Cykl: Dekalog to długoterminowy projekt skoncentrowany wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiać będą goście ze świata sztuki i nauki.
Dekalog III, reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 55 min.
W trakcie pasterki Janusz (Daniel Olbrychski) w jednej z kościelnych ław zauważa Ewę (Maria Pakulnis), swoją byłą kochankę, z którą dawno temu rozstał się za obopólną zgodą. Nieoczekiwanie Ewa prosi Janusza o pomoc w odnalezieniu jej zaginionego męża. Wspólna całonocna wyprawa po pustej Warszawie staje się okazją do skonfrontowania ze sobą nawzajem, ale i zastanowienia się nad wartościami, które nadają kierunek życiu obojga bohaterów.
Dekalog po Dekalogu: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił, reż. Maciej Cuske, dokument, Polska, 29 min.
Maciej Cuske dokumentuje swoją rodzinę przygotowującą się do zbliżającej się uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. To istotne wydarzenie dla Stasia (syna reżysera), jego rodziców i dziadków. Ale każde z pokoleń traktuje je inaczej. Dla dziadków jest niezwykle ważne. Gdyby nie dopełniono tego obowiązku, ich świat runąłby w gruzy. Dla rodziców (reżyser i jego żona) to wydarzenie bez większego znaczenia. Zbyt mocno są uwikłani w dokuczającą codzienność, by przeżywać to święto. Jeszcze inaczej Pierwszą Komunię Świętą przeżywa Staś. Jak inne dzieci marzy tylko o prezentach, boi się, że nie zdąży nauczyć się wszystkich wymaganych modlitw.
GOŚCIE:Ks. Krzysztof Niedałtowski - duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana. Teolog i religioznawca, działacz społeczny. Sprawuje funkcję prezydenta Fundacji Pro Arte Sacra promującej sztukę sakralną. Autor artykułów, książek i scenariusza spektaklu teatru telewizji. Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (za 1996) i Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis (za 2006).
Maciej Cuske - reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych (
Elektryczka,
Antykwariat, Na niebie na ziemi,
Stacja Warszawa) . W 2005 roku Maciej Cuske założył razem z przyjaciółmi z kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy Zespół Filmowy Paladino. Od 2014 roku jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2021 roku otrzymał statuetkę Orła dla Najlepszego filmu dokumentalnego za
Wieloryba z Lorino (2019).