Sztuczne światło to ogromne korzyści. Ma też jednak swoje ciemne strony To właśnie o nich opowie nam Lucyna Pilacka ze Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom.
Sztuczne światło pozwala nam funkcjonować niezależnie od dobowego i sezonowego rytmu naturalnego oświetlenia, podnosi komfort i bezpieczeństwo, jest podstawą rozwoju i postępu cywilizacyjnego. Ma też jednak swoje ciemne strony i jako jedno z najczęściej nadużywanych dóbr cywilizacyjnych znacząco oddziałuje na wszystkie organizmy żywe. Zanieczyszczenie sztucznym światłem to nie tylko problem z obserwacją nocnego nieba, choć już blisko 1/3 ludzkości utraciła możliwość podziwiania Drogi Mlecznej a jedynie 18% powierzchni kontynentalnej Ziemi nadal oświetlone jest wyłącznie światłem pochodzenia naturalnego.
Niezależnie od barwy czy długości fali, jego nadmiar wpływa negatywnie nie tylko na ludzi ale też na rośliny i inne zwierzęta. Nikt jednak nie namawia do funkcjonowania w ciemnościach, to niemożliwe. Sporo dobrego możemy zrobić ograniczając odrobinę nasze potrzeby, wprowadzając niewielkie zmiany i dokonując świadomych wyborów.
Będzie ekologicznie i ekonomicznie.
Serdecznie zapraszamy!