Colin Andrews Bazylika Mariacka Gdańsk
stat

Uwaga! Impreza już się odbyła

Colin Andrews

muzyka poważna

termin
sie 4
piątek Godz. 20:15
miejsce Bazylika Mariacka
adres Gdańsk, Podkramarska 5
bilety
15, 25 zł
Patronat

40 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017.04.08.2017 (Piątek) godz. 20:15

Wystąpi:
Colin Andrews /USA/ - Organy

J.S. Bach
(1685-1750)
Organ works:
Fantasia in C minor BWV 562
Prelude & Fugue in G major BWV 541
Chorale-Prelude from the Orgelbuchlein:
"O Mensch, bewein' dein' Sunde gross" BWV 622

Passacaglia & Fuga in C minor BWV 582

Paul Patterson
(*1947)
Toccata "Fluorescence" (1973) Op. 22

Joseph Bonnet
(1884-1944)
Variations de Concert (1906) Op. 1

Program:

COLIN ANDREWS
Od swego debiutu w wieku osiemnastu lat Colin Andrews jest uznawany za muzyka o wielkiej wszechstronności, charakteryzującego się mocą i artyzmem. Andrews urodził się w Bristolu w Anglii. Początkowo pobierał lekcje gry na organach u Garth'a Benson z kościoła St. Mary Redcliffe. W wieku szesnastu lat został przyjęty na Królewską Akademię Muzyczną w Londynie, gdzie przez cztery lata studiował grę na organach i fortepianie pod kierunkiem dwóch Profesorów: Douglas'a Hawkridge i Margaret McDonald. Następnie wyjechał do Genewy, Szwajcaria, gdzie został uczniem Profesora Lionel'a Rogg. Po powrocie do Wielkiej Brytanii przez dwa lata pobierał prywatne lekcje u Dame Gillian Weir.

Colin Andrews posiada liczne nagrody; jest między innymi laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego w Dublinie w Irlandii (1980 i 1982). W 1993r. Królewska Akademia Muzyczna w Londynie przyjęła go w poczet swych członków w uznaniu jego wybitnej kariery wykonawczej.

Colin Andrews daje recitale solowe na całym świecie. Koncertował w szeregu najbardziej prestiżowych miejsc świata, takich jak the Royal Festival Hall w Londynie, King's College w Cambridge, Suntory Hall w Tokyo, Hong Kong Cultural Center, Konserwatorium Moskiewskie, Katedra Notre Dame w Paryżu, podczas Krajowych Zjazdów NZAO i Amerykańskiej Gildii Organistów, w Yale, na Uniwersytetach Duke i Stanford, a także w najsłynniejszych salach koncertowych i katedrach na Tajwanie, w Ameryce Południowej, na Islandii, w Finlandii, Australii, Tajlandii, Singapurze, Korei Południowej, Afryce Południowej oraz w większości krajów Europy wschodniej i zachodniej. Dalszy program koncertowy obejmuje tournée koncertowe po Azji i Europie, a także liczne występy w USA.

Poza recitalami, Colin Andrews jest czynnym nauczycielem i wykładowcą. Jego wykłady można było usłyszeć między innymi w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie, w Tajwańskim College'u Teologicznym, podczas Spotkań Organowych w Pittsburghu, w ramach Szkoły Letniej dla Młodych Organistów w Oundle w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Emory, czy podczas Krajowej Konwencji Amerykańskiej Gildii Organistów w 1998r. Dokonał 20 nagrań dla BBC, występował też w lokalnej i krajowej telewizji i radiu w Rosji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii i Nowej Zelandii. Jego komercyjne płyty CD zostały wydane przez takie wytwórnie, jak Priory, Zig Zag, czy Gothic/Loft.

Colin Andrews był członkiem jury na Międzynarodowym Konkursie Organowym na Uniwersytecie Michigan, a także na obu Konkursach im. J.P. Sweelinck'a (w 1995 i 1997) w Gdańsku w Polsce. Był także Przewodniczącym jury dając jednocześnie recital podczas Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu w 2006r. Był członkiem krajowej rady i lokalnym Prezesem stowarzyszenia I.A.O. w Wielkiej Brytanii, a także organistą i dyrektorem muzycznym chóru Kościoła Episkopalnego Św. Szczepana w Goldsboro, NC, USA, w którym to kraju obecnie mieszka. Latem 2004r., jako dyrygent, odbył z chórem tego właśnie kościoła jego pierwszą międzynarodową trasę koncertową. Chór dał koncerty w katedrach w Wells, w Bristolu i St. David's (Wielka Brytania). W roku akademickim 2000/2001 Colin Andrews był gościnnym wykładowcą z zakresu Organów i Muzyki Sakralnej na Uniwersytecie East Carolina. Również jego studenci mogą poszczycić się sukcesami na konkursach krajowych i międzynarodowych i zdają z powodzeniem na wszystkie ważniejsze uczelnie oferujące kursy organowe w USA. Od jesieni 2005r. jest wykładowcą na Uniwersytecie East Carolina prowadząc zajęcia z zakresu Organów w Praktyce i Literatury Organowej. W roku akademickim 2008-2009 Colin Andrews pełnił funkcję Dyrektora Studiów Organistyki i Muzyki Sakralnej na Uniwersytecie East Carolina. Jesienią 2009r. został mianowany adiunktem na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Indiana. Jest również Dyrektorem Muzycznym w Pierwszym Kościele Prezbiteriańskim w Columbus w stanie Indiana. W czasie swego dwudziestoletniego pobytu w Karolinie Północnej służył jako konsultant organowy w siedemnastu różnych projektach w stanie Karolina Północna i Wirginia.

Ostatnio, Colin Andrews otrzymał tytuł "Membre d'Honneur" stowarzyszenia "Association Grand Orgue Trinite Messiaen" z siedzibą w "l'Eglise de la Sainte Trinite" w Paryżu, gdzie przez 61 lat organistą był Messiaen. Zaszczyt ten przyznano mu w uznaniu pracy nad dziełami organowymi Messiaen'a. Colin Andrews jest jednym z zaledwie czterech organistów na świecie, którzy nagrali wszystkie dzieła organowe tego kompozytora (wytwórnia Gothic/Loft). W 2012r. jego nagranie "L'Ascension" oraz "Messe de la Pentecote" Messiaen'a znalazło się na opracowanej przez "Christianity Today" liście 10 najlepszych nagrań roku w kategorii muzyki kościelnej. W semestrze letnim 2014r. Colin Andrews przewodził zespołowi, którego celem było opracowanie szeregu kursów Muzyki Organowej i Kościelnej na potrzeby nowego projektu prowadzonego online przez Uniwersytet Indiana. Pełny opis wydarzenia