Dekalog VI, 1988, reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 58 min.
AKTUALIZACJA | Z przyczyn niezależnych zapowiadana na dziś sprzedaż książki
Aktor musi grać, by żyć (Wydawnictwo Znak, 2021) została odwołana.
Niespełna dwudziestoletni Tomek wprowadza się do małego pokoiku w blokowisku. Chłopak stopniowo ulega fascynacji piękną nieznajomą, którą zobaczył w oknie przeciwległego bloku. Zaczyna podglądać kobietę, najpierw przez lornetkę, potem przez ukradzioną lunetę. W spragnionym miłości Tomku, fascynacja niepostrzeżenie przeradza się w głębsze uczucie. Wreszcie zdobywa się na odwagę i postanawia wyznać jej miłość.
Punktem wyjścia do stworzenia fabuły filmu było szóste przykazanie Nie cudzołóż. W zamierzeniu twórców słynny cykl telewizyjny miał na poziomie etyczno-egzystencjalnym badać funkcjonowanie starotestamentowych nakazów w świecie współczesnym, a na poziomie fabularnym jak mówił współscenarzysta serii Krzysztof Piesiewicz łączyć Hitchcocka z Bergmanem. W szóstej części
Dekalogu zamierzenia te zostały spełnione znakomicie:
Krótki film o miłości to połączenie
Okna na podwórze z subtelnym dramatem psychologicznym. [culture.pl]
Gość specjalny:
Artur Barciś polski aktor filmowy, dubbingowy, teatralny i telewizyjny, reżyser oraz scenarzysta. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schiller w Łodzi. Artur Barciś występował na deskach Teatru na Targówku i Teatru Narodowego. Od 1984 roku związany jest z Teatrem Ateneum w Warszawie. Aktor wciela się w tajemniczą postać przewijającą się w dziewięciu odcinkach Dekalogu Kieślowskiego.
Rozmowę poprowadzi Marta Cebera doktor nauk o sztuce, adiunkt w Zakładzie Teatru, Dramatu i Widowisk na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Publikowała w takich czasopismach jak: Teatr, Świat Tekstów. Rocznik Słupski, EKRANy, Fragile, Gdyńskie Zeszyty Filmowe SCRIPT, czy Pleograf. Kwartalnik Akademii Polskiego Filmu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół teatru i dramatu XIX oraz XX wieku, a także sztuki aktorskiej i jej przemian na przestrzeni wieków. Autorka książki Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2021). W 2020 roku otrzymała Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych dla młodych naukowców.