stat
Impreza już się odbyła

Cykl koncertów kameralnych w 190 rocznicę urodzin Georga Friedricha A Opinie (1)

Wchodzimy w przestrzeń miejską poszukując atmosfery Gdańska I połowy XX wieku, Gdańska przedwojennego. Przestrzeń, o którą zatroszczył się między innymi Georg Friedrich Abegg, lekarz, kapitalista, społecznik, honorowy obywatel Gdańska, którego 190 rocznicę urodzin obchodzimy w 2016 roku. Odnajdujemy domki robotnicze z początku XX wieku, postawione przez Fundację Abegga, aby zaprosić ich dzisiejszych mieszkańców na koncerty muzyki kameralnej francuskiej z czasów Abegga.

muzyka poważna
Kup bilet
cze 28

piątek, g. 18:00

Gdańsk, Polska, Francja, Europa sprzed stu lat już nie istnieje. Nie można jej zobaczyć, ale można przecież stworzyć ją za pomocą dźwięków.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncerty 'Abegga' są bezpłatne i otwarte dla wszystkich, szczególnie dla obecnych mieszkańców dzielnic i domków stawianych przez Fundację Abegga: Strzyży, Nowego Portu i Dolnego Miasta Gdańska. Dzięki pięknu i szlachetności muzyki klasycznej koncerty te stają się niezwykłym świętem urodzinowym mądrego i aktywnego obywatela Gdańska - Georga Friedricha Abegga. Wszyscy tworzący wspólnotę domków na Strzyżej, w Nowym Porcie czy na Dolnym Mieście mają okazję spotkać się w niecodziennych okolicznościach, posłuchać muzyki, porozmawiać. koncertom towarzyszyć będzie prelekcja przybliżająca postać Gdańszczanina Abegga.

Program koncertu to opowieść o Polsce i Francji początków XX wieku. Walorem jest rzadki, a niezwykle barwny skład instrumentalny: cztery instrumenty dęte drewniane (flet, obój, klarnet, fagot w połączeniu z fortepianiem). Znakomici kameraliści o doświadczeniu i działalności międzynarodowej, dawni beneficjenci stypendiów Prezydentów Miast Gdańska, Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego, związani albo z trójmiejskimi instytucjami kultury albo koncertujący zasadniczo za granicą zagrają razem: Iwona Brosz, flet, Małgorzata Kęsicka, obój, Michal Wesołowski (Londyn),klarnet, Tomasz Wesołowski, fagot oraz Izabela Paszkiewicz- fortepian.

Wykonają oni kameralną muzykę francuską przełomu XIX i XX wieku, w tym niedawno odkryty w Europie Kwintet Fortepianowy d- moll op. 8 Alberica Magnarda, prezentującego mniej typowe instrumenty grające razem: flet, obój, klarnet, fagot, fortepian.

Projekt powstaje przy współpracy z Politechniką Gdańską i z Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Urzędem Miejskim w Gdańsku. Dofinansowany ze środków miasta Gdańska.