca, środa, godz. 19.00, Popkultura używania

Projekcja krótkometrażowego filmu "Tysiąc zakazanych krzaków" i wykład filozofa i estetyka dr Roberta Rogozieckiego na temat związków kultury popularnej z zażywaniem substancji psychoaktywnych - wynikiem mody, stylu życia, przynależności subkulturowej, czy zwyczajnej kompensacji monotonii dnia powszechnego.

"Tysiąc zakazanych krzaków", reż. Piotr Kielar, scen. Xawery Żuławski, (Polska, 2008)
Komedia pomyłek. Gitarzysta Bugi pomylił swoją dziewczynę z drzewkiem marihuany, zły porucznik policji pomylił służbę z programem "Moda na sukces", a pewien niesubtelny romans podrzędnego dziennikarza z prezenterką audiotele zmyła do Oceanu Indyjskiego fala tsunami... [TVP]

18 marca, czwartek, godz. 19.00, Wojna narkotykowa w Meksyku

Debata, w której udział wezmą m.in.:
Urszula Ługowska - pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książki "Boom kokainowy w Ameryce Łacińskiej" oraz analiz dotyczących problemu narkotykowego w innych krajach Ameryki Łacinskiej. Wiele lat spędziła w różnych krajach Ameryki Łacińskiej;
Michał Staniul - felietonista Portalu Spraw Zagranicznych, dziennikarz serwisu konflikty.wp.pl.
Prowadzenie: Beata Sochacka (Krytyka Polityczna).

Meksyk: Przegrana wojna Stanów Zjednoczonych, tak w 2009 roku Komisja Ameryki Łacińskiej oceniła rezultaty amerykańskiej polityki narkotykowej wobec Meksyku. Część komentatorów uznała raport za zwiastun zmian w dyskusji na temat światowej polityki antynarkotykowej wobec krajów producenckich. Na ile te nadzieje okazały się uzasadnione?
W trakcie spotkania przyjrzymy się Meksykowi z zupełnie nieturystycznej perspektywy. Zaproszeni goście postarają się nakreślić obraz konfliktu oraz roli narkobiznesu w podtrzymywaniu niestabilności w kraju. Pojawią się również pytania o konsekwencje światowej polityki narkotykowej oraz o skuteczność wysiłków zmierzających do ograniczenia podaży poprzez interwencje w krajach producenckich. Nie zabraknie komentarza do obranej przez prezydenta Felipa Calderona strategii walki z kartelami narkotykowymi przy użyciu wojska.

Przede wszystkim jednak, analizując konflikt meksykański, postaramy się zwrócić uwagę na często przemilczane koszty towarzyszące aktualnemu kształtowi polityki antynarkotykowej.

19 marca, piątek, godz. 18.00, Polityka narkotykowa w praktyce - jak działają instytucje, ile to kosztuje?

Celem spotkania organizowanego wraz z Instytutem Spraw Publicznych jest dyskusja na temat konsekwencji penalizacji posiadania narkotyków w Polsce. Będziemy debatować o tym jak realizowana jest ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii (tzw. law in action), jakie wiążą się z tym koszty dla budżetu państwa oraz jakie są jej konsekwencje dla zdrowia publicznego.

W pierwszej części Ewelina Kuźmicz z Instytutu Spraw Publicznych zaprezentuje raport z badań "Karanie za posiadanie w praktyce instytucjonalnej - koszty, czas, opinie". Badanie zostało zrealizowane w 2009r. wśród policjantów, prokuratorów, sędziów, kuratorów sądowych i funkcjonariuszy służby więziennej. Jego wyniki pokazują m.in., że:
• Egzekwowanie art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii kosztuje budżet państwa co najmniej 80 mln złotych rocznie i zabiera 204 tysiące dni roboczych pracy funkcjonariuszy zaangażowanych w jego realizację. W przeliczeniu na jedno przestępstwo, koszt art. 62 to 2594 zł i prawie 7 dni pracy.
• Funkcjonariusze organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości nie oceniają art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jako jednoznacznie pomocnego narzędzia w walce z handlem narkotykami. Ich opinie wskazują też na niewielką efektywność karania za posiadanie jako narzędzia odstraszania potencjalnych użytkowników narkotyków od ich stosowania.

W drugiej części spotkania odbędzie się panel dyskusyjny "Co z tymi narkotykami w Polsce?" o racjonalizowaniu polityki narkotykowej, kierunku zmian obecnej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii rozmawiać będą m.in.:
Ewelina Kuźmicz (Instytut Spraw Publicznych)
dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, ekspertka ISP)
Jędrzej Stasiowski (Uniwersytet Warszawski, ekspert ISP).

Kolejni goście czwartkowej i piątkowej dyskusji zostaną podani w najbliższym czasie.

Partnerzy:
Open Society Institute
Instytut Spraw Publicznych

ESK2016 Gdańsk - Kandydat

Studio Munka
Solopan