stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dream Club zaprasza na jedyny w Polsce koncert światowej sławy jazzmanów, prosto z Nowego Yorku: Ravi Coltrane (saksofon), Ralph Alessi (trąbka), Mark Helias (bas), Tyshawn Sorey (perkusja).

sty 19

niedziela, g. 19:30

Gdynia,
bilety 43 zł
sty 23-24

czwartek - piątek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 89 zł
Ravi Coltrane

jazz - koncerty w Trójmieście


Ur. 1965-08-06, Huntington, Nowy Jork (USA), saksofonista, kompozytor, pedagog. Syn najwybitniejszego innowatora nowoczesnego jazzu Johna Coltrane'a oraz Alice Coltrane.

Miał do czynienia z różnorodnymi jazzowymi przedsięwzięciami; jako lider nagrywał albumy, które spotykały się z pozytywnymi opiniami krytyków; był producentem albumów innych artystów (w tym jego matki); pracował u boku największych gwiazd jazzu; nadzorował nowe wydania ważnych jazzowych albumów, które długo nie były dostępne; założył niezależną wytwórnię płytową. Już siedemnaście lat podąża muzyczną drogą życiową i wydaje się, że od początku było to jego przeznaczenie.

Urodził się w 1965 roku w Long Island (Nowy Jork) jako drugi syn Johna i Alice Coltrane. Wychował się w okolicach Los Angeles. Imię otrzymał po Ravim Shankarze - indyjskiej legendzie grającej na sitar. Bardzo wcześnie zaczął słuchać muzyki r'n'b, soul i muzyki popularnej w tamtych czasach - James Brown, Stevie Wonder, Sly Stone, Motown Music, Earth Wind i Fire. Później zaczął interesować się zespołami Prince i The Beatles, słuchał więcej muzyki symfonicznej - Stravinsky, Dvorak. Był tez wielkim fanem muzyki filmowej. Muzykę jazzową cenił wysoko, ale musiał trochę dojrzeć i przejść przez głębokie zmiany w mojej rodzinie, zanim stała się ona siłą dominującą w jego życiu. W szkole średniej zaczął grać na klarnecie. W 1968 roku zapisał się do California Institute of Arts, żeby pogłębiać swoje wykształcenie muzyczne, koncentrując się na saksofonie.

W 1991 roku Ravi zaczął współpracować z Elvinem Jonesem, sławnym perkusistą jego taty z lat sześćdziesiątych. Posmakował wtedy pierwszy raz jazzowego życia. W przeciągu roku od tego wydarzenia przeniósł się no Nowego Jorku i zaczął grywać z różnymi muzykami; byli to m.in. Jack DeJohnnette, Rashied Ali, Wallace Roney, Antoine Roney, Geri Allen, Kenny Barron, Cindy Blackman, Joe Lovano, Joanne Brackeen, Gerry Gibbs, Graham Haynes i Steve Coleman. Współpraca Raviego z Colemanem w latach dziewięćdziesiątych (włączając w to udział w tournee Colemana i pojawienie się na kilku jego płytach) była dla dobrze zapowiadającego się saksofonisty bardzo inspirująca.

Po pojawieniu się na blisko 30 płytach jako postać drugoplanowa, w 1997 roku Ravi wszedł do studia, żeby nagrać swój pierwszy album jako lider. Płyta "Moving Pictures" wydana przez wytwórnię RCA Victor była debiutem, który pokazywał wszechstronne doświadczenie Coltrana. Doprowadziła go do stworzenia grupy na potrzeby jego pierwszego tournee (należeli do niej pianista Andy Milne, basista Daryl Hall i perkusista Steve hass; czasem w zastępstwie grywali również basista James Genus i pianista George Colligan) i koncertowania w całej Ameryce Północnej i Europie. W 1999 roku ożenił się z Kathleen Hennessy, w tym samym roku urodził się jego syn William. Jego drugi album wydany w wytwórni Round Box w 2000 roku został ciepło przyjęty przez krytykę. Ujawnił on rosnące ambicje saksofonisty, który zrównoważył ze sobą ezoteryczne nowe wersje starych nagrań z fascynującymi i ważnymi oryginałami.

Raviego przede wszystkim pochłania praca z jego własną grupą, ale w ostatnim czasie występował również gościnnie z artystami takimi, jak: McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Carlos Santana, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Chick Corea, John McLaughlin, Michael Brecker, George Duke, Stanley Clarke Jeff "Tain" Watts, Branford Marsalis, Mark Turner, Jacky Terrasson.

Ravi Coltrane jest dość zajęty, poświęcony i bardzo zdecydowany, jeśli chodzi o jego decyzję, żeby uczynić z muzyki swoją artystyczną profesję.

