Collage - over and out tour Ucho - Klub Muzyczny Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Collage - over and out tour Opinie (1)

Collage to pierwszy polski zespół, który rozpropagował neoprogresywny trend w muzyce rockowej w Polsce i poza jej granicami, zyskując status legendy, która wraz z upływającym czasem staje się coraz bardziej znacząca.

 (17 opinii)

rock / punk
Kup bilet
cze 28-1.07

środa - sobota

Collage utworzyli w 1985 roku Mirek Gil - gitarzysta oraz grający na perkusji Wojtek Szadkowski. Obydwaj panowie są kompozytorami większości muzyki, a Wojtek napisał teksty do niemal wszystkich piosenek grupy.

rock / punk - koncerty w Trójmieście


Pierwsze wydawnictwo zatytułowane "Baśnie" spotkało się w 1990 z ogromnym entuzjazmem fanów i krytyków. Napisane w języku polskim utwory z powodzeniem "wkroczyły na salony" także za granicą, ciesząc się powodzeniem w Niemczech, Holandii, Francji oraz we Włoszech. Muzycy zespołu byli oszołomieni faktem, że w 1992 włoskie wydawnictwo Magic wypuściło "Baśnie" na winylu.
A w Polsce? W corocznym plebiscycie opiniotwórczego czasopisma muzycznego Teraz Rock Collage osiąga miejsce 7 w kategorii - najlepszy zespół roku.

Po kilku roszadach w składzie Collage w roku 1993 wydaje album "Nine Songs of John Lennon", który jest ukłonem w stronę twórczości lidera The Beatles. Do dziś piosenki zawarte na tym albumie uważa się za jedne z najciekawszych i najbardziej kreatywnych coverów artysty.

W tym czasie skład zespołu był już ugruntowany, co pozwoliło zacząć pracę nad kolejnym albumem zaśpiewanym w języku angielskim. Demo zostało zaprezentowane wielu zagranicznym wytwórniom, a członkowie Collage zdecydowali się podpisać kontrakt z holenderską wytwórnią IS Music. W efekcie muzycy udali się do Eindhoven, aby nagrać nową płytę.

W roku 1994 światło dzienne ujrzał album "Moonshine", który okazał się ogromnym komercyjnym i artystycznym sukcesem. Płyta jest uznawana za jeden z najlepszych prog rockowych albumów na świecie. W kraju album był piątą najlepiej sprzedawaną płytą roku 1995. A to był dopiero początek.
W roku 1995 wytwórnia Roadrunner dystrybuowała "Moonshine" na cały świat, włączając w to nawet Koreę i Japonię. "Moonshine" okazał się albumem zwycięzcą, który wygrywał wszelkie prog rockowe plebiscyty i rankingi. Zespół Collage występował jako gwiazda wielu europejskich festiwali i cieszył się znakomitą reputacją w kontekście grania na żywo. W rezultacie tego wielopłaszczyznowego sukcesu pozostałe albumy zostały wydane poza terytorium kraju.

Collage wkrótce występowali z Fishem - wokalistą Marillion (1994, 1995), natomiast grając gościnnie z zespołem Uriah Heep mieli okazję spotkać się z 50 000 publicznością.
Należy dodać, że grupa występowała w wielu programach telewizyjnych i radiowych w celach promocyjnych.

Rok 1996 przyniósł kolejny album pod tytułem "Safe".
Mija ćwierć wieku, kiedy Collage powracają z najdłużej do tej pory wyczekiwanym albumem "Over and Out". Płyta pojawiła się w grudniu 2022, jednak pierwsze prace nad nowymi nagraniami zaczęły się w 2013, kiedy grupa po wielu latach postanowiła na dobre powrócić na scenę.

Zaraz po tym powrocie miejsce wokalisty Roberta Amiriana zastąpił Karol Wróblewski, aby w końcu przed mikrofonem stanął Bartosz Kossowicz (wokalista zespołu Quidam). W 2015 roku decyzję o opuszczeniu zespołu podjął Mirek Gil, a jego miejsce zajął Michał Kirmuć. Od tego momentu zaczyna się nowy etap w historii zespołu, owocem którego jest album "Over and Out".