Budynek LOTu przy Bramie Wyżynnej na stałe wpisał się w krajobraz Gdańska Najpierw jako pawilon handlowy - piękny modernistyczny biały obiekt, teraz jako efekt tego, jak zaniedbując powojenny modernizm można doprowadzić do jego degradacji. Mało który gmach wywołuje w Gdańsku tyle dyskusji, dzieląc na pół zwolenników jego pozostawienia i tych, którzy uważają, że należy go zburzyć.
Jak można wykorzystać obecny budynek i czy cokolwiek można z nim zrobić? Jaka jest jego wartość historyczna i architektoniczna i jak ją pokazać? Jak należy dbać o powojenny modernizm? Co może powstać w tym miejscu?
Co po Locie? rozmowa
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11, Gdańsk
9.10.2023 g. 18.00, sala makiety,
IKM zaprasza do rozmowy! O historii budynku LOTu i możliwych scenariuszach jego wykorzystania opowiedzą Jacek Friedrich i Natalia Koralewska, a nad rozmową czuwał będzie Jakub Knera.
Dodatkowo uczestnicy spotkania będą mieli okazję dzięki goglom VR zobaczyć ten fragment Gdańska 200, 100 i 70 lat temu. Zaprezentujemy aplikację "Gdańsk XR" przygotowaną wspólnie z Fundacją Edukacji Rozwoju Cyfrowego i firmą Overbuilt S.A.
Natalia Koralewska kuratorka i animatorka kultury, producentka wydarzeń, organizatorka i autorka tekstów. Absolwentka filozofii i Gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Krytyki Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współzałożycielka Fundacji Palma, w ramach której realizuje projekty społeczno-kulturalne związane z budowaniem lokalnej tożsamości: Instytut Langfuhr, Noc Wrzeszcza, Zatoka autorskie pamiątki
dr. hab. Jacek Friedrich absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. W swej działalności naukowej skupia się na badaniu związków pomiędzy sztuką a polityką, ideologią, życiem społecznym. Autor ponad 100 tekstów naukowych i popularnonaukowych publikowanych w kraju i za granicą, w tym kilku książek m.in.: Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku. Pomysłodawca i współautor wystawy i katalogu: Niechciane dziedzictwo. Różne oblicza architektury nowoczesnej w Gdańsku i Sopocie. Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Obecnie dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
Jakub Knera dziennikarz i kurator; od 2012 prowadzi stronę noweidzieodmorza.com. Publikuje w The Quietus, Tygodniku Polityka, Dwutygodniku i Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Współzałożyciel Fundacji Palma.