"Chcę zostać wciągnięty w muzykę, która jest naprawdę szczera - która nie próbuje podążać za trendami czy wpasowywać się w czyjeś wyobrażenie, jak ma wyglądać jazz. Bird, Miles, Monk, Coltrane i Wayne Shorter zasługują według mnie na najwyższe uznanie, ponieważ ich miłość do tradycji i wiedza o niej nigdy nie była większa od ich potrzeby podążania własną drogą. Oni potrzebowali być sobą. To jest mój cel, moje pragnienie - z miłością uznawać źródła, które na mnie oddziałują, ale jednak próbować iść naprzód, być otwartym i wyczulonym na wszelkie ruchy na muzycznej scenie; pragnę tworzyć muzykę, która mówi o moim doświadczaniu dnia dzisiejszego."

www.ravicoltrane.com


Ralph Alessi

Wybitny amerykański trębacz, kompozytor i pedagog - dyrektor SIM
Od 1991 roku jest aktywnym uczestnikiem nowojorskiej sceny jazzowej i avant-jazzowej. Ralph Alessi nagrywa i występuje z takimi muzykami jak: Steve Coleman, Uri Caine , Don Byron, Ravi Coltrane, Sam Rivers, Fred Hersch, Drew Gress , Tim Berne , Kenny Werner, Michael Cain, Curtis Fowlkes.

Jest odważnym improwizatorem i wymagającym instrumentalistą. Jako lider wydał siedem płyty, min.: Hissy Fit , Vice Virtue , This against that (ten album znalazł się na liście magazynu Jazz Times jako jeden z dziesięciu najlepszych albumów 2002 roku) Look - wraz z zespołem This Against That.

Ostatnia płyta w jego dyskografii nosi tytuł: Cognitive Dissonance i nagrana została z udziałem pianisty, uznawanego za jednego z najważniejszych dla rozwoju jazzu - Jasona Morana. Jako nauczyciel Ralph jest członkiem wydziałów w Five Towns College i w Eastman School of Music. Jest założycielem i dyrektorem School for Improvisational Music (www.schoolforimprov.org), niekomercyjnej instytucji, która obecnie zajmuje się prowadzeniem warsztatów muzycznych w Brooklynie. Od 2002 roku wykłada na wydziale jazzowym w New York University.

www.ralphalessi.com


Mark Helias

Kompozytor i basista Mark Helias jest regularnie widywany w Nowym Jorku w miejscach, gdzie coś się dzieje. Po edukacji w muzycznej szkole średniej i na Uniwersytecie Rutger pod opieką Homera Menscha w 1977 rozpoczął międzynarodową karierę muzyczną z Anthony Braxton Quartet. Od tamtej pory miał przyjemność współpracować z Edwardem Blackwellem, Anthonym Davisem, Deweyem Redmanem, Rayem Andersonem, Donem Cherrym i Gerrym Hemingwayem.

Helias jest płodnym artystą - skomponował muzykę do dwóch filmów, utwory muzyki kameralnej oraz dzieła dla dużych zespołów i orkiestr. Był producentem albumów innych artystów dla wytwórni Gramavision, Enja, New World, Sound Aspects i Akant/DIW.

Jego trio Open Loose z Tonym Malabym i Tomem Raineyem stał się na muzycznej scenie Nowego Jorku archetypowym zespołem improwizującym. Helias daje solowe koncerty na basie, ale można go również usłyszeć w innowacyjnym basowym duecie The Marks Brothers, z kolegą, basistą Markiem Dresserem. Prowadzi zajęcia w klasie kontrabasu oraz kreatywnej improwizacji jazzowej w Sarah Lawrence College, New School i School for Improvised Music. Powierzono mu również poszerzenie zakresu edukacji o zagadnienia muzyki współczesnej i nowej.

Albumy z jego muzyką są wydawane od 1984 roku. W skład jego dyskografii wchodzą m.in.: Split Image (1984), The Current Set (1987), Desert Blue (1989), Attack The Future (1992), Loopin' the Cool (1995), Fictionary (1998), Come Ahead Back (1998), New School (2001), Verbs of Will (2004), i najnowszy: Atomic Clock (2006).


www.markhelias.com

Rezerwacja telefoniczna: 785 880 402
Znajdź nas na Facebook'u!

Informacja o biletach

Przedsprzedaż: 80 zł
W dniu koncertu: 100 zł
VIP: 400 zł - Stolik 2 osobowy, Catering + Alkohol, Miejsce na Antresoli
800 zł - Stolik 4 osobowy, Catering + Alkohol, Miejsce na Antresoli
Bilety do kupienia w Zatoce Sztuki i Dream Clubie