stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Piątkowy koncert w filharmonii „Corrida Carnaval” połączy ognisty hiszpański repertuar i mistrzowskie wykonania!

Eduard Lalo„Symfonię hiszpańską” op.21 napisał w roku 1873. Po prawie 150 latach jest to najczęściej wykonywana jego utwór symfoniczny, który w rzeczywistości jest popisowym koncertem skrzypcowym.
„Symfonia hiszpańska” to wyraz namiętności dla muzyki hiszpańskiej kompozytora francuskiego, wywodzącego się jednak z Półwyspu Iberyjskiego. Pełen rytmów, hiszpańskiego kolorytu i wirtuozerii utwór został dedykowany wybitnemu skrzypkowi hiszpańskiemu, Pablo Sarasatemu.
„Rapsodia hiszpańska” Maurice Ravela to jedna z najbardziej efektownych jego kompozycji. Napisana w roku 1907 swoją popularność zawdzięcza wspaniałej instrumentacji i żarliwemu kolorytowi hiszpańskiemu. Jest 4-częściową suitą z częściami: Preludium do nocy, Malagueña, Habanera i Feria.
„La Valse” natomiast to poemat będący rodzajem apoteozy walca wiedeńskiego. Powstałe w latach 1919-1920 dzieło Ravel komentuje tak : Jak przez kłębiące się mgły widać przelotni e tańczące walca pary. Stopniowo rozpraszają się obłoki i można dostrzec olbrzymią salę, wypełnioną wirującym tłumem”.

Na scenie spotkają się dwaj mistrzowie – batuty Marek Pijarowski i skrzypiec Krzysztof Jakowicz.

Wybitny polski skrzypek był pierwszym wykonawcą wszystkich utworów skrzypcowy Witolda Lutosławskiego i cieszył się jego wysokim uznaniem kompozytora.
Wybitny polski skrzypek był pierwszym wykonawcą wszystkich utworów skrzypcowy Witolda Lutosławskiego i cieszył się jego wysokim uznaniem kompozytora.
Krzysztof Jakowicz koncertuje z tak znakomitymi orkiestrami jak: English Chaber Orchestra, Filharmonia Izraelska, Wiener Symphoniker, Orkiestra Filharmoniczna z Oslo. Występuje z dyrygentami tej miary co: Riccardo Chailly, Leopold Hager, Pinchas Steinberg, Michael Tabachnik, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Marek Pijarowski.
Krzysztof Jakowicz dokonuje wielu nagrań radiowych (jest pierwszym w Polsce skrzypkiem, który nagrał dla Polskiego Radia wszystkie Sonaty i Partity Bacha), telewizyjnych i płytowych dla firm Polskich (DUX, Polskie Nagrania) i zagranicznych (EMI, Angel, Le Chant du Monde i Riikskonsert).

W roku 1995 wystąpił w Paryżu z Orchestre National de France pod dyrekcją J. Semkowa w 50. rocznicę utworzenia ONZ, wykonując „Koncert skrzypcowy” K. Szymanowskiego. Jego płyta z nagraniem „Czterech pór roku” A. Vivaldiego dla EMI z Polską Orkiestrą Kameralną pod batutą J. Maksymiuka była jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Anglii i we Francji. W 2002 roku Polskie Radio wydało płytę z „Koncertem skrzypcowym D-dur” J. Brahmsa oraz „Poeme” E. Chaussona. Poza działalnością solistyczną artysta zajmuje się także kameralistyką, grając z takimi artystami jak: Krzysztof Jabłoński, Stefan Kamasa, Władysław Szpilman, Bronisław Wimpel, Tsuyoshi Tsutsumi, Tomasz Strahl, Waldemar Malicki, Krystyna Borucińska, Konstanty Andrzej Kulka, Vadim Brodski, Kuba Jakowicz i In.

Artysta jest zapraszany do jury prestiżowych konkursów skrzypcowych (im. Paganiniego w Genui, im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, im. Nielsena w Odense, im. Wrońskiego w Warszawie, im. Y. Menuhina w Folkestone). Jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie, oraz gościnnym profesorem Soai University w Osace. Artysta gra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego, zbudowanych w 1698 roku.

Filharmoników Gdańskich poprowadzi gościnnie należący do grona najwybitniejszych dyrygentów polskich - Marek Pijarowski. Jako 23-letni uczeń Tadeusza Strugały i najmłodszy uczestnik Konkursu Dyrygenckiego w Katowicach, sięgnął po najwyższe laury konkursu - I nagrodę. Dalsze swe umiejętności doskonalił na wielu warsztatach dyrygenckich i stypendiach zagranicznych pod kierunkiem Arvida Jansonsa i Carla Österreichera w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst. Podczas rocznego stypendium we Wiedniu zetknął się bezpośrednio ze sztuką dyrygencką Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Georga Soltiego czy Claudio Abbado. Marek Pijarowski od ponad 30 lat prowadzi koncerty ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Jest profesorem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Warszawie, w których prowadzi klasę dyrygentury.


Filharmonia Bałtycka uruchomiła już system sprzedaży i rezerwacji biletów bezpośrednio przez internet.
Bilet na dowolny koncert można zakupić i wydrukować na dowolnej drukarce bez konieczności odwiedzania Filharmonii na Ołowiance.
Aby skorzystać z nowoczesnego i dogodnego systemu zapraszamy na stronę główną lub do działu bilety.