stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

8 - 21 listopada 2024, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
sty 17-18

piątek - sobota, g. 19:00

Gdynia,
bilety 80 zł
ulgowy 70 zł
Kup bilet
Koncert przesunięty na 2 marca

Lider (11-krotny zwycięzca w ankiecie Jazz-Top miesięcznika "Jazz Forum" w kategorii "Instrumenty różne-akordeon") korzysta ze swojego wykształcenia klasycznego i często włącza do repertuaru utwory muzyki poważnej. Rozpoczął naukę gry na akordeonie w wieku lat 7. Obok nut, równocześnie szukał dźwięków, których nie uczono w szkole. Jego pierwszą fascynacją był jazz. Mimo,że na egzaminy przygotowywał utwory poważne, jego wyobraźnię zapładniały standardy jazzowe. Dopiero w dojrzałym wieku odkrył piękno klasyki. Teraz stara się grać muzykę swoich korzeni (czyli europejską), adaptując do niej idiom muzyki improwizowanej.

"Jazz tworzyli czarni muzycy, największymi jej geniuszami byli właśnie oni. Jeśli mogę wnieść coś twórczego do tej muzyki, to musi to być autentyczne. Dlatego zacząłem zastanawiać się, co jest dla mnie naturalne, a przez to prawdziwe. Dochodzę do wniosku, że muszę szukać w tradycji. Tylko tak znajdę swój głos i może dam światu coś naprawdę twórczego. Uczę się wsłuchiwać w to, co w duszy gra".

W trakcie koncertu pojawią się jazzowe przeróbki takich przebojów, jak Marsz Turecki Mozarta, Walc Des-dur Chopina ('Minutowy'). Nie zabraknie typowo jazzowych kompozycji Paciorka oraz utworów klezmerskich z płyty "Shalom".

Zespół składa się z utytułowanych muzyków-wirtuozów. Grają z energią, humorem, ale potrafią zagrać też bardzo lirycznie. Współpracują razem od wielu lat jako Kwintet Emila Kowalskiego, dzięki czemu osiągnęli niepowtarzalne brzmienie i głębokie porozumienie.

Akordeon pojawia się w jazzie niezmiernie rzadko. Obecny renesans tego instrumentu jest często powierzchowny. Już jako młodzieniec, Cezary dążył do rozwinięcia możliwości akordeonu w muzyce swingowanej. Przełomem stało się zaproszenie do nagrania płyty Zbigniewa Namysłowskiego. "Zbyszek zaproponował mi zagranie w 3 utworach na płycie , ale już w trakcie pierwszej próby musiałem nauczyć się 12 trudnych kompozycji. Okazało się, że akordeon świetnie sprawdził się w jego zespole i zagraliśmy sporo znakomitych koncertów. To była niesamowita przygoda. Nie miałem wtedy instrumentu godnego mistrza (uważam Zbyszka za najlepszego polskiego kompozytora jazzowego), ale on się tym nie zraził. Najwyraźniej zaufał mojej kreatywności, bo grałem na najprostszym Weltmeistrze przez prawie 2 lata, dopóki z pomocą rodziców nie kupiłem wymarzonego Pigini'ego".

"Dopiero teraz dojrzewam do zaproponowania własnej koncepcji grania w zespole. Powoli zyskuję też przekonanie, że za pośrednictwem muzyki instrumentalnej mogę przekazywać słuchaczom coś znacznie większego, niż doznania estetyczne".

Cezary Paciorek, uważany za najlepszego polskiego akordeonistę jazzowego stoi przed ogromną szansą wniesienia do muzyki nie tylko jazzowej świeżych wartości. Wielu znawców twierdzi, że nikt dotąd nie grał tak na akordeonie. Po latach terminowania u boku doświadczonych liderów sam staje na czele zespołu. Jego propozycja jest skierowana do wymagających odbiorców, ale nie brak jej komunikatywności, o czym wielu słuchaczy już się przekonało. Zresztą ten skład muzyków nie potrzebuje rekomendacji.

Organizatorem jest Agencja Impresaryjna INTRO, która produkcją kultury zajmuje się od 1999 roku. W swoim dorobku ma m.in. takie wydarzenia jak Oblężenie Malborka, Parada Niepodległości czy Koncert Noworoczny.

Bilety:
ceny: 1 miejsca - normalne: 35,00
ulgowe: 30,00
2 miejsca - normalne: 25,00
ulgowe: 20,00



Przeczytaj także