Zapraszamy na cykl spotkań w ślad za książkami non-fiction, które ukazują się na polskim rynku i eksplorują tematy tożsamości, krajobrazu, regionalności, architektury. Razem z ich twórcami i twórczyniami chcemy porozmawiać o tym, co i jak wpływało na kształtowanie się naszej tożsamości, rozumianej w mikro, jak i makro skali.
Wydarzenia:
Chcemy także podkreślić rolę współczesnej literatury w kształtowaniu debaty nad przemianami społeczno-kulturalnymi jakie dzieją się na Pomorzu, ale i w całej Polsce, jaka jest w tym rola pisarek i pisarzy, a także jak wzmocnić wiedzę na temat historii i zmian zachodzących w najbliższej okolicy.
Zapraszamy do siedziby Fundacji Palma!
Ze względu kameralną przestrzeń i ograniczoną liczbę miejsc zapraszamy do zajmowania miejsc od godz. 17:30.
Grzegorz Piątek - po drugiej stronie architektury 6 listopada, godz. 18:00
Rozmowa wokół architektury, funkcji jakie pełni i książek "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego czy "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939".
Architekt, krytyk i historyk architektury. Autor książek m.in. "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (2016) "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" (2020) czy "Niezniszczalny Bohdan Pniewski Architekt salonu i władzy" (2021). Jego ostatnia książka "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" przyniosła mu liczne wyróżnienia: Paszport Polityki w kategorii literatura, nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2023 w kategorii esej oraz Nagrodę Czytelników Nagrody Literackiej "Nike" w 2023 roku.
Zapraszamy na cykl spotkań w ślad za książkami non-fiction, które eksplorują tematy tożsamości, krajobrazu, regionalności, architektury. Razem z ich twórcami i twórczyniami chcemy porozmawiać o tym, co i jak wpływało na kształtowanie się naszej tożsamości, rozumianej w mikro jak i makro skali. Chcemy także podkreślić rolę współczesnej literatury w kształtowaniu debaty nad przemianami społeczno-kulturalnymi jakie dzieją się na Pomorzu, ale i w całej Polsce, jaka jest w tym rola pisarek i pisarzy, a także jak wzmocnić wiedzę na temat historii i zmian zachodzących w najbliższej okolicy. Zapraszamy do siedziby Fundacji Palma!
Ze względu na kameralną przestrzeń i ograniczoną liczbę miejsc zapraszamy do zajmowania miejsc od godz. 17:30.
6 listopada, godz. 18:00 GRZEGORZ PIĄTEK
Rozmowa wokół architektury, funkcji jakie pełni i książek Starzyński. Prezydent z pomnika czy "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" czy Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 (2020) Architekt, krytyk i historyk architektury. Jego książka Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 przyniosła mu liczne wyróżnienia: Paszport Polityki w kategorii literatura, nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2023 w kategorii esej oraz Nagrodę Czytelników Nagrody Literackiej Nike w 2023 roku.
13 listopada, g. 18.00 JAROSŁAW KURSKI
Rozmowa wokół książki "Dziady i dybuki" o odkrywaniu przez Polaków tożsamosci żydowskiej, a także o tym jak rozmawiać o niej we współczesnej Polsce. Dziennikarz, reporter. Autor książki "Wódz" o Lechu Wałęsie, którego był rzecznikiem, esejów o Raymondzie Aronie oraz biografii Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Od stycznia 1991 r. publicysta Wyborczej, a od 2006 r. jej wicenaczelny.
20 listopada, godz. 18:00 KORA TEA KOWALSKA
Rozmowa wokoł książki Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy, o dostrzeganiu dawnego świata w rzeczach i tym jak pozwalają zrekonstruować ułamki codzienności Archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni akademicka. Kolekcjonerka rzeczy wyrzuconych i nieoczywistych, ekspertka w programie telewizyjnym o antykach i kolekcjonerach oraz autorka strony @odrzeczysklad.
27 listopada, godz. 18:00 STASIA BUDZISZ
Rozmowa wokół książki "Welewetka", tego jak jest pielęgnowane dziedzictwo Kaszubów, jak funkcjonują na tle Polski i jak są postrzegani w zakresie polityczno-kulturowym Reporterka. Pisze dla OKO.press, Krytyki Politycznej, Nowej Europy Wschodniej i Przekroju. W 2023 roku ukazał się jej drugi reportaż Welewetka. Jak znikają Kaszuby. To ksiązka, w której kieruje spojrzenie na Kaszuby, krainę własnego dzieciństwa.
11 grudnia, godz. 18:00 FILIP SPRINGER
Rozmowa wokół książek Szara godzina. Czas na nową architekturę i "Mein Gott, jak pięknie" o tym jak krajobraz i przestrzeń publiczna buduje narrację o codzienności Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.
16 grudnia, godz. 18:00 ZBIGNIEW ROKITA
Rozmowa wokół książki "Odrzania" i Kajś tego jaką przemianę przeszły ziemie północnej Polski w okresie powojennym, a także jaką historię sprzed wojny za sobą kryją. Reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Jego książka "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsk" została wyróżniona Nagrodą Literacką Nike oraz Nike Czytelników, była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i nagrody Ambasador Nowej Europy .
Zapraszamy do siedziby Fundacji Palma!
Ze względu na kameralną przestrzeń i ograniczoną liczbę miejsc zapraszamy do zajmowania miejsc od godz. 17:30.
Organizator: Fundacja Palma Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska