Zapraszamy na corocznie organizowaną Nowoczesną Konferencję dla rodziców: Co tu począć? Jak pomóc dziecku (z)budować siebie? Wydarzenie odbędzie się 20.05.2023r. (sobota) w Hevelianum, przy ul. Gradowej 6 w Gdańsku.
Wydarzenie organizowane jest w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska przez Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Pomorskiego.
Udział bezpłatny dla mieszkańców Gdańska. Liczba miejsc ograniczona. Na wydarzenie należy zarejestrować się poprzez formularz:
https://forms.gle/LqwtPhwEuY1Q7iaUA Zapisy trwają do 10. maja 2023r.
Konferencja adresowana jest do rodziców oraz dzieci w przedziale wiekowym 3-13 lat. Poruszana tematyka będzie odnosić się do rozwoju dzieci i młodzieży, a w szczególności do kwestii budowania poczucia własnej tożsamości w relacjach międzyludzkich (w tym rodzinnych), własnej tożsamości płciowej oraz własnego obrazu w rzeczywistości wirtualnej. Rodzice będą mogli zapoznać się ze specjalistyczną wiedzą dotyczącą procesów i zjawisk towarzyszących rozwojowi poczucia tożsamości u dzieci i młodzieży, porozmawiać o swoich doświadczeniach oraz dowiedzieć się, jak towarzyszyć dziecku i wspierać je w budowaniu poczucia siebie.
W ramach wydarzenia rodzice będą mogli wziąć udział w grupowych warsztatach. Równolegle dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach zorganizowanych przez Hevelianum.
PROGRAM:
09:00-10:00 REJESTRACJA i odbiór identyfikatorów.
10:00-12:00 Warsztaty dla rodziców, które będą odbywały się równolegle w tym samym czasie, można zapisać się na jeden z 3 proponowanych:
1. Fajni do bólu o budowaniu siebie w sieci.
Prowadząca: Luiza Sendal-Jagusiak.
XXI wiek wraz z rozwojem technologii i upowszechnieniem internetu przyniósł światu rewolucję o dynamice atomowej. Co tu dużo mówić - jeszcze chwilę temu baliśmy się jak dorastać będą "milenialsi", a teraz to oni stają się "dziadersami". I choć obecni rodzice nastolatków codziennie
używają urządzeń ekranowych, to higiena cyfrowa i wprowadzanie własnych dzieci w świat technologii nierzadko wciąż stanowi wyzwanie. A przecież przestrzeń wirtualna stanowi obecnie dla nich dzieci, nastolatków, młodych dorosłych - przedłużenie realnego świata, ze wszystkimi
jego składowymi - pracą, nauką, rozrywką, kontaktami społecznymi czy przestrzenią do wyrażania siebie, własnych wartości i przekonań. I to od nas, dorosłych, zależy czy przestrzeń ta będzie używania w sposób ryzykowny, czy w sposób bezpieczny oraz korzystny dla dorastającego
człowieka. Warsztat będzie okazją do wymiany doświadczeń rodziców oraz przyjrzenia się potrzebom nas wszystkich, w szczególności dzieci. Porozmawiamy zarówno o mrocznych
aspektach udostępniania własnego wizerunku, jak i pozytywnym contencie umieszczanym w sieci przez młodzież. Postaramy się odpowiedzieć na takie pytania jak: Być czy nie być (youtuberem)? Qvo vadis (pokoleniu alfa)? Czy warto było szaleć tak (na tiktoku)?
2. Zagrożenia w budowaniu tożsamości dziecka, jak wspierać, jak towarzyszyć?
Prowadząca: dr Agata Rudnik
Jak wspomagać dziecko w budowaniu tożsamości? Czym są zachowania autodestrukcyjne i jakie są ich rodzaje? Jakie mogą być przyczyny takich zachowań? (w tym m.in. niskie poczucie własnej wartości, problemy emocjonalne, trudności w relacjach z rówieśnikami, stres związany z nauką lub z sytuacją rodzinną). Jak rozpoznać zachowania autodestrukcyjne u dziecka, jak na nie reagować, jakie wsparcie oferować? Jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego trudności i jak zapewnić pomoc? Dostępne rodzaje pomocy i wsparcia.
3. Ryzykowne zachowania seksualne dzieci i młodzieży w internecie.
Prowadząca: Magdalena Iwanowska.
Celem warsztatu jest zdobycie wiedzy o ryzykownych zachowaniach seksualnych podejmowanych przez dzieci i młodzież w internecie, a także uzyskanie wskazówek, jak zapobiegać cyfrowym zagrożeniom oraz jak postępować w przypadku ich wykrycia.
Czego dowiesz się na warsztacie?
- Jakie są formy, przyczyny i konsekwencje ryzykownych zachowań seksualnych podejmowanych
przez najmłodszych użytkowników internetu?
- Jak reagować na ryzykowne zachowania seksualne w internecie?
- Jak przeciwdziałać cyfrowym zagrożeniom i gdzie szukać wsparcia w tym procesie?
10:00-12:00 Zajęcia i warsztaty zabawowo-edukacyjne organizowane przez centrum
Hevelianum dla dzieci w wieku 3-13 lat (równolegle z warsztatami dla rodziców)
1. Warsztaty "Odlotowe Balony" i wystawa "Dookoła świata" dla dzieci od 3 do 6 r.ż.
2. Pokaz i wystawa "z Energią" dla dzieci od 7 do 9 r.ż.
3. Pokaz i wystawa "z Energią" dla dzieci od 10 do 13 r.ż.
12:00-13:00 Poczęstunek