stat
Wydarzenie już się odbyło

Liderzy demokratycznej opozycji z Afryki, Ameryki Południowej oraz inicjatorzy przemian w Europie Środkowej i Wschodniej będą debatować w ECS nad Cofaniem autorytaryzmu (ang. Rolling Back Authoritarianism). Przybędzie ponad pięćdziesięciu liderów zmian, działaczy opozycyjnych, działaczy pozarządowych, ludzi polityki i kultury. Organizatorami konferencji są The Brenthurst Foundation z RPA i ECS.

lis 19-20

wtorek - środa, g. 12:00

Gdańsk,
lis 25

poniedziałek, g. 10:00

Wstęp wolny
/ języki konferencji: polski, angielski

Jak wzmocnić instytucje demokratyczne? Jak zapewnić wolne wybory? Jak sprawić, aby wzrost gospodarczy był dostępny dla wszystkich? - to tylko niektóre z pytań, jakie stawiać będą sobie uczestnicy konferencji. Dialog połączy afrykańskich demokratów z tymi, którym udało się wbrew ogromnym przeciwnościom losu przeprowadzić postępowe reformy w swoich społeczeństwach naszej części kontynentu.

Pod koniec ubiegłego roku Fundacja Brenthurst wydała książkę "In The Name of The People: How Populism is Rewiring the World". W publikacji analizowany jest wzrost populizmu w różnych częściach globu, który można już nazwać stylem politycznym. Populizm wydrąża demokrację i wypacza otwartą demokratyczną konkurencję, upraszczając politykę do walki na śmierć i życie dwóch zwaśnionych obozów "my" i "oni". Słowo wstępne do tego wydawnictwa przygotował Lech Wałęsa, lider polskiej rewolucji.

Zamiast angażować się w zdrową konkurencję polityczną, która wzmacnia demokrację i odpowiedzialność, populiści chcą posiadać władzę w nieskończoność. "Wrogami ludu" nazywają obywateli, którzy się z nimi nie zgadzają, a jednocześnie osłabiają nadzór sądowy i finansowy. Wreszcie, gdy ich polityka prowadzi do katastrofy finansowej, podważają demokratyczne procesy wyborcze, starając się utrzymać władzę. Stanem końcowym populizmu jest forma rządów autorytarnych, z lub bez listka figowego pseudowyborów.

Taką ścieżką podąża prezydent Rosji Władimir Putin, który przejął władzę w systemie, który był na drodze do demokracji. Z biegiem czasu udało mu się utrwalić swoją obecność u szczytów władzy na ponad trzy dekady. Miażdżenie opozycji w Rosji, często brutalne, i wydrążanie demokracji zostało zakończone, ponieważ przywódcy opozycji są więzieni pod sfingowanymi zarzutami. Putin jednak na tym nie poprzestał. Dokonując inwazji na Ukrainę, suwerenny, niezależny kraj z międzynarodowo uznanymi granicami, podwoił przemoc, próbując rozszerzyć swoją sferę kontroli.
Ukraina jest teraz zaangażowana w walkę na śmierć i życie z Rosją o przetrwanie jako naród.
Wiele krajów na całym świecie obawia się, że czeka je taki sam los. Takiego scenariusza rozwoju zdarzeń można jednak uniknąć, jeśli wystarczająco mocno będą zakorzenione wartości demokratyczne i instytucje stojące na ich straży, aby populiści nie mogli przejąć władzy nad państwami nim przekształcą się w niebezpiecznych autokratów.