stat
Impreza już się odbyła

1 czerwca - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 21:00

Rumia,
bilety 35 zł
Wystawa prac Zbigniewa Macieja Dowgiałło. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek o godzinę 18.00. Wystawa potrwa do 6 września 2008 roku. Galeria jest czynna od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00 - 17.00.
 Wschód, południe i zachód słońca nad Sorrento, 2006, olej płótno, 195x240 cm Więcej zdjęć ()

Wschód, południe i zachód słońca nad Sorrento, 2006, olej płótno, 195x240 cm

Wschód, południe i zachód słońca nad Sorrento, 2006, olej płótno, 195x240 cm




O artyście

Urodził się w Gdańsku. Malował od pierwszego roku życia, gdy jeszcze nie umiał chodzić. Zwycięzca wielu konkursów malarskich i fotograficznych. Został najmłodszym członkiem Gdańskiego Klubu Filmowego, w wieku 14 lat i nakręcił swój pierwszy film pt.Bomba N. Już wtedy zaznaczyły w jego twórczości silne motywy apokaliptyczne - film był opowieścią o jedynym pozostałym przy życiu człowieku, po zbombardowaniu Sopotu bombami N. Pierwszą indywidualną wystawę malarstwa zorganizowała młodemu artyście Galeria Politechniki Gdańskiej w 1979 r. Rok później Z. M. Dowgiałło rozpoczął studia na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku, by następnie kontynuować je w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa otrzymał w pracowni Stefana Gierowskiego w 1986 roku.

Na początku lat 80 tych wystawiał razem z Wojciechem Tracewskim, początkując sztukę nowego ekspresjonizmu w Polsce. Jego wielkie obrazy, będące czystą emanacją duszy artysty i mocy malarskiej, były wizją zwycięskiej walki dobrego ze złym. Artysta uczestniczył w najważniejszych wystawach ekspresji lat osiemdziesiątych, (m. in. Ekspresja lat 80-tych, BWA, Sopot, 1986, Co słychać? Norblin, Warszawa,1987, Realizm Radykalny, Abstrakcja
Konkretna, Muzeum Narodowe, Warszawa 1987).

Od 1987 współpracował z Anną Gruszczyńska, tworząc prekursorskie wizje sztuki przyszłości: obrazy Barokowo-Kosmiczne i projekty architektury ery kosmicznej łączącej zdobycze konstrukcyjne gotyku, piękna baroku z technologią kosmiczną. W latach 1988-1990 tworzył w Nowym Jorku. Po powrocie do kraju zaprezentował wielkoformatowe obrazy poświęcone wizji świata przyszłości na wystawach Kunst, Europa w Bonn i Polski szyk w warszawskiej Zachęcie. Od 1994 roku prowadził studio grafiki i animacji komputerowej. Pomysłodawca i producent wykonawczy Wielkiego Multimedialnego Atlasu Świata PPWK. W roku 1997 udał się w podróż dookoła świata i został tropicielem rekinów na wyspach Pacyfiku, realizując serię filmów geograficznych. Od 1999 roku tworzy pełnometrażową animacją komputerową zatytułowaną Apokalipsa, jak również inne filmy, m.i. Pankosmodios.

W latach 2001-2002 był wykładowcą animacji i sztuki komputerowej w Rocky Mountain College of Art and Design w Denver, Colorado, (USA). Laureat wielu prestiżowych nagród z dziedziny animacji i grafiki komputerowej. Jest autorem szeregu scenariuszy filmowych tworzonych w ścisłej kooperacji twórczej z bratem Krzysztofem Dowgiałło. Uczestnik wielu ważnych polskich i międzynarodowych wystaw.