stat
Impreza już się odbyła

Europejski projekt nowoczesności z perspektywy naznaczonej doświadczeniem podboju i zniszczenia. Zapraszamy serdecznie na wykład "Ciemna strona nowoczesności - o latynoamerykańskiej filozofii wyzwolenia", który poprowadzi dr Iwona Krupecka z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się już 14 grudnia o godz. 18:30 w Teatrze Gdynia Główna.

lis 17

niedziela, g. 16:00 - 18:00

Gdańsk, Sala Chilliflex na 5...
bilety 25 - 45 zł
przedsprzedaż 20 - 35 zł

w każdą niedzielę (od 17.11 do 24.11.2024), g. 17:30

Gdańsk,
bilety 100 zł
dr Iwona Krupecka - absolwentka filozofii i filologii polskiej UG. Od 2005 roku pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się historią filozofii nowożytnej, filozofią kręgu hiszpańskojęzycznego. Za książkę "Dysputa w Valladolid (1550/1551)" nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii "przekład na język polski". Laureatka Nagrody "Literatury na Świecie".

O wykładzie: Lata 70-te XX wieku to moment wyłonienia się w Ameryce Łacińskiej nurtu filozofii wyzwolenia - krytycznego wobec spuścizny europejskiej filozofii, ujmującego myśl jako zawsze usytuowaną i kontekstową. Naczelną kategorią interpretacyjną staje się opozycja centrum/peryferie. Z tej perspektywy, naznaczonej doświadczeniem podboju, zniszczenia, wykluczenia myśli rodzimej i rodzimych praktyk, europejski projekt nowoczesności jawi się jako z konieczności związany z kolonializmem. Celem spotkania będzie uchwycenie głównych tez ruchu, w odniesieniu do idei nowoczesności, a także określenie jego potencjału filozoficznego.

O projekcie

"Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane" to dwa cykliczne wydarzenia, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych filozofią i humanistyką.

Pierwszy cykl to seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe). Jeszcze w tym roku gościć będziemy dr Iwonę Krupecką (14 grudnia) oraz dr Sebastiana Dudę (21 grudnia).

Nasz drugi cykl obejmuje otwarte dyskusje filozoficzne realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku spotkania wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. W tym roku przeprowadzimy jeszcze dwie dyskusje: 7 grudnia i 28 grudnia.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Organizator:
Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy:
Centrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna

Patroni medialni:
Radio Gdańsk S.A., Filozofuj, Tygodnik Powszechny, Teologia Polityczna, Machina Myśli, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Fundacja Copernicus Center for Interdisciplinary Studies, Filozofia w Praktyce, Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Strefa Kultury