stat
Impreza już się odbyła
lut 21

piątek, g. 22:00 - 01:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
przedsprzedaż 20 zł
mar 29

sobota, g. 22:00 - 01:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
przedsprzedaż 20 zł
CYKL KOMEDII LEONIDA GAJDAJA "PRZYGODY SZURIKA I INNYCH"
Gajdaj Leonid (1923-1993), radziecki reżyser filmowy. Obrał groteskę za główny nurt swojej twórczości, nawiązując do rozwiązań amerykańskiej groteski błazeńskiej. Większość filmów Gajdaja to komedie.
Ważniejsze filmy: Operacja Y (1965), Kaukaska branka (1967), Brylantowa ręka (1969), 12 krzeseł (1971), Iwan Wasilijewicz zmienia zawód (1973), To niemożliwe (1975), Za zapałkami (1980).


7 sierpnia
OPERACJA "Y" I INNE PRZYGODY SZURIKA (ОПЕРАЦИЯ «Ы» И ДРУГИЕ ПРИКЛЮЧЕНИЯ ШУРИКА)
rok produkcji:
1965
obsada: Aleksandr Demianenko, Aleksiej Smirnow, Natalia Selezniowa, Jurij Nikulin
czas trwania: 90 min.
Trzy nowele, połączone figurą głównego bohatera - zdziwaczałego Szurika, uczestniczącego w najbardziej nieprawdopodobnych sytuacjach... W "Zmienniku" walczy z chuliganem Wierziłą, w "Powodzi" w niezwykły sposób przygotowuje się do egzaminów, a w "Operacji ''Y " zapobiega "kradzieży stulecia", którą planuje słynna trójka - Balbies, Trus i Bywałyj.
W 1965 roku nowela "Powódź" zdobywa główną nagrodę "Srebrnego Smoka Wawelskiego" na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie. W ZSRR w 1965 roku obraz był najpopularniejszym filmem, w kinach obejrzało go prawie 70 milionów widzów.



14 sierpnia
KAUKASKA BRANKA ALBO NOWE PRZYGODY SZURIKA (КАВКАЗСКАЯ ПЛЕННИЦА, ИЛИ НОВЫЕ ПРИКЛЮЧЕНИЯ ШУРИКА)
rok produkcji:
1966
obsada: Aleksandr Demianenko, Natalia Warlej, Jurij Nikulin, Jewgienij Morgunow
czas trwania: 77 min.
Bohater filmu Szurik, skierowany do jednej z górskich republik w celu studiowania folkloru, zakochuje się w sympatycznej dziewczynie Ninie. Niespodziewanie dziewczynę porywają, żeby pod przymusem wydać ją za mąż. Naiwny i dobry Szurik nie od razu rozumie, co się dzieje, ale potem z pomocą wiernego przyjaciela uwalnia "kaukaską brankę"...
Lider oglądalności w 1967 roku - 76,54 mln. widzów.



21 sierpnia
BRYLANTOWA RĘKA (БРИЛЛИАНТОВАЯ РУКА)
rok produkcji:
1968
obsada: Jurij Nikulin, Andriej Mironow, Anatolij Papanow
czas trwania: 100 min.
Skromny urzędnik Siemion Siemionowicz Garbunkow udaje się na wycieczkę zagraniczną na liniowcu wycieczkowym i tam, przypadkowo potknąwszy się łamie rękę. Okazuje się, że wymówione przez niego słowa ''do diabła!'' stanowią hasło dla przemytników. W gips założony na rękę Siemiona Siemionowicza chowają złoto i brylanty. Prawdziwy przemytnik jest sąsiadem Garbunkowa w kabinie... przemytnicy za wszelką cenę próbują zdobyć zawartość gipsu. Bohater zawiadamia milicję, która rozpoczyna akcję ''na wabia'' - na Garbunkowa. Siemion Siemionowicz bierze udział w bohaterskim pojedynku z szajką przemytników ...



28 sierpnia
12 KRZESEŁ (12 СТУЛЬЕВ)
rok produkcji:
1971
obsada: Arczil Gomiaszwili, Siergiej Filipow, Michaił Pugowkin
czas trwania: 161 min.
W czasie rewolucji i tuż po niej w okresie komunizmu wojennego wielu ludzi chowało swoje drogocenne przedmioty w pewnych kryjówkach. Hippolit Matwiejewicz Worobjaniniow, były przywódca starogrodzkiej szlachty, obecnie - skromny referent USC, dowiaduje się od umierającej teściowej, że niegdyś schowała ona swoje brylanty i perły o wartości 150 tysięcy złotych rubli w obiciu jednego z dwunastu krzeseł kompletu salonowego wykonanego przez znanego mistrza Gambsa.
Worobjaninow rzuca wszystko i wyrusza na poszukiwania krzeseł. Do pomocy bierze ze sobą młodego awanturnika, "wielkiego kombinatora" Ostapa Bendera. Znaleźć ślad zdekompletowanych mebli nie jest łatwo. Sytuację komplikuje również fakt, że tuż przed śmiercią teściowa Worobjannikowa ujawniła tajemnicę, dotyczącą skarbu swojemu spowiednikowi ojcu Fiodorowi, który całe życie marzył o własnej małej fabryczce świec w Samarze...


Pokazom będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna "NAJLEPSZE RADZIECKIE KOMEDIE" z okazji obchodzonego 27 sierpnia Dnia Kina Radzieckiego.