stat
Impreza już się odbyła

Cicha Noc - Koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową w opracowaniu Macieja Małeckiego

sty 6

poniedziałek, g. 16:00

Gdańsk,
bilety 30-40 zł
Kup bilet
sty 7

wtorek, g. 19:00

bilety 158 - 318 zł
Kup bilet
Wykonawcy:
Polski Chór Kameralny
Elbląska Orkiestra Kameralna
dyrygent - Jan Łukaszewski

piosenki świąteczne - koncerty w Trójmieście



Cykl kolęd "Cicha Noc" Macieja Małeckiego na chór kameralny i kameralną orkiestrę smyczkową:

1. Anioł pasterzom mówił
2. Gdy się Chrystus rodzi
3. Wśród nocnej ciszy
4. Lulajże Jezuniu
5. Niemowlątko na słomie
6. W żłobie leży
7. Mizerna cicha
8. Jezus malusieńki
9. Hej, w Dzień Narodzenia
10. Cicha noc
11. Gdy śliczna Panna
12. Przybieżeli do Betlejem
13. Prowadź gwiazdeczko
14. Mędrcy świata
15. Pójdźmy wszyscy do stajenki
16. Dziś z żywota Panieńskiego
17. Bóg się rodzi

CICHA NOC
W 2006 roku z inspiracji Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dokonałem twórczego opracowania kolęd i rzecz nazwałem Cicha noc - koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową.

Zadanie było niełatwe, istnieją bowiem dziesiątki różnych opracowań i trudno coś oryginalnego dodać od siebie, by nie zatracić ducha pięknych polskich śpiewów bożonarodzeniowych. Cicha noc nie jest wprawdzie polską kolędą, ale na tyle wrosła w naszą tradycję, że bez obaw można było zamieścić ją w programie, a także posłużyć się jej tytułem i nadać go całemu koncertowi. Ów tytuł to również pomysł Jana Łukaszewskiego. Aby zróżnicować i wzbogacić dzieło dodałem swoją pastorałkę ze słowami Elżbiety Szeptyńskiej Niemowlątko na słomie na chór a cappella (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Kolędę lub Pastorałkę - Będzin 1996), a Hej, w Dzień Narodzenia potraktowałem jako utwór wyłącznie instrumentalny, wplatając tematy innych kolęd. W kolędzie Gdy śliczna Panna odwróciłem role, powierzając orkiestrze dość swobodnie potraktowaną melodię, a chórowi akompaniament. W wielu utworach rozwinąłem wstępy i zakończenia, a w ostatnich taktach kolędy Anioł pasterzom mówił pozwoliłem sobie na dopisanie nieistniejącego w oryginale słowa "Gloria".

W 2008 roku niemieckie wydawnictwo Carus Verlag wydało płytę z Koncertem. Nagrania dokonał Polski Chór Kameralny wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Ich znakomita interpretacja zainspirowała inne chóry i orkiestry. W 2009 roku amerykański chór - Omaha Symphonic Chorus, któremu towarzyszyła orkiestra smyczkowa Omaha Symphonic Chamber Orchestra, zaśpiewał po polsku (rodowici Amerykanie!) trzy kolędy z cyklu. W latach 2009-2010 Cichą Noc wykonywały Chór i Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Na prośbę dyrygenta Henryka Wojnarowskiego do ostatniego wykonania dopisałem jeszcze dwie kolędy, w tym własną - Dziś z żywota Panieńskiego ze słowami Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (1642-1702). W styczniu bieżącego roku Koncert został wykonany przez Chór Polskiego Radia w Krakowie i Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej. Parę tygodni temu skomponowałem do tekstu Elżbiety Szeptyńskiej nową kolędę na chór a cappella Prowadź gwiazdeczko i z radością wprowadzam ją do programu.

Maciej Małecki (grudzień 2011)

Elbląska Orkiestra Kameralna została powołana w październiku 2007 roku. Muzykami Orkiestry są młodzi i utalentowani absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, w dużej części zaczynający edukację w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu - laureaci wielu konkursów solowych i kameralnych, dla których muzyka stała się wielką pasją, a praca w Orkiestrze jest kontynuacją ich twórczego rozwoju i artystycznych poszukiwań. Soliści i dyrygenci współpracujący z Orkiestrą są artystami uznanymi w Polsce i za granicą, to m.in. Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Mysiński, Wiesław Kwaśny, Jan Stanienda, Marek Moś, Kai Bumann, a z młodszego pokolenia Agata Szymczewska, Michał Nesterowicz, Piotr Pławner, Marcin Zdunik, Robert Kabara, Łukasz Długosz, Adam Klocek i Zbigniew Pilch.

Repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, dla której 2011/2012 jest dopiero piątym sezonem artystycznym, obejmuje dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku - od A. Corellego po kompozycje W. Lutosławskiego, W. Kilara i H. M. Góreckiego. Orkiestra w programie ma również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej.

Koncertowali z nią m.in. Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Adam Sztaba, Grzegorz Turnau, grupa Raz Dwa Trzy, Dorota i Henryk Miśkiewicz oraz Motion Trio. Orkiestra uczestniczyła w wielu wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej, najważniejsze to widowisko "Adventuslucis", realizowane przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 39. rocznicy Grudnia 70, Festiwal Muzyki Sakralnej w Gdyni (w 2009, 2010 i 2011 r.), koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, podczas którego wykonana została Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha, oraz XXXVII Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" - koncert "Biała Lokomotywa" realizowany przez TVP 2 i TVP Kultura.

Zespół swoją działalnością nawiązuje również do bogatej twórczości muzycznej dawnego Elbląga, kontynuując tradycje miejskich muzyków z pierwszej połowy XX wieku. Interesującym wydarzeniem artystycznym było odnalezienie, opracowanie i wykonanie (w listopadzie 2011 r.) dzieła elbląskiego, XIX-wiecznego kompozytora Johanna Benjamina Großa, co spotkało się z dużym uznaniem melomanów.
Za swą działalność artystyczną Elbląska Orkiestra Kameralna została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2009) i Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego(2010).
Dyrektorem artystycznym i koncertmistrzem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest dr Paweł Kukliński.