Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Così fan tutte (5 opinii)

kasy:
58 301-42-55
wystawia:
Centrum św. Jana
czas trwania:
2 godz. 20 min. (1 przerwa)
8.9
7 ocen
Oceniasz 5/10
Świętojańskie Wieczory Muzyki Operowej
Così fan tutte
W. A. Mozart - opera w 2 aktach

Spektakl jest przedstawieniem dyplomowym studentów Katedry Wokalistyki Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego: dr Andrzej Nanowski
Dziekan Wydziału Reżyserii: prof. Maciej Wojtyszko

Koprodukcja Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Współorganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

"Così fan tutte" to - obok "Wesela Figara", "Czarodziejskiego fletu" czy "Mitridate, króla Pontu" - największe dzieło sceniczne mistrza z Salzburga. Libretto wykorzystuje typowy dla teatru europejskiego tego okresu motyw zamiany narzeczonych. Niewielka, zaledwie sześcioosobowa obsada, chór i orkiestra symfoniczna tworzą emblematyczny dla tego kompozytora, zapierający dech w piersiach pejzaż dźwiękowy, a liczne arie, duety i ansamble z tej opery przeszły do historii muzyki jako najpiękniejsze melodie, pełne wulkanicznej radości, niepohamowanej zmysłowości i tajemnicy geniuszu, którą rozumiał do końca tylko sam Mozart.

Spektakl przenosi nas w realia Stanów Zjednoczonych, w lata '60 ubiegłego stulecia. Młodzi, ambitni pracownicy agencji reklamowej zakładają się ze swoim przełożonym, że ich narzeczone będą im wierne bez względu na pokusy i okoliczności, które przynosi los. Przygotowują zasadzkę na nieświadome i po uszy zakochane kobiety: przebiorą się nie do poznania i będą je uwodzić aż do skutku, aby sprawdzić, czy są stałe w uczuciach. Dziewczęta bez trudu wpadają w ich pułapkę myśląc, że ich narzeczeni wyjechali na wojnę.

Libretto Lorenzo da Ponte pełne jest gagów i zaskakujących niespodzianek. Młody reżyser wraz ze śpiewakami usiłują skonstruować na scenie świat, w którym liczy się prawdziwa, bezwarunkowa miłość, w niełatwych czasach amerykańskiej rewolucji obyczajowej, wojny w Wietnamie, początków ruchu feministycznego, Martina Luthera Kinga i wreszcie Dzieci - Kwiatów. Czy im się to uda? Zapraszamy do kościoła Św. Jana, aby się o tym przekonać na własne oczy i uszy.

Libretto: Lorenzo da Ponte
Kierownictwo muzyczne: Rafał Kłoczko
Reżyseria: Krzysztof Knurek
Scenografia: Magdalena Mińko
Kostiumy: Anna Hechner
Przygotowanie chóru: Wiktoria Batarowska

Obsada:
Fiordiligi - Karolina Karcz/ Magdalena Chmielecka
Dorabella - Emilia Osowska/ Róża Borzdyńska/ Paulina Wilczyńska
Ferrando - Jinxin Tan
Guglielmo - Michał Bronk/ Marcin Miloch
Don Alfonso - Jacek Batarowski
Despina - Klaudia Trzasko/ Monika Cichocka

Orkiestra pod dyrekcją Rafała Kłoczko.
Chór Tutti e solo pod dyrekcją Wiktorii Batarowskiej.
-----

Krzysztof Knurek jest aktorem scen muzycznych (dyplom w SWA im. Baduszkowej w Gdyni w 2006). Występował na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz gościnnie na innych scenach. Pracował jako asystent takich reżyserów jak Magdalena Piekorz, Keith Warner, Christoph Marthaler, Eimuntas Nekrošius, czy Antony MacDonald. Reżyserował musicale [Wonderful Town Bernsteina w Filharmonii Bałtyckiej, 2012], opery [Weksel Małżeński Rossiniego w Operze Bałtyckiej, 2013] i przedstawienia dramatyczne [Kwiaty polskie Tuwima z piosenkami G. Turnaua, 2010], czytania publiczne nowej dramaturgii polskiej oraz... pokazy mody (Jaga Hupało Born to Create, 2012). Współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie jako asystent reżysera. W nielicznych wolnych chwilach kręci wideoklipy [m.in. dla Krystyny Stańko]. Così fan tutte jest jego przedstawieniem dyplomowym w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Spektakl operowy odbywa się w ramach cyklu pt. Świętojańskie Wieczory Muzyki Operowej - Świętojańskie Świętowanie.

Przeczytaj także