Cappella Gedanensis serdecznie zaprasza na koncert Classica Nova.
Konstanty Wileński - fortepian
CAPPELLA GEDANENSISmuzyka poważna - koncerty w Trójmieście
W programie
utwory J.S. Bacha, G. Gershwina
oraz wariacje Konstantego Wileńskiego
1 marca (niedziela) godz. 18:00
Kościół Zielonoświątkowy
Zbór "Radość Życia" w Gdańsku
ul. Menonitów 2a, Gdańsk
Konstanty WileńskiPochodzi z inteligenckiej rodziny kijowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Jego dziadek, kompozytor Ilia Wileński, był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli trzech teatrów dramatycznych.
Wychowany w duchu artystycznego klimatu domu rodzinnego Konstanty podjął naukę w Konserwatorium Kijowskim, które ukończył z wyróżnieniem. Studiował u znanych pedagogów, takich jak: A. Sztogarenko (kompozycja), R. Łysenko (fortepian). Równocześnie konsultacji z zakresu kompozycji udzielali mu Rodion Szczedrin i Aram Chaczaturian.
W 1978 roku ukończył w tej uczelni studia podyplomowe. Od 1983, jako profesor Konserwatorium w Kijowie, prowadził zajęcia z harmonii, orkiestracji i improwizacji. Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Posiada unikalny talent łączenia klasycznego i jazzowego wykonawstwa. Uprawia różne gatunki muzyki: od wokalno-symfonicznej poprzez symfoniczną, teatralną, kameralną po jazzową.
Koncertuje na całym świecie, z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Królewską Orkiestrą w Brukseli, Jerozolimską Symfoniczną Orkiestrą czy Filharmonią Moskiewską.
Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych i jest laureatem szeregu z nich. Ma w swoim dorobku siedem płyt z własnymi kompozycjami. Jako pianista wirtuoz i kompozytor muzyki fortepianowej w ostatnich latach cieszy się dużym uznaniem pianistów światowej sławy, m.in. takich jak: Kevin Kenner (USA), Mikołaj Petrow (Rosja), Peter Jabloński (Wielka Brytania), zamawiających i wykonujących jego kompozycje. Do najbardziej znanych utworów Konstantego Wileńskiego zaliczyć można: SONATĘ, WARIACJE NA TEMAT PAGANINIEGO na fortepian, trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, KONCERT - FANTAZJĘ NA TEMATY GERSHWINA na fortepian, trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, TANIEC DIABŁA na dwa fortepiany. Jego opracowanie "Lotu trzmiela" w krótkim okresie stało się znane w środowisku muzycznym świata.
W listopadzie 2004 roku w Filharmonii Wrocławskiej odbyła się I edycja Festiwalu "Jazztopad". Jak powiedziała Lidia Geringer D'Oedenberg: "Zaprosiliśmy absolutnie przodujących pianistów jazzowych z Polski i polskiego pochodzenia". To byli Adam Makowicz, Konstanty Wileński, Leszek Możdżer.
Atrakcyjność dorobku muzycznego Konstantego Wileńskiego polega na symbiozie muzyki klasycznej i jazzowej.
(...) Dziś ambicją tego muzyka jest budowanie pomostów pomiędzy jazzem a muzyką poważną. To zresztą wyróżnia go na tle większości "bardzo poważnych" kompozytorów i decyduje o jego oryginalności (...)
(Ruch Muzyczny, 19 marca 2000 r.)
www.vilensky.com.pl
W programie:J.S. Bach, Suita orkiestrowa nr 3 D-dur, BWV 1068
I. Uwertura
II. Aria
III. Gavotte I, II
IV. Bourree
V. Gigue
K. Wileński, Wariacje na tematy Bacha
na fortepian, kontrabas i orkiestrę smyczkową
K .Wileński, Wariacje na tematy Chopina
na fortepian, kontrabas i orkiestrę smyczkową
G. Gershwin, The Man I Love
opr. na fortepian, kontrabas i orkiestrę smyczkową