stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Cyber Elf" performance teatralny Magdy Szpecht

Cyber Elf. Spektakl Magdaleny Szpecht o walce z dezinformacją rosyjskich mediów na temat Ukrainy.

maj 13

poniedziałek, g. 17:00

Sopot,

performance
Kup bilet
cze 3

poniedziałek, g. 18:00

Po wybuchu wojny, 24 lutego 2022 roku, reżyserka teatralna Magda Szpecht postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu - dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa, walczącej z rosyjskimi trollami, fake-newsami i dezinformacją cyber-aktywistki. 2 marca o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się performans Magdy Szpecht, w którym na żywo pokaże, w jaki sposób walczy w cyberprzestrzeni o prawdę. Po spektaklu z artystką porozmawia Wiktor Nowak (Instytut Dyskursu i Dialogu).

- Wszyscy znamy obrazy ze zniszczenia Teatru Dramatycznego w Mariupolu, druzgocącego przykładu rosyjskiej agresji, obojętnej na los dzieci, nieuzbrojonych cywilów, czy po prostu - na ludzkie życie. Teatr wykorzystany jako schron, obrzucony bombami i całkowicie zniszczony, pomimo jasnego ostrzeżenia o znajdujących się w środku dzieciach. Wyrysowany kredą napis w języku rosyjskim: "дeти" obiegł cały Świat, wysyłając jasny komunikat. Władimir Putin i jego poplecznicy wypowiedzieli wojnę totalną cywilizacji, ludzkości i kulturze, wciągając w sam środek konfliktu teatr - dosłownie i w przenośni. Co teatr może zrobić, żeby pomóc Ukrainie? - zastanawia się Magda Szpecht, reżyserka teatralna i dziennikarka.

Magdalena Szpecht postanowiła zostać cyber-aktywistką i za pomocą performansu teatralnego pokazać publiczności swoją walkę. Jej codziennym polem bitwy i narzędziami do udostępniania sprawdzonych informacji stały się platformy społecznościowe (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube i in.), ale też portale informacyjne, kanały telewizyjne i wiadomości z pierwszej ręki. Wszystko to, aby chronić pierwszą - i może kluczową dla stron wyłączonych z konfliktu - linię frontu: odbywającą się w cyberprzestrzeni walkę o prawdę.

Przedstawienie "Cyber Elf"
jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyber-aktywistki. To działanie tu i teraz, z jednej strony pozwalające publiczności na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, jest to okazja dla odbiorców, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym można włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.

Po spektaklu rozmowę z Magdą Szpecht poprowadzi Wiktor Nowak z Instytutu Dyskursu i Dialogu. Będzie to inauguracja cyklu FactFlow, spotkań i warsztatów dla osób 16+ dotyczących walki z dezinformacją, fake newsami, krytycznym i świadomym odbiorem mediów. Więcej informacji: https://medialabgdansk.pl/projekt/factflow/.

Cyber Elf. Performance teatralny Magdy Szpecht, 2 marca, godz. 19.00. Bilety: 30 zł, https://bit.ly/Cyber_Elf_Bilety, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11.

Reżyseria i wykonanie: Magda Szpecht
Dramaturgia: Olga Drygas
Video: Natan Berkowicz & DZIKI
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Special thanks: Kristė Savickienė (SIRENOS) & Olga Drygas (Nowy Teatr)
Kurator projektu: Michał Rogulski ÆFEKT
Projekt jest koprodukcją festiwalu SIRENOS w Wilnie, Nowego Teatru w Warszawie i ÆFEKT.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 zł