stat
Impreza już się odbyła

Cykl 'Polska - kraj muzyki' Opinie (5)

lut 15

sobota, g. 16:00

bilety 108 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Cykl "Polska - kraj muzyki"

Orkiestra Symfoniczna PFB
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Roman Lasocki - skrzypce

WITOLD LUTOSŁAWSKI - Mała Suita
GRAŻYNA BACEWICZ - VII Koncert skrzypcowy
SIERGIEJ RACHMANINOW - II Symfonia e-moll op.27

O wykonawcach:

MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK - dyrygent

Dyrygent, kierownik orkiestry symfonicznej, dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej.
Po studiach na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie warsztat dyrygenta chóralnego zdobywał u prof. Jana Wincentego Hawela, kontynuował naukę na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury; studia w klasie prof. Karola Stryji ukończył z odznaczeniem.
W grudniu 1991 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1993 roku American Society for Polish Music ufundowało mu 3-miesięczne stypendium w Los Angeles.

W latach 1984-86 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali "Warszawska Jesień" i "Śląskie Dni Muzyki Współczesnej". Od 1986 roku był dyrygentem Państwowej Filharmonii Śląskiej i dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu. W 1990 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku. W 1995 roku wraz z jej orkiestrą dał serię koncertów w USA, zwieńczoną entuzjastycznie przyjętym występem w nowojorskiej Carnegie Hall. W latach 1996-1998 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej.
Od maja 1998 r. jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W latach 1999-2002 roku był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w roku 2003 - jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku.

Mirosław Jacek Błaszczyk wiele koncertuje w kraju, łącznie z estradą Filharmonii Narodowej. Jego dyrygencki kunszt poznali także melomani wielu krajów: Austrii, Niemiec, Francji, Szwecji, Irlandii Płn., Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Tunezji, Kanady, Korei Pd., Chin i Stanów Zjednoczonych. W minionym sezonie dyrygował orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej w Waszyngtonie oraz na Litwie i w Łotwie W 2000 roku w Bielsku-Białej poprowadził koncert Sinfonii Varsovii z udziałem Nigela Kennedy'ego. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą, prezydent Katowic w 2001 roku nagrodził Mirosława Jacka Błaszczyka w dziedzinie kultury.
W 2005 roku otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura.

ROMAN LASOCKI - skrzypce

Skrzypek i pedagog, urodzony 17 stycznia 1948 w Łodzi.
Roman Lasocki to jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich średniego pokolenia, cieszący się zasłużonym uznaniem w kraju i za granicą. Cechą szczególną jego wyobraźni muzycznej jest pełne odczucie i zrozumienie muzyki najnowszej, co potrafi zaszczepić i swoim uczniom. Nie przestaje przy tym być skrzypkiem uniwersalnym, rozumiejącym wszystkie style.
Studiował grę na skrzypcach w klasie Franciszka Jamry (dyplom z wyróżnieniem w 1971) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Studia uzupełniał u André Gertlera, Henryka Szerynga i Stanisława Lewandowskiego. Brał udział w kursach mistrzowskich w Budapeszcie (1972), Weimarze (1974), Genewie (1976) i Barcelonie (1977).

Występował na wielu estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bösendorfer Saal, nowojorskiej Carnegie Hall. Koncertował również w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, w Czechach, Turcji, Niemczech, Bułgarii, Szwecji, Danii i na Kubie. Brał udział w licznych światowych festiwalach, m.in. FESTIVAL DE PARIS, "WARSZAWSKA JESIEŃ". Uznanie krytyki i publiczności zyskał zwłaszcza jako wykonawca licznych dzieł polskiej muzyki skrzypcowej XX wieku. W swoim repertuarze posiada wiele utworów jemu dedykowanych, m.in. Rafała Augustyna, Jerzego Bauera, Edwarda Bogusławskiego, Mariana Borkowskiego, Sławomira Czarneckiego, Jana Wincentego Hawla, Stanisława Moryty, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Witolda Rudzińskiego, Witolda Szalonka, Romualda Twardowskiego.

Nagrał dwadzieścia płyt analogowych i płyt CD dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Niemczech, Anglii, Francji i Japonii. Dokonał też nagrań dla wielu radiofonii (m.in. dla Polskiego Radia, BBC, RAI, Radio France, radiofonii węgierskiej, niemieckich, bułgarskiej) oraz dla stacji telewizyjnych wielu krajów. Jest autorem sześciu cykli programów telewizyjnych, w których grał i komentował kreacje największych polskich i zagranicznych mistrzów wiolinistyki.

Roman Lasocki od lat zajmuje się również pedagogiką muzyczną. Wykładał w Akademii Muzycznej w Katowicach (od 1990 na stanowisku profesora). Od 1995 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w latach 1996-2002 pełnił jednocześnie funkcję prorektora. Wykładał również na kursach mistrzowskich w Niemczech, Francji, Korei Południowej, Japonii, we Włoszech, na Węgrzech i w Holandii. Niejednokrotnie był jurorem w polskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in.: Ministra Kultury i Sztuki, Radia i Telewizji, Złotego Ekranu.