stat
Impreza już się odbyła

„Co TY Wiesz o PRL?!” - Bicz boży

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

w każdy wtorek (od 01.10 do 08.10.2024), g. 17:30

Wstęp wolny
paź 30-31

środa - czwartek, g. 19:00

bilety 35 zł
Kup bilet
DKF „Co TY Wiesz o PRL?!”
dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
oraz nauczycieli przedmiotów humanistycznych

EDYCJA 2008 „PAŃSTWO, KTÓRE CZUWA”

Miejsce: Klub Filmowy – DKF„Żyrafa”, Gdynia – czwartek, godz. 12.00

Wstęp: bezpłatny.

Zgłoszenia uczestników: Kamil Rutecki, kamil.rutecki@ipn.gov.pl

„Film jest najważniejszą ze sztuk” - słowa wodza rewolucji bolszewickiej, Włodzimierza Iljicza Lenina (przypomniane w Misiu Stanisława Barei) będą towarzyszyły uczestnikom przeglądu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Program przeglądu pozwoli poznać polskie filmy drugiej połowy XX wieku, a zarazem umożliwi zrozumienie meandrów najnowszej historii naszego kraju. Widz, słabo jeszcze obeznany z dziejami PRL-u, nie pozostanie pozostawiony sam sobie. Przewodnikami po tym okresie będą historycy Instytutu Pamięci Narodowej, którzy przedstawią tło historyczne fabuły filmowej i wyjaśnią wszystkie trudno czytelne niuanse. Widzowie zostaną zapoznani także z kulisami powstania filmu i dorobkiem twórcy. Udział w przeglądzie filmowym - jako formie doskonalenia zawodowego nauczycieli - zostanie pisemnie potwierdzony przez IPN.

PROGRAM:

21 II 2008 - Kariera. Reż: Jan Koecher. Czarno-biały. 73 min. 1954 r.
W kraju zjawia się agent obcego wywiadu, Karwowski, przysłany z Zachodu, który ma nawiązać kontakty, zorganizować siatkę dywersyjno – szpiegowską. Plenery: Trójmiasto.

13 III 2008 - Orzeł i reszka. Reż: Ryszard Filipski Barwny. 87 min. 1974 r.
W historię Marcina Nowaka, więźnia politycznego, który zostaje agentem wywiadu, twórcy filmu wplatają wiele informacji o mechanizmach i programie działania zachodnich ośrodków dywersyjnych... ...W książce, a potem w scenariuszu Jerzego Bronisławskiego - mówi reżyser - zainteresowały mnie nie tylko sensacyjne elementy akcji. Podejmując realizację filmu myślałem o sprawach znacznie poważniejszych - o dramacie człowieka uwikłanego w historię, o jego niepokojach moralnych, a także - może nawet przede wszystkim - o politycznych implikacjach jego działań.

3 IV 2008 - Ostatni kurs. Reż: Jan Batory. Czarno-biały. 90 min. 1963 r. Obsada: Barbara Rylska, Stanisław Mikulski, Wieńczysław Gliński, Emil Karewicz.
„Rasowy kryminał”, „kryminał z biglem” - tak brzmiały tytuły recenzji po premierze „Ostatniego kursu”. Podczas pracy nad filmem Jan Batory wzorował się na klasycznych kryminałach brytyjskich, w których często suspens czy wręcz makabra łagodzone bywają przez odpowiednią dawkę humoru (zazwyczaj czarnego). Scenariusz wyszedł spod pióra Joe Alexa (pseudonim Macieja Słomczyńskiego), etatowego w latach sześćdziesiątych autora sensacyjnych widowisk telewizyjnych („Kobra”) i powieści detektywistycznych. Plenery: Trójmiasto.

24 IV 2008 - Bicz boży Reż: Maria Kaniewska. Czarno-biały. 81 min. 1966 r. Obsada: Pola Raksa, Stanisław Mikulski.
Komedia sensacyjno - satyryczna, której bohaterem jest dziesięcioletni chłopiec, szantażujący mieszkańców miasteczka groźnymi anonimami. Starszy brat Paweł jest oficerem śledczym MO, młodszy Felek chce mu pomóc w wykryciu jakiejś większej afery kryminalnej, która umożliwiłaby przeniesienie do Warszawy. Zaczyna więc wysyłać anonimy do osób mających na swoim koncie różne grzeszki.

8 V 2008 - Brylanty pani Zuzy. Reż: Paweł Komorowski. Barwny. 77 min. 1971. Obsada: Ryszard Filipski, Edmund Fetting.
Jeden z pierwszych thrillerów w powojennym kinie polskim, zrealizowany na motywach powieści Jerzego Siewierskiego (współautor scenariusza) „Spadkobiercy pani Zuzy”. Mimo pewnych mankamentów „Brylanty pani Zuzy” wyróżniają się na tle ówczesnej rodzimej produkcji filmowej „temperamentem, szybkością akcji i gwałtownością”. Dla części krytyki jest to również jeden ze sprawniej zrealizowanych filmów Pawła Komorowskiego.

28 (środa) V 2008 - Przepraszam, czy tu biją? Reż: Marek Piwowski. Barwny. 82 min. 1976
Kultowy kryminał Marka Piwowskiego jest niezwykłą podróżą do zgrzebnej rzeczywistości PRL-u. Głównym bohaterem filmu jest Belus, cyniczny i inteligentny kryminalista szykujący kolejny „skok”. Śledztwo w sprawie Belusa prowadzą doświadczeni funkcjonariusze, inspektorzy Milde i Górny (wyśmienite role mistrzów boksu Jerzego Kuleja i Jana Szczepańskiego). Na tle innych filmów zrealizowanych w PRL odznaczał się naturalizmem w przedstawianiu warszawskiego świata przestępczego oraz kulisów pracy, zwykle gloryfikowanej, Milicji Obywatelskiej.

12 VI 2008 Zamknąć za sobą drzwi. Reż. Krzysztof Szmagier. Barwny. 85 min. 1987. Obsada: Bronisław Cieślak
Fabularna wersja popularnego w PRL serialu kryminalnego „07 zgłoś się”.