stat
Wydarzenie już się odbyło

Czarny Ląd i Świat Arabski. Równowaga czy dominacja?

wrz 28-29

sobota - niedziela

Gdańsk Sopot,
Wstęp wolny
CZARNY LĄD I ŚWIAT ARABSKI RÓWNOWAGA CZY DOMINACJA?

W piątek, 6 maja, w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja "Czarny Ląd i Świat Arabski. Równowaga czy dominacja?". W trakcie prelekcji i obrad uczestnicy sympozjum będą się starali zdefiniować i wytłumaczyć współczesne problemy krajów afrykańskich i arabskich. Konferencję zorganizowali studenci AMW i Uniwersytetu Łódzkiego.

Wśród uczestników sympozjum znajdą się m.in. przewodniczący Rady Imamów przy Lidze Muzułmanów RP Imam dr Ali Abi Issa oraz specjaliści i eksperci UNESCO, Fundacji im. K. Pułaskiego, Fundacji dla Somalii, Stowarzyszenia Studiów i Analiz Bezpieczeństwa, Wojskowej Prokuratury Garnizonowej, Dowództwa i jednostek Marynarki Wojennej oraz przedstawiciele Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W trakcie konferencji zaprezentowane zostaną wystąpienia przedstawiające m.in. analizę konfliktów zbrojnych i współczesnej sytuacji państw afrykańskich i arabskich, pozycję chrześcijan w państwach muzułmańskich, rolę kobiet w krajach Islamu oraz kultury i tradycje państw afrykańskich i arabskich.

Program konferencji przewiduje trzy panele tematyczne:
Misje pokojowe jako gwarant międzynarodowego pokoju.
Afryka i Bliski Wschód oczyma innych.
Piękno Afryki tkwi w człowieku.

Konferencję zorganizowały wspólnie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Morskiego działające przy Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej oraz Koło Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego. Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Przewodniczącym komitetu honorowego konferencji jest Rektor-Komendant AMW kontradmirał Czesław Dyrcz.

Świat arabski i Czarny Ląd to obszar odległy dla przeciętnego Europejczyka. Obszar, którego się boi, na temat którego nie wyraża się z sympatią. Obecność obywateli krajów arabskich i Afryki Subsaharyjskiej na starym kontynencie przedstawiana jest zazwyczaj jako zagrożenie dla bezpieczeństwa, a nie szansa na rozwój stosunków arabsko i afrykańsko-europejskich. Czy jest to uzasadniona obawa przed nie do końca poznanym światem?

Założeniem konferencji jest przełamanie wykształconego stereotypowego myślenia oraz nieuzasadnionego strachu. Specjaliści - arabiści, afrykaniści, naukowcy, studenci-pasjonaci, żołnierze przebywający na misjach oraz ci, którzy dysponują wiedzą, a swoją krytykę opierają głównie na doświadczeniach, będą dążyć, aby to spotkanie było zachęta dla młodych ludzi do przyjrzenia się w głąb problemów Czarnego Lądu. W końcowym efekcie postarają się przekonać do zrozumienia tego co odmienne.

Organizatorzy konferencji skupiając się na problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego, polityce, kulturze, historii, a także stosunkach międzyludzkich, codziennym życiu w krajach arabskich i Afryki Subsaharyjskiej przedstawią wiele aspektów w sposób klarowny i interesujący dla każdego uczestnika.