stat
Impreza już się odbyła

Sytuacja na Ukrainie zmienia się bardzo dynamicznie. Po tym, jak pokojowa demonstracja na Majdanie przerodziła się w krwawą rewolucję, po interwencji szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji, ucieczce prezydenta z kraju do Rosji, Ukrainą rządzą przywódcy opozycji. Padają kolejne, coraz bliższe terminy podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Tymczasem na Krym wkroczyły zbrojne odziały, które rzekomo czuwają nad bezpieczeństwem mieszkających tam Rosjan.

Nazwisko dotychczasowego prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza, znalazło się na liście osób ściganych przez Interpol. Ten zapowiada, że wciąż jest przywódcą kraju i wróci do Kijowa. Ukraina stoi na skraju bankructwa, a jej bezpieczeństwo energetyczne jest zagrożone. Światowi przywódcy grożą prezydentowi Wladimirowi Putinowi kolejnymi sankcjami. 11 marca parlament ukraińskiego Krymu przyjął deklarację niepodległości.

W nawiązaniu do refleksji o przyszłości Ukrainy, jaka podjęta została podczas międzynarodowej konferencji "Europa z widokiem na przyszłość" w listopadzie 2013 roku oraz styczniowej debaty "Ukraina - stara władza kontra nowe społeczeństwo", Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zaprasza na drugą debatę publiczną "Co dalej z Ukrainą?".

Jaka jest przyszłość Krymu? Czy Ukraina zbankrutuje? Gdzie przecinają się interesy Polaków i Ukraińców? - o tym dyskutować będą uczestnicy debaty: Ewa Figel z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paweł Kazanecki, politolog mieszkający na Krymie, Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, Anna Kotalejchuk, dziennikarka z Kijowa, uczestniczka Euromajdanu, absolwentka Akademii Solidarności (2013) oraz dr hab. Marta Kowal, reprezentująca Związek Ukraińców w Polsce. Rozmowę poprowadzi Lidia Gibało z Uniwersytetu Warszawskiego.

termin: 17 marca 2014 | godz. 17
miejsce: Ratusz Staromiejski ul. Korzenna 33/35 Gdańsk
WSTĘP WOLNY
Podczas debaty zostaną zaprezentowane wybrane pracę z Wystawy "Shout for Ukraine", której autorami są studenci Wydziału Grafiki Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na czele z wykładowcą Jackiem Staniszewskim. Młodzi twórcy postanowili w ten sposób wyrazić swoją solidarność.