W ostatnich latach nasiliło się zainteresowanie sztuką orientalną a zwłaszcza sztuką i kulturą islamu. Wystawy poświęcone tej tematyce pojawiają się we wszystkich największych światowych muzeach. W tej dziedzinie Polsce może przypaść ważna rola ze względu na długotrwałe związki z Persją, Turcją oraz Tatarskim Krymem i przejęciem licznych cech orientalnych w tak zwanej kulturze sarmatyzmu trwającej od XVI do XIX wieku. W polskich muzeach a nawet w zbiorach prywatnych zachowały się znakomite okazy orientalnych tkanin, kobierców, ceramiki, broni i miniatur.
Wystawa „Cuda Orientu” będzie pierwszą w Gdańsku zakrojoną szerzej ekspozycją mającą przypomnieć polską fascynację światem orientalnym trwającą co najmniej od XVII stulecia. Pokażemy na niej kobierce, obrazy, miniatury, przedmioty rzemiosła artystycznego, broń, trofea wojenne zdobyte pod Wiedniem. Te wspaniałe dzieła sztuki wypożyczone zostały m.in. z Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, z krakowskiego Działu Sztuki Dalekiego Wschodu, z Biblioteki Kórnickiej, Muzeum w Płocku i Łańcucie. Na wystawie będzie można zobaczyć także portrety polskiej szlachty w strojach narodowych o genezie wschodniej, gwasze ukazujące stroje i krajobrazy tureckie, obrazy polskich malarzy orientalistów: Tadeusza Ajdukiewicza, Stanisława Chlebowskiego, Juliusza Kossaka, dzieło Jana Matejki Utopiona w Bosforze, obrazy Pantaleona Szyndlera i Franciszka Żmurki. Po raz pierwszy pokazane zostaną akwarele z podróży do Turcji Jadwigi Zamoyskiej.
Na ekspozycję złoży się w sumie około 170 obiektów
Wernisaż wystawy pod patronatem honorowym Jana Kozłowskiego 27.06 o godz. 19:00
Prace ze zbiorów: Biblioteki Kórnickiej PAN, Gabinetu Rycin Biblioteki UW, Fundacji Książąt Czartoryskich przy Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum - Zamku w Łańcucie....
Scenariusz wystawy: Teresa Grzybowska, Zdzisław Żygulski jun.
Patroni medialni: TVP 3, Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl