stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ciemność dnia, światła nocy. Spotkanie z Karolem Wójcickim

Człowiek, który chodzi z głową w gwiazdach. Karol Wójcicki, pasjonat i popularyzator astronomii, opowie o poszukiwaniach i obserwacjach zjawisk astronomicznych, które fascynują ludzi na całym świecie. Podzieli się swoimi doświadczeniami, podpowie, gdzie pojechać i jak się przygotować. Wykład zilustrują zdjęcia i materiały video jego autorstwa.

gru 7-8

sobota - niedziela, g. 09:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
Ciemność dnia, światła nocy to opowieść o moich podróżach po świecie celem poszukiwania najbardziej niesamowitych zjawiska astronomicznych.

Opowiadam przede wszystkim o całkowitych zaćmieniach Słońca oraz o zorzach polarnych, a także o najbardziej unikatowym zjawisku astronomicznym, które będzie można zobaczyć na świecie w 2027 roku. Cała prelekcja opiera się na zebranych podczas moich podróży materiałach foto i video. Omawiam naturę przytaczanych przeze mnie zjawisk i prezentuję unikalne materiały ukazujące ich rzeczywisty przebieg (nagrania zorzy w czasie rzeczywistym, jako jedyny w Polsce regularnie rejestruję to zjawisko w ten sposób).

- K. Wójcicki

Karol Wójcicki - pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce fanpagea o tematyce astronomicznej, Z głową w gwiazdach (ponad 77 tys. fanów!).

Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym, polując na zorze polarne. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących się z nieba meteorów.

Z zarażania astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.

Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej.

Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Spotkanie w ramach projektu NCK Kolory Bałtyku